العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 7 آبان 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11869      تاریخ : 1392/9/1 17:39:46      بخش : نشستهای علمی print

نشست علمي «كتاب ديني و دانشجو» در هفتمين روز هفته كتاب د‌ر آبان ماه 79، همزمان با روز كتاب و دانشجو، به منظور «نقد كتاب هاي ديني و آموزشي در دانشگاه ها» با حضور اساتيد و نويسندگان كتاب هاي معارف و جمعي از پژوهشگران حوزه و دانشگاه در دبيرخانه دين پژوهان كشور برگزار شد.

 

در ابتداي اين مراسم محمد جوادصاحبي دبير شوراي برنامه ريزي دين پژوهان كشور گفت: اطلاع رساني و ايجاد هماهنگي در عرصة دين پژوهي از مهمترين اهداف دبيرخانه دين پژوهان است و هدف از برگزاري اين نشست پيدا كردن راهبردي اصولي براي بهتر شدن كتب علوم ديني در دانشگاه ها مي باشد.

 

سپس حجت الاسلام و المسلمین ترابي معاونت فرهنگي نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه ها طي سخنان كوتاهي گفت: كتاب هاي معارف بايد بر اساس مخاطب شناسي تدوين گردد و اين مخاطب شناسي بايد با توجه به نيازها، تنوع سلايق و تنوع استعداد ها انجام گيرد. اين دروس مهمترين وجه ارتباط حوزه و دانشگاه است و از اين جهت مهم است كه دوسويه است. و روحانيوني كه با قشر جوان ارتباط ندارند در شناخت نياز جوانان مشكل دارند و دروس معارف باعث مي شود كه اين روحانيون با نياز جوانان نسل جوان زمان خود آشنا شوند.»

 

در ادامه اين نشست، كيانوش محمدي پژوهشگر سازمان سنجش تحقيق خود را كه با همين موضوع انجام داده بود ارائه كرد و گفت: بر اساس تحقيقي علمي كه در چهار دانشگاه كشور و در بين 200 دانشجويي كه مشغول گذراندن درس معارف بودند انجام شده است به اين نتيجه رسيده ايم كه بايد در كتاب هاي معارف تجديد نظر اساسي كرد و براي حل مسائل جوانان فكري كرد و آنها را با راه هاي يافتن پاسخ هاي معارف ديني آشنا كرد.»

 

در ادامه نشست حجت الاسلام و المسلمين علی رضا اميني معاونت اساتيد و دروس معارف دفتر نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه ها به جمع بندي بحث، و پاسخ به سؤالات پژوهشگران پرداخت. و در مورد تحقيق ارائه شده گفت: «اين كه كل مسايل ديني را مثلاً فقط در درسي مثل معارف ببينيم درست نيست و اين مسايل در مورد كل جامعه مطرح است.»

 

حجت الاسلام اميني در ادامه با انتقاد از عدم توليد ادبيات نوين ديني گفت: در سال60 هزار ساعت وقت دانشجويان صرف درس معارف مي شود و بايد در مورد استاد، كتاب و متون فكري شود. و در اين زمينه چندين كتاب در مورد دين و دموكراسي، دين و دنيا و سكولاريسم تدوين شده است تا استادان با آن آشنا باشند و بتوانند در كلاس ها بحث كنند و پاسخ هاي دانشجويان را بدهند. ما بايد در دانشگاه ها 3 هزار استاد معارف داشته باشيم ولي شما 50 نفر را معرفي كنيد كه بتوانند در تمام موارد، آموزش و يا پاسخ شبهات را بدهند.»

 

وي در پايان با انتقاد از حوزه گفت: «ما به جاي اين كه روي مشكل تكيه كنيم بيشتر روي نوع عرضه نگاه مي كنيم، هر چقدر ساختار را ترميم بكنيم، بدون توليد محتوا موفق نخواهيم بود.»

 

مباحث مطرح شده در اين نشست در بخش اول كتاب «كتاب دينى ؛ آسيب‏ها، كاستي‌ها و بايسته‏‌ها» توسط دبیرخانه دین پژوهان کشور به چاپ رسيده است.

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت