العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 7 آبان 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 11874      تاریخ : 1392/9/1 17:44:44      بخش : نشستهای علمی print

نشست علمي «جهاني‌شدن و ارزش‌هاي ديني» از سلسله نشست هاي مقدماتي كنگره دين و جهاني شدن، با همكاري مشترك دبيرخانه دين پژوهان كشور و مركز پژوهش هاي فرهنگ اسلامي دانشگاه شيراز با حضور جمعي از روحانيون و طلاب حوزه علميه و اساتيد دانشگاه و كارشناسان، در دانشگاه شيراز برگزار گرديد.

در اين مراسم ابتدا حجت الاسلام دكتر سعيد رحيميان، رياست مركز پژوهش هاي فرهنگ اسلامي، گزارشي از كنگره جهاني شدن و دين، بحران هويت مذهبي و قومي ارائه نمود.

سپس دكتر مسعود سپهر عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي دانشگاه شيراز، سخناني را با موضوع «جهاني شدن و ارزش هاي ديني» ايراد نمود و گفت: مهم ترين احتمالاتي كه در فرآيند جهاني شدن ممكن است اتفاق بيفتد غالب شدن يك دين، محو يك دين به دليل گسترش حوزه هاي ديگر علمي، آشتي ديني بر محور عرفان و معنويت، گسترش تعصب ديني، بحران هويت و تبديل دين به كالا كه متأثر از اقتصاد است برشمرد و در برخورد با احتمالات راه حل نهايي را در تبيين راه هاي پلوراليزم ديني با توجه به رعايت اصل تسامح و تساهل دانست.

سخنران ديگر مراسم آقاي دكتر محمدرضا دهشيري عضو هيأت علمي دانشكده بين الملل بود كه با موضوع «دين در موقعيت جهاني شدن» به ايراد سخن پرداخت وگفت: توجه به ابعاد فرهنگي شبكه جهاني نكته اي قابل بحث است كه تاكنون به آن كمتر توجه شده است.

دكتر دهشيري در ادامه در خصوص راهكارهايي كه امكان گسترش جهاني شدن را فراهم مي كنند گفت: امروزه از مديريت تحول (نه تسليم صد درصد و نه انكار سريع)، تعادل بين اصول گرايي و تجدد گرايي، بازسازي برخي مفاهيم ديني مانند صلح، عدالت، ائتلاف و ... به عنوان راهكارهايي كه امكان و گسترش جهاني شدن را فراهم مي كنند ياد مي شود و در پس ابعاد سه يگانه تبليغات (پيام رساني )، ارتباطات ( الگو سازي و هنجارسازي) و اطلاعات (ارتباط ميان شبكه اي بين جوامع ) كه هر سه، تار و پود شبكه جهاني را تشكيل مي دهند، فرهنگ مستتر است كه بايد به آن توجه خاصي داشت.

 آخرين سخنران مراسم دكتر زاهد زاهداني عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد شيراز بود كه درباره موضوع «جهاني شدن و اديان الهي» به ايراد سخن پرداخت و بررسي پديده جهاني شدن از ديدگاه جامعه شناسي و نفي اديان الهي در سير جهاني را مورد بررسي قرارداد و با توجه به مؤلفه هاي پروسه تشكيل يك گروه، يعني احساس نياز، هدف ها، ارزش ها و ايده آنها راهكارهاي پديده جهاني شدن را به گروهي تشبيه كرد كه بايد ساماندهي و سازماندهي شود و در يك تعامل اجتماعي اتفاق افتد.

وي در پايان خاطر نشان كرد: جامعه جهاني بايد با توجه به نيازها، اهداف و تركيب راهكارها طراحي شود و آن چه كه مي تواند بين نيازها و اهداف و ارزش ها، هماهنگي به وجود آورد و راهكار ارائه دهد، اديان الهي است و لذا جهاني شدن راهي جز گذر از اديان الهي ندارد.

 در خاتمه از سوي شركت كنندگان و دانشجويان حاضر در مراسم در خصوص موضوع و محتواي سخنراني ها سئوالات و شبهاتي مطرح گرديد كه توسط سخنرانان پاسخ هاي لازم ارائه گرديد.

مباحث مطرح شده در این نشست در بخش دوم کتاب «جهانی شدن و دین، جهان گرایی و جهانی سازی» توسط دبیرخانه دین پژوهان کشور منتشر شده است.

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت