العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 7 آبان 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 12175      تاریخ : 1393/2/3 12:16:12      بخش : اخبار موسسه print

مدير مؤسسه دين‌پژوهان کشور از روند رو به گسترش فعالیت‌های شورای دین‌پژوهان کشور در سال جدید خبر داد و مهم‌ترين اولويت شوراي دين‌پژوهان در سال 93 را اطلاع‌رساني عملي عنوان کرد.

آيت پيمان همچنين برگزاري پنجمین کنگره سراسري دین پژوهان کشور با عنوان «بررسی وضیعت پژوهش‌های دینی» را از جمله برنامه‌هاي مؤسسه دين‌پژوهان در سال جاری عنوان کرد و افزود: اين کنگره با حمایت و تعامل مثبت مراکز پژوهشی به ويژه معاونت پژوهشی حوزه علمیه در نيمه دوم سال جاري برگزار خواهد شد.

دبير شوراى دين‌پژوهان کشور افزود: موضوعاتي از جمله بررسی وضعيت دین‌پژوهی در جهان معاصر، بررسی وضیعت پژوهش‌های فقهی، کلامی، قرآنی و ... از جمله موضوعاتي است که در کنگره‌هاي سالانه دین‌پژوهان کشور و شواری دین‌پژوهان مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

وي ادامه برگزاري آیین سالانه تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه دین که پيش از اين 9 دوره آن توسط دبيرخانه دين‌پژوهان کشور در سال هاي 1378 تا 1388 برگزار شده بود را از ديگر برنامه‌اي اين مؤسه اعلام کرد و تجليل از پیشکسوتان دین‌پژوه و معرفی پژوهش‌های جدید و برتر را از ديگر برنامه‌هاي در دست اقدام شوراي دين‌پژوهان عنوان کرد.

دکتر آيت پيمان اهتمام به برگزاري نشست‌های تخصصی، مناسبتی و موضوعی در زمینه‌هاي ضرورت ها، بایسته‌ها، آسیب‌ها، چالش‌ها و شبهات مهم دینی را از ديگر برنامه‌هاي شوراي دين‌پژوهان اعلام کرد و افزود شوراي دين‌پژوهان در راستاي برگزاري اين نشست‌ها تعامل و همکاری سازنده‌اي را با مؤسسات دینی، دانشگاهي و حوزوي آغاز کرده است و به زودي شاهد برگزاري نشست‌هاي علمي و کرسي‌هاي نظريه‌پردازي در زمينه‌هاي ياد شده خواهيم بود.

دکتر پیمان انجام پژوهش‌های میدانی در زمينه‌هاي «بررسی وضیعت دینداری در جامعه ایران»، «وضیعت نماز جمعه‌ها و نماز جماعت‌ها»، «بررسی نقش و کارکرد نهادهای دینی و فرهنگی از جمله نهاد روحانیت و رسانه‌های دینی همچون منبر و مداحی در تحولات دین‌داری مردم»، «بررسی مناسبات دولت و روحانیت» و «بررسی آسیب‌های اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه» را از جمله اولویت‌های پژوهشي شورای دین پژوهان ذکر کرد.

وي از باز نشر آثار و گزارش‌هاي علمی، سخنراني‌ها، و مقالات مهم پژوهشي ارائه شده در کنگره‌ها همايش‌ها و نشست‌هاي علمي برگزار شده دبيرخانه دين‌پژوهان از ديگر کارهاي در درست اقدام این موسسه یاد کرد.

دکتر پیمان ديگر طرح پژوهشي مهم شوراي دين‌پژوهان در سال جاري را «بررسی نظریات و اندیشه‌های دین‌پژوهی دو دهه اخیر در پایان نامه‌ها، مقالات و کتب علمی» عنوان کرد و اظهار اميدواري کرد با انجام اين طرح پژوهشی گزارش علمی از سیر پژوهش‌های دینی و تحولات آنها به لحاظ کیفی در یک دهه گذشته به دست آيد و مورد استفاده محققان علوم ديني قرار گيرد.

وى بررسی بانک‌های اطلاعاتي موجود پژوهشگران ديني مراکز حوزوي و دانشگاهي و مؤسسات علمي و پژوهشي و جامعیت بخشی به آنها، را از دیگر فعالیت در دست اقدام دبیرخانه دین پژوهان در سال جاري اعلام کرد.

مدیر مسئول موسسه دین‌پژوهان، از بررسی راه‌کارها و تعیین نحوه تعامل و همکاری علمی و پژوهشی و فرهنگی ميان نهادها، مراکز و مؤسسات بخش‌های سه‌گانه دولتی، حوزوی و خصوصی و همچنين تصویب آیین‌نامه‌ها وشیوه‌نامه‌های علمی و تحقیقی هماهنگ برای پیشنهاد به ديگر مراکز پژوهشی به منظور بهینه‌سازی روند همکاري‌هاي علمي و پژوهشي ديني در اين زمينه به عنوان ديگر برنامه در دست اقدام شوراي دين‌پژوهان ياد کرد.  

آيت پيمان ارزیابی پایگاه‌های اطلاع رسانی علمی دین‌پژوهشی و رتبه بندی آنها و انتشار خبرنامه دین‌پژوهان را دو برنامه مهم و ضروری اعلام کرد که دبیرخانه دین‌پژوهان کشور در نظر دارد در دست اقدام قرار داده و به مرحله اجرا درآورد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد رئیس محترم جمهور و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در راستای اصل 44 قانون اساسی و برنامه توسعه برای احیاء مجدد و تقویت شورا و دبیرخانه دین پژوهان کشور با در نظر گرفتن ردیف بودجه مشخصی این بنیاد علمی و پژوهشی را به عرصه خدمت بازگردانده و زمینه فعالیت گسترده و بین‌المللی آن را فراهم نمايند.

  نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

دکتر حسینی :
با سلام خداوند به جناب آقای دکتر پیمان عمر طولانی عنایت بفرماید. که هرکجا باشد خدمت به اهل بیت است.
مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت