العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13462      تاریخ : 1393/10/30 09:56:51      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
فعاليت هاى دين پژوهى خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 2 ـ خـرداد و تـيـر 1380
فعاليت هاى دين پژوهى

 

انجمن دانشمندان مسلمان علوم انسانى و اجتماعى
انجمن دانشمندان مسلمان علوم انسانى و اجتماعى, سازمانى است كه به زبان و مليت خاصى وابستگى ندارد. هدف اصلى ما برقرارى يك شبكه ارتباطى و اطلاع رسانى است. ما مى خواهيم به اعضإ خود امكان دهيم, با يكديگر به تبادل دانش, انديشه و توانايى بپردازند و بدين ترتيب ميان مسلمانان وابسته به نژادها, اقوام و زبانهاى مختلف ارتباط و همكارى ايجاد شود.
ما همچنين مايليم در زمينه هاى علمى با دانشگاهها و مدارس عالى كشورهاى ديگر نيز ارتباط برقرار كنيم و از اين طريق امكان گسترش دانش جامعه مسلمان آلمان را فراهم آوريم.
انجمن دانشمندان مسلمان علوم انسانى و اجتماعى به عنوان يك سازمان عام المنفعه در شهر كلن در غرب آلمان به ثبت رسيده است.

فعاليت ها
انجمن دانشمندان مسلمان علوم انسانى و اجتماعى طيف گسترده فعاليتهاى خود را چنين معرفى كرده است:
ايجاد يك شبكه اطلاع رسانى و ارتباط متشكل از نشريات, بولتنهاى خبرى, كتابخانه
به كار گمارى كارشناسان و مشاوران براى راهنمايى به مسلمانان و علاقمندان به دين اسلام
تبادل نظر و ارتباط با مراكز اسلامى در سطح بين المللى
شركت در كنفرانسها و سمينارهاى علمى در داخل و خارج از كشور
تشكيل نشستها و همايشها براى بررسى موضوعات مطرح در جامعه امروز. مانند اسلام و حقوق بشر. اصول تربيتى و آموزشى اسلامى و غيره .

آموزش به نسل جديد از مسلمانان جوان متعهد
اين انجمن در نظر دارد برگزارى مراسم سخنرانى و بحث و نيز نگارش مقالات و گزارشهاى متعدد در زمينه موضوعات گوناگون اسلامى را راسا در دست بگيرد و اجراى اين گونه فعاليت را بر خلاف روالى كه تاكنون در آلمان مرسوم بوده و هست تنها به مراكز غير اسلامى واگذار نكند.
انجمن در معرفى نامه خود مى نويسد: "زنان و مردان مسلمان چگونه مى توانند با حقوق و وظايف مدنى خود در اين جامعه آشنا شوند؟ از ما چه انتظارى مى رود؟ چگونه مى توانيم با وضع نامساعد مسلمانان در اين جامعه - كه خود موجب ايجاد تصوير نادرستى از دين اسلامى مى شود- رو در رو شويم؟ چطور مى توانيم اين تصوير دو قطبى را كه يك ((اسلام خوب)) (منطبق با خواستهاى غربى و به اصطلاح ((اسلام اروپايى))) و يك ((اصولگرايى اسلامى بد وجود دارد, بزداييم و مردم را با ((اسلام راستين)) آشنا كنيم؟
دست اندركاران اين انجم در ادامه مى نويسند: شكوه و گلايه از وجود پيشداوريهاى ضد اسلامى. از تبعيض ها و بيعدالتى هاى اين جامعه ما را به جايى نمى رساند. به جاى اين كه كماكان منتظر بمانيم كه در اين كشور رييس جمهورى و يا ساير سياستمداران بلند پايه براى اسلام و مسلمانى كه در آلمان زندگى مى كنند, كارى كنند و براى اين جامعه ارزشى مطابق با ساير جوامع دينى در اين كشور قائل شوند. بايد:
خود افكار و راههاى تازه اى براى رهايى از اين معضل ارايه دهيم
طرح هاى مختلف تحقيقاتى در اين زمينه به مورد اجرا بگذاريم.
وظيفه برقرارى ارتباط و اطلاع رسانى از طريق رسانه هاى گروهى را راسا به دست بگيريم

انتشارات
انجمن دانشمندان علوم انسانى و اجتماعى اسلامى براى تحقق بخشيدن به اهداف خود كتابهاى متعددى به چاپ رسانده است كه در زير برخى از آنها معرفى مى شوند:
هدف اصلى ما برقرارى يك شبكه ارتباطى و اطلاع رسانى است. ما مى خواهيم به اعضإ خود امكان دهيم, با يكديگر به تبادل دانش, انديشه و توانايى ها بپردازند و بدين ترتيب ميان مسلمانان وابسته به نژادها. اقوام و زبانهاى مختلف ارتباط و همكارى ايجاد شود.
انجمن در نظر دارد برگزارى مراسم سخنرانى و بحث و نيز نگارش مقالات و گزارشهاى متعدد پيرامون موضوعات گوناگون اسلامى را راسا در دست بگيرد و اجراى اين گونه فعاليتها را بر خلاف روالى كه تاكنون در آلمان مرسوم بوده و هست تنها به مراكز غير اسلامى واگذار نكند.

انتصاب اعضاى شوراى برنامه ريزى دين پژوهان كشور
به گزارش روابط عمومى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى, احمد مسجد جامعى طى احكام جداگانه اى, حجج اسلام: عليرضا اعرافى, مهدى مهريزى, مهدى هادوى تهرانى, عبدالله اميدى فرد, محمدحسن نجفى, محمدعلى سلطانى و نيز آقايان: على اصغر رمضانپور, سيدمهدى قديم زاده, عبدالكريم وصال, محمدمهدى احمدى, احمد رجب زاده و محمدجواد صاحبى را, به عنوان اعضاى شوراى برنامه ريزى دبيرخانه دين پژوهان كشور منصوب كرد.
ضمنا آقاى صاحبى علاوه بر عضويت به عنوان دبير شورا نيز برگزيده شده است.
دبيرخانه دين پژوهان در سال 78 در پى برگزارى كنگره دين پژوهان كشور, به دستور عطإالله مهاجرانى وزير وقت فرهنگ و ارشاد اسلامى با هدف اطلاع رسانى و ايجاد هماهنگى در امر پژوهشهاى دينى و حمايت از محققان علوم اسلامى تإسيس گرديد. تشكيل گنگره سالانه دين پژوهان, برگزارى مراسم سالانه تجليل از پژوهشگران حوزه دين, انتشار خبرنامه, برنامه ريزى جهت حمايت از پژوهشهاى دينى از جمله اهداف و برنامه هاى اين دبيرخانه است.

دبير شوراى برنامه ريزى دين پژوهان كشور:
پژوهشهاى علوم دينى سامان مى يابد
هدف از تشكيل دبيرخانه شوراى برنامه ريزى دين پژوهان كشور , سامان يافتن پژوهشهاى دينى و جلوگيرى از انجام كارهاى موازى است.
محمد جواد صاحبى دبير شوراى برنامه ريزى دين پژوهان كشور با بيان مطلب فوق گفت : افراد پر شمارى هستند كه در راه توسعه علوم دينى قلم مى زنند و آثار آنان براى جامعه بسيار مفيد است, اما وجود نهادهاى دينى موازى و نبود سيستم اطلاع رسانى مناسب و فراگير موجب شده است كه امكانات مادى و معنوى فراوانى از كشور تضييع شود.
وى گفت : ساليان دهها فهرست واره, لغت نامه, دانشنامه و آثار دينى با بودجه هاى كلان نگاشته مى شوند كه موضوعات آنها تكرارى و غير ضرورى است .
صاحبى با بيان اينكه يكى از مهترين وظايف اين دبيرخانه, اطلاع رسانى از كارهاى پژوهشى است , گفت : از نظر قانونى نمى توانيم ازكارهاى موازى در اين زمينه جلوگيرى كنيم , اما با اطلاع رسانى بهنگام مى توانيم وحد رويه در بين دين پژوهان به وجود بياوريم.
او تإكيد كرد : اگر آگاهانه با دبيرخانه برخورد شود, بى ترديد فربهى و ژرفايى انديشه دينى را در پى خواهيم داشت, از اين رو به دنبال شناسايى نيازها,
پرسشها و چالشها در متن و بطن جامعه با روديكردى دينى هستيم .
دبير شوراى برنامه ريزى دين پژوهان كشور حمايت مادى و معنوى از پژوهشگران علوم دينى را از ديگر برنامه هاى اين دبيرخانه اعلام كرد و در پاسخ به اين سوال كه ضمانت اجرايى مصوبات اين دبيرخانه چيست ؟ گفت : هيچگونه الزام و اجبارى را نمى توانيم به نهادهايى چون حوزه هاى علميه و نهادهاى تبليغى تحميل كنيم و راهكارى كه مى توان پيش بينى كرد, از طريق حمايت مشروط دولت به اينگونه نهادها است .
وى گفت : وزارت ارشاد مى تواند از كارهاى شايسته و ضرورى حمايت كند و قهرا حمايت نكردن دستگاه دولتى ازكارهاى كم مايه يكى از راهكارهاى پيش روى ما است.
محمد جواد صاحبى از تمامى صاحبنظران و متخصصان علوم دينى درخواست كرد كه ديدگاهها و راهكارهاى خودشان را در جهت كارآمدتر كردن امر دين پژوهى در كشور ارايه دهند و درخصوص برنامه هاى آينده اين دبيرخانه گفت : در آذرماه امسال , كنگره بزرگ دين پژوهان, با عنوان ((بررسى مناسبات دين و فرهنگ در جامعه ايران)) و مراسمى براى تجليل از پژوهشگران حوزه دين در همين ماه برگزار خواهد شد.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت