العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 31 خرداد 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13468      تاریخ : 1393/11/2 09:10:00      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
اهداف و اولويت هاى دين پژوهى خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 3 ـ مرداد و شهريور 1380
اهداف و اولويت هاى دين پژوهى

بيست و هفتمين جلسه شوراى برنامه ريزى دين پژوهان كشور با شركت اعضاى جديد با حضور وزير محترم فرهنگ ارشاد اسلامى تشكيل شد.
در اين جلسه نخست جناب آقاى مسجد جامعى درباره اهداف و اولويت هاى دبيرخانه فرمودند:
آنچه كه ما به عنوان يك تشكيلات ستادى و برنامه ريزى بايد به دنبال آن باشيم مباحث برون دينى است, بحث هايى كه به توسعه فرهنگ دينى و تربيتى كمك مى كند, تا اين كه تربيت دينى روزآمد شود. لذا بايد شرايط ارتباط حوزه هاى علميه را با مراكزى كه فكر فرهنگى توليد مى كنند از راه انتقال نيازها و ضرورت ها فراهم كرد.
كار ديگرى كه بايد دبيرخانه بدان بپردازد, مطالعات بين رشته اى است و هم چنين نگاهى كه از منظر علوم اجتماعى به دانش ها, پژوهش ها, فعاليت ها و سنت هاى دينى مى توان داشت.
دبيرخانه با شوراى جديد امكانات خوبى را مى تواند در اختيار داشته باشد زيرا افراد اين جمع هر كدام داراى مسوليت ها و اختيارات مناسبى براى حمايت و عملى كردن اهداف دبيرخانه هستند.
سپس دبير شوراى برنامه ريزى, ضمن تشكر از مساعى جناب آقاى مسجد جامعى در شكل گيرى و جهت دهى دبيرخانه اظهار داشتند كه دبيرخانه بر اساس يك ضرورت شكل گرفته است; ضرورت هايى چون عدم هماهنگى مراكز دين پژوهى, انجام كارهاى موازى, كم اعتنايى به ضرورت ها و اولويت هاى پژوهشى, و... برنامه هاى آن هم از همان آغاز به همين منظور طراحى مى شد, موضوعات كنگره با همين رويكرد معين مى گرديد, نشست هاى علمى, تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين و انتشار خبرنامه براى جا انداختن اولويت ها و ضرورت ها صورت مى پذيرد.
لذا يك فعاليت تكرارى توليدى نبود, بلكه حركتى بود در جهت توجه پژوهشگران و موسسات پژوهشى به مشكلات, موانع, بايسته ها و اولويت ها.
اگر اين تشكيلات كشورى است, شايسته است كه شعباتى در استان ها داشته باشد و آنها هم با برنامه هاى دبيرخانه هماهنگ شوند.
حجه الاسلام و المسلمين هادوى تهرانى با اشاره به مطالب مطروحه به چند نكته اشاره داشتند كه موارد ذيل اهم عناوين آن مى باشد:
1- تعريف كلان از اهداف اين شورا
2- ابزارهاى مناسب براى تحقق اهداف مزبور
3- نسبت اين شورا با پژوهش هاى دينى موجود
4- كيفيت جهت دهى به پژوهش هاى دينى
5- طراحى يك سيستم حمايتى از پژوهش هاى دينى مفيد و روزآمد
6- شناسايى نيازها و اولويت ها
7- ايجاد يك شبكه اطلاع رسانى فعال رايانه اى و اينترنتى
ايشان افزودند كه هر چند اطلاع رسانى از طريق خبرنامه محدود است ولى تا دسترسى به شيوه هاى بهتر البته مغتنم است.
آقاى دكتر رجب زاده اظهار داشتند كه بايد به اجتماع دين پژوهان فكر كرد, شبكه هاى اطلاع رسانى اگر كارايى مناسب ندارند به دليل اين است كه شبكه روابط اجتماعى شكل نگرفته است.
مطلب ديگرى كه بايد روشن شود نسبت دبيرخانه با مراكز دينى است, آن طور كه آقاى وزير فرمودند بيش از دويست مركز پژوهشى دينى فقط در قم هست, در نزد آنها اين تشكيلات چه قدر مقبوليت دارد.
به هر حال بايد راه كارهايى طراحى شود كه دبيرخانه به صورت يك نهاد رسمى و يا عرفى پذيرفته شود.
آقاى احمدى در ادامه خاطر نشان ساختند كه يكى از ابزارها و امكانات مناسبى كه در ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامى هست شوراهاى پژوهشى است كه دبيرخانه مى تواند با ايجاد ارتباط مستمر آنها را در جهت اهداف خود فعال نمايد. شوراهاى پژوهشى دست كم مى توانند پژوهش هاى دينى را گزارش و نمونه هاى برتر را گزينش و انتقال دهند.
آقاى على اصغر رمضان پور درباره تشكيلات دبيرخانه نكاتى را يادآور شدند, ايشان گفتند: ما بايد نسبت اين دبيرخانه را با مراكز پژوهشى و دينى تعريف كنيم به نظر مى رسد كه اساس نامه پيشنهادى بايد مورد بحث و بازنگرى قرار گيرد و دبيرخانه بر اساس آن سازماندهى شود. البته اين پيشنهاد, به معناى توقف فعاليت هاى فعلى نيست, بلكه به موازت جريان امور به تبيين ماهيت و اهداف و روش ها بپردازيم. چون موضوع بسيار مهم و حساسيت برانگيز مى باشد.
در پايان جناب آقاى مسجد جامعى نكات ذيل را متذكرگرديدند كه:
- كنگره دين پژوهان نيز حتى صرف نظر از مباحث مفيد آن, سبب همدلى و چه بسا راهبردى براى كارهاى بزرگتر مى شود, و از اين جهت استمرار آن مفيد است. پيشنهاد من براى امسال اين بود كه با توجه با بيستمين سالگرد شهداى محراب, و شخصيت علمى ويژه شهيد قاضى طباطبايى, در بخشى از كنگره تجليلى از آن فقيد سعيد و آثار گرانقدر وى نيز به عمل آيد.
- كار اطلاع رسانى در قالب خبرنامه نيز مفيد است و بايد ادامه يابد.
- دبيرخانه بايد از امكانات موجود كه در اختيار اعضاى شوراى دين پژوهان است استفاده نمايد: مسولان سازمان چاپ و انتشارات, معاونت فرهنگى, روزنامه ايران, و مديران برخى از مراكز فرهنگى و پژوهشى در اين جمع حضور دارند و هر كدام مى توانند دبيرخانه را در رسيدن به اهدافش كمك كنند.
- ما خيلى از اهداف را مى توانيم در قالب فعاليت هاى ديگران عملى كنيم, ما بايد روحيه مشاركت ايجاد كنيم.
- بنده با گسترده كردن تشكيلات موافق نيستم بايد از امكانات موجود بهره گيرى مناسب داشته باشيم و فعاليت ها را گسترش دهيم.
- بايد با دستگاه هاى ديگر ارتباط برقرار كنيم و آنها را در مسير اهداف دبيرخانه فعال نماييم. نسبت اين دبيرخانه با آنها هم در جريان و حركت, خود به خود روشن مى شود.
- از كارهاى كوچك نيز مى بايست پرهيز شود و سياست گذارى و برنامه ريزى در اولويت باشد مثلا تبيين اولويت هاى برنامه پنج ساله توسعه در حوزه پژوهش هاى دينى, تعريف هنر و سينماى دينى و گشودن راه كارهايى براى نيل به آن و موضوعاتى از اين شمار.
- البته تإمين اين هدف ها نياز به تصميم گيرى دقيق و مقتدر دارد.
دبيرخانه دين پژوهان كشور نخستين تشكيلات رسمى خواهان شناسايى و سامان دهى پژوهش هاى دينى است كه از سال 78 با دستور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى وقت و در پى نخستين گنگره دين پژوهان تاسيس شد. شناسايى محققان حوزه دين پژوهى, حمايت از محققان برتر اين حوزه, جهت دهى به پژوهش هاى دينى از طريق تعيين اولويت هاى تحقيق, ايجاد هماهنگى بين مراكز تحقيقى دينى, بررسى وضعيت دين پژوهى در كشور و ارائه خدمات اطلاع رسانى به موسسات دين پژوهى و پژوهشگران حوزه دين, از جمله اهداف اين دبير خانه است.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت