العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 4 تير 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13485      تاریخ : 1393/11/2 10:06:40      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
سرمقاله خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 4 ـ مهــر و آبان 1380
سرمقاله

 

در مراكز آموزش عالي اعم از حوزوي و دانشگاهي، تربيت نيروي متخصص انساني، نخست از راه آموزش و انتقال دانش صورت مي پذيرد و سپس با سوق دادن طلبه و دانشجو به سوي پژوهش اين روند، به نقطه كمال و توليد انديشه رهنمون مي گردد.
بي ترديد پس از پيروزي انقلاب اسلامي، مراكز آموزشي از رشد و توسعه بسيار گسترده اي برخوردار بوده است ،اما پژوهش و تحقيق، جايگاه و پهنه و ژرفايي مناسب را نداشته است.
براساس آمار آموزش عالي، مجموع مقالاتي كه اعضاي هيأت هاي علمي به زبان فارسي و لاتين در سال 1370 تأليف كرده اند، 1903 مقاله است. بررسي ها نشان مي دهد كه حدوداً از هر پنج هيأت علمي يك نفر موفق به تهيه مقاله شده است و از هر 16 نفر يك نفر توفيق تأليف يك كتاب در سال را داشته است.
حتي اگر بپذيريم كه اين آمار در سال هاي اخير به دو برابر افزايش يافته باشد باز هم واقعيتي تلخ ود ور از انتظار است. زيرا چگونه مي توان عضو هيأت علمي و استادي را شايسته و مطلوب دانست، كه توان و يا حوصله تحقيق در رشه تخصصي خود را نداشته باشد. وضع اين آمار و ارقام در حوزه هاي علميه نيز چندان بهتر نيست .
عدم استقبال دانشجو و طلبه هم از زحمت تحقيق مي تواند تابعي از همين واقعيت باشد. وضعيبت پايه نامه هاي تحصيلي نيز بر آگاهان پوشيده نيست. تعداد پايان نامه هاي ژرف و مفيد را با مراجعه به چند دانشگاه و مركز آموزشي مي توان دريافت .
علت اين نا برابري آموزش و پژوهش در چيست؟ جامع شناسان عوامل چندي از جمله نظام فرهنگي (شامل خرده نظام هاي اجتماعي، فكري، تشخيصي و مادي و نظام محيطي (شامل عوامل، امكانات، تجهيزات و...) را در اين مورد تأثير گذاري مي دانند، گروهي از دانشمندان عرصه تضادي، عوامل اقتصادي و طبقاتي را در فعاليت هاي علمي و پژوهشي عامل اصلي مي شمارند.
به نظر مي رسد همه عوامل ياد شده در اين ركود مؤثر باشند. در عين حال علي رغم اين ركود، شاهد رشد و توسعه كمي و كيفي فزاينده اي در عرصه پژوهش هستيم هر چند كه اين رشد و توسعه هرگز متناسب سطح آموزش و نيازهاي جامعه كنوني ايران نيست. تأسيس پژوهشگاه و پژوهشكده ها و مؤسسات پژوهشي پرشمار، نور اميد تازه اي فراروي ما قرار داده است. اما اگر همين پديده نقادي نشود و عيوب و نقايص آن مشخص نگردد، ره به جايي نخواهد برد.
جاي خوشوقتي است كه به مدد همين مراكز و مؤسسات، پژوهش رمقي تازه يافته، گرچه بسياري از پژوهشگران مستعد به دلايل گوناگون، از راهيابي، پشتيباني و دسترسي به امكانات آنها محروم مانده اند.
و البته بگذاريم از اين كه شماري از همين مراكز هم، در هدف گذاري و ساماندهي چندان پر توفيق و كامياب نبوده اند.
ولي به هر صورت تا حدودي به توليد انديشه مدد رسانده اند.
عرصه پژوهش ديني نيز بيرون از اين واقعيت ها نمي باشد، به هر حال، به بركت همين مؤسسات و عشق و ايمان محققان علوم ديني، با وجود مشكلات موجود، آمار آبرومند و مفيدي به جامعه عرضه مي شود، نمونه اي از اين جهاد علمي، پژوهش هاي بسياري است كه براي مراسم "تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين" به دبيرخانه دين پژوهان رسيده است كه از ميان آنها حدود يكصد و پنجاه اثر به مرحله داوري راه يافته و از اين تعداد دست كم چهل اثر برجسته و از امتيازات بالايي برخوردارند كه خود مايه دلگرمي و مباهات است هر چند كه در مقايسه با آنچه كه در جهان معاصر وجود دارد و مورد نياز جامعه و نسل امروز ماست بسيار اندك مي باشد.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت