العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 31 خرداد 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13486      تاریخ : 1393/11/2 10:08:06      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
رهنمودها و رويكردهاي دين پژوهي خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 4 ـ مهــر و آبان 1380
رهنمودها و رويكردهاي دين پژوهي

 

بازخواني نيازها و اولويت هاي پژوهشي(1)
"حجت الاسلام رجبي معاونت پژوهش امام خميني(ره)"
در اين مصاحبه ابتدا معيارهاي مهم در رعايت نمودن اجراي پروژه هاي پژوهشي پرداخته و ضمن بيان رعايت اولويت كارها نسبت به اهتمام كار گروهي و جمعي توصيه شده است سپس با بيان اهميت اجتماعي - فرهنگي به عنوان اولويت دوم كاري به بيان نوآوري در تحقيق اشاره نموده اند. وي با بيان ضرورت رعايت زمان به عنوان اصلي ترين پارامتر تحقيقاتي به استفاده بهينه و متناسب با آن پرداخته است. حجت الاسلام رجبي با طرح فراحوزوي بودن متون پژوهشي در مؤسسه فوق و رعايت علوم جديد دركنار علوم حوزوي به جامعيت داشتن دروس مؤسسه در هر چه بهتر ارائه نمودن آموزه هاي تعاليم ديني به كمك دانش روز در بين مردم و راهبردي نمودن تكنولوژي آموزشي و روش تدريس در نظام آموزشي حوزه اشاره نموده است.

تبليغات ديني و شيوه هاي تبليغي
بدون نيرو، ابزار و فرصت برنامه ريزي(2)
"گفت و گو با علي قابل
در اين مصاحبه ابتدا به بيان توسعه فرهنگي پس از پيروزي انقلاب اسلامي پرداخته شده است ولي با بيان خود باختگي و تقليد كوركورانه از بيگانه در نسل جواني و نوجوان به فاصله دار بودن اين نسل نسبت به توسعه فرهنگي اسلامي اشاره نموده است. وي با اشاره به مشكلات اقتصادي حاكم بر جامعه و تنش هاي سياسي رايج را از عوامل بروز اين ناهنجارهاي اجتماعي دانسته است. او با تأكيد بر ضرورت برخودراي از ابزار لازم جهت تبليغ و امكانات متناسب با آن، ناكافي بودن تجهيزات روز تبليغ براي اين قشر اجتماعي و نهادينه نبودن امر تبليغ مضافاً به اينكه برنامه ريزي دقيق علمي جهت تأثير گذاري سريع مفاهيم و تعاليم آموزشي حين تبليغ را از علل ناكارآمدي اين بخش تأكيد كردند.

وي در پايان با اشاره به غني بودن تعاليم مكتبي اسلام به توجه هر چه بيشتر مسئوولين در تخصصي كردن روش تبليغ در رشته هاي مختلف را براي جامعه و نسل جوان متذكر شدند.

رهيافت هايي در اجتهاد و نوگرايي(3)
علامه محمد شمس الدين
دراين مقاله به بايسته هاي نوگرايي در اجتهاد پرداخته شده است و با توجه به توسعه علوم مختلف و نوآوري صنعت روز، ضرورت توسعه استنباطي و اجتهاد مطابق اقتضائات اجتماعي در عرصه دين امري اجتناب ناپذير متصور است. وي با بيان برداشت هاي متفاوت از نوگرايي اجتهاد، برخورداري فقها و مجتهدان در بهره مندي از قضاياي عصر و مسايل جامعه ضروري مي داند. وي براي نهادينه شدن نوگرايي در عرصه اجتهاد روشهايي را متذكر شده است و مهمترين عامل موفقيت شيعه درباب اجتهاد را مفتوح بودن تعاليم استنباطي آن و مباني فروعي اجتهاد بر شمرده است.


حوزه و نيازهاي فكري نظام ديني(4)
گفت و گو با حجت الاسلام مبلغي
در اين مصاحبه ابتدا به سير مراحل تاريخي تعامل حوزه هاي علميه با حكومت را بررسي نموده سپس به نقش سياسي بودن حركت حوزه در طول دوران اشاره مي نمايد. وي با بيان اجمالي از ويژگيهاي اخلاقي و مبارزاتي امام(ره) به پيوند علما در عرصه سياست در كوران مبارزات و پس از پيروزي انقلاب اسلامي اشاره مي كند و نقش حوزه هاي در بر طرف نمودن نيازهاي حكومتي را بسيار حائز اهميت مي داند. او علت پيشي گرفتن فرهنگ حماسه اي و حمايتي از فرآيندهاي علمي - تحقيقاتي و مطالعات كاربردي را ناكار آمد بودن نوآوري پيشينه هاي تاريخي مي داند. در پايان وي خواستار ضرورت حمايت فكري دوشادوش پشتيبان حمايتي شده است.

ضرورت رويكرد جديد به مباني فقهي براي مسلمانان
الشرق الاوسط
دكتر علي قره داغي رئيس گروه فقه دانشگاه قطر درمصاحبه اي با روزنامه الشرق الاوسط عنوان كرد: "وقت آن رسيده است كه مسلمانان اروپا با نگاهي جديد به مسايل فقهي نگاه كنند."
در عصر حاضر، فقه راهگشا، براي مسمانان اروپا، فتاواي جزيي و فردي كه مختص به حالات ضروري باشد نيست، بلكه بايد بر اساس اصول قواعد و هدف هاي مشخص براي آينده اقليت هاي مسلمان، قوانين فقهي جديدي را پي ريزي كرد.
دكتر قره داغي از دانشمندان اسلامي به طور كلي از همه مسلمانان اروپا دعوت كرد تا در مورد رسيدن به اين نوع قوانين فقهي، تفكري عميق و جديد داشته باشد.
وي افزود: "در همين راستا بر مسلمانان واجب است كه در مورد مؤسسات واجب است كه در مورد مؤسسات اقتصادي نيز تفكري جدي داشته و راهكارهاي عملي بينديشند و يقيناً اين كار مشكل نخواهد بود، چرا كه امروز در اروپا، ميليون هاي مسلمان وجود دارد و مي توان با افتتاح شركت هاي اقتصادي ويژه، مشكلات فقهي مسلمين را حل كرد."
عضو مجلس اروپايي افتاء همچنين خواستار تأسيس مراكزي علمي و آموزشي براي مسلمانان اروپا شد تا با احكام اسلامي بيشتر آشنا شوند.
وي وجود مؤسساتي اجتماعي براي رفت مشكل فقط و تنگدستي در بين مسلمانان اروپا را نيز ضروري دانست.

آسيب شناسي
شيوه تدريس در حوزه(5)
رمضان علي تبار فيروزجائي
در اين مقوله ابتدا به روش نوين تدريس و راهكارهايي در ساماندهي فعاليت هاي برنامه ريزي حوزه پرداخته و سپس به معايب شيوه ي سخنراني توجه مي كند. در پايان نسبت به جدا بودن دو مقوله علم و تعليم اشاره نموده و از خلط آن دو هشدار داده است.

1. پگاه حوزه، شماره 26، ص 17.
2. پگاه حوزه، شماره 26، ص 19.
3. همان، ص 16.
4. همان، ص 1 و 2.
5. همان، ص 4.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت