العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 4 تير 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13490      تاریخ : 1393/11/2 10:13:59      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
 اخبار دين پژوهي خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 4 ـ مهــر و آبان 1380
اخبار دين پژوهي

 

"گفت وگوي اديان" در امريكا، با حضور رييس جمهور ايران
IRAN
با حضور رييس جمهوري اسلامي ايران، كنفرانسي در روز 9 نوامبر (18 آبان) تحت عنوان "گفت وگوي بين اديان" در دانشگاه سيتون هال در نيوجرسي امريكا برگزار شد. آقاي محمد خاتمي در جمع صدها تن از استادان، شخصيت هاي مذهبي و دانشجويان امريكايي، اظهار داشت: "بايد منادي ائتلاف براي صلح بر پايه محبت و عدالت; در برابر ائتلاف براي جنگ بر پايه زور و خشنونت بود، زيرا در اين صورت است كه ترور و ترويسم، رخت از ميان بر خواهد بست. در اين راستا، مبرم ترين وظيفه پيروان اديان الهي، تكيه بر نقاط مشترك مي باشد."
رييس جمهور، اعتقاد به خداي واحد، فراخ تر ديدن دايره زندگي از زندگي روزمره و در نتيجه، اخلاقي شدن جهان و نيز حرمت قائل شدن براي انسان در همه جا، پذيرفتن حق همگان براي دانستن، آزاد زندگي كردن و برخوردار بودن و در نتيجه، عادلانه شدن زندگي و روابط ميان انسان ها را از جمله نقاط مشترك اديان الهي نام برد و تصريح كرد: "جهان مدرن، دستاوردهاي بزرگي براي بشر داشته، ولي از يك حقيقت بزرگ، يعني مخاطب خدا بودن، غفلت كرده است و در اثر اين غفلت، جنگ و خشونت و ترور، براي بشريت، چنين گسترده و تهديد كننده شده است."
آقاي خاتمي با تأكيد بر اينكه صلح واقعي با تغيير جان و جهان ما تحقق مي يابد، مسئوليت پيشوايان ديني را در عصر كنوني، بسيار سنگين و بزرگ دانست. وي از محبت به عنوان شالوده رابطه انسان با خدا و انسان و جهان ياد كرد و گفت: "امروز بشر خسته از جنگ، تبعيض، نامهرباني و كشتار، بيش از هميشه نيازمند اين منطق بنيادين اديان الهي است."
ايشان همچنين درباره اصالت اديان الهي و برداشت كنوني برخي از پيروان آنها از دينشان، اظهار داشت: "چه فاصله بزرگي
است ميان دين حضرت موسي كه نه تنها براي نجات بني اسرائيل از بيداد فرعون، بلكه براي نجات نوع بشر از بردگي و رساندن او به عدالت قيام مي كند; و برداشت خشونت زا و نژاد پرستانه اي كه منجر به آوارگي يك ملت مظلوم از سرزمين خود، يا كشتار و سركوب دائم او در داخل سرزمينش مي گردد." ايشان افزود: "اسلام نيز كه در ميان همه صفات حضرت حق، رحمانيت و رحيميت او را بيشتر برجسته مي كند، با آن تلقي تنگ نظرانه و وحشت آفرين از اسلام كه هر كس و هر چيزي را كه با توهمات و تعصب هاي او سازگار نيست، كافر مي داند و فرمان كشتن زنان و مردان و كودكان بي گناه را حتي به نام جهاد در راه خدا صادر مي كند، تفاوت بسيار دارد."
پيش از سخنان آقاي خاتمي، ربرت شيرن رييس دانشگاه سيتون هال، طي سخناني، توجه به مسايل معنوي را مورد تأكيد قرار داد. وي از آقاي خاتمي به عنوان انساني مؤمن، رهبري انديشمند و هدف دار و ارائه كننده روشي نو براي جايگزين كردن اختلافات و دشمني ها با صلح، ستايش كرد.
در اين مراسم، همچنين كار دينال مك گريك سراسقف واشينگتن، اظهار داشت: "ما بايد بپذيريم كه فرهنگ ما، هر چقدر هم خوب باشد، محدوديت هايي دارد. از اين رو، بايد فرهنگ هاي ديگر را بدون تعصب بشناسيم و از نقاط مثبت آنها بهره ببريم." وي تصريح كرد كه دشمن امريكا، افغانستان يا اسلام نيست، بلكه بي عدالتي و تبعيض است .


اظهارات رييس جمهور ايران در نشست "نقش مذاهب در گفت وگوي تمدن ها"
IRNA
آقاي محمد خاتمي در نشست نقش مذاهب در گفت وگوي تمدن ها كه در كليساي سنت جان زديواين نيويورك برگزار شد، با تأكيد بر اين نكته كه بروز دو جنگ جهاني خانمانسوز نشان داد بيش هاي مادي محض براي بنيان گذاري حقوق بشر كافي نيست، اظهار داشت: "حقوق بشر گرچه از لحاظ تاريخي، ظاهراً امري سكولاري و فارغ از بينش هاي مذهبي است، اما براي كساني كه بتوانند عقل ديني و فهم ديني را در عميق ترين
لايه هاي آن درك كنند، روشن است كه حقوق بشر، چه از لحاظ ريشه هاي آنتولوژيك و چه از جهات ريشه هاي تاريخي آن، امري ديني است."

هشتمين دوره مجلس اروپايي افتاء در اسپانيا
الشرق الاوسط
دور هشتم مذكرات مجلس اروپايي "افتاء" در تاريخ 18 تا 22 جولاي سال جاري در والنسياي اسپانيا برگزار شد.
در افتتاحي اين اجلاس، بسياري از مسئولين بلندپايه اسپانيا و رؤساي مراكز فرهنگي اسلامي اسپانيا و تعداد زيادي از مسلمانان ساكن در اين كشور حصور داشتند. در آغاز، دكتر شيخ يوسف قرضاوي به ايراد سخنراني پرداخت. وي در سخنان خود، خواستار توجه بيشتر به ارزش و اهميت گفت وگو و تفاهم مشترك بين پيروان اديان مختلف شد و بر اهميت گفت وگو بين مسلمانان و غرب تأكيد كرد.
او گفت: "اسلام، ديني جهاني است و هدف آن زندگي و حيات پاك براي تمام جهانيان است. به همين علت است كه اسلام به انسان ارج مي نهد و گفت وگو را محترم مي دارد و در كتاب اسماني خود، گفت وگوي نيكو را به پيامبرش سفارش مي كند. همين اسلام است كه غذا خوردن، ازدواج و به طور كلي همنشيني و معاشرت با پيروان ساير اديان با بر مسلمانان روا دانسته است. اسلام، دين رحمت و مهرباني و تسامح است."
شيخ يوسف قرضاوي توضيخ داد: "گفت وگو بين اديان، با هدف تفاهم مشترك و همزيستي مسالمت آميز مطلوب مي باشد; ولي اين بدان معنا نيست كه دو طرف گفت وگو يا يكي از آنها از دين خود دست بردارند، بلكه هدف، رسيدن به تفاهم است."
دكتر قرضاوي با اشاره به اينكه در در تاريخ اسلامي هيچگاه سابقه نداشته كه جمعي به زور وادار به قبول اسلام شده باشند، بلكه همواره اسلامي، مردم را با گفتار نيكو به عبادت خدا دعوت كرده است، تأكيد كرد: "گفت وگو از اصول دعوت است و تسامح با مخالفين نيز از اصل هاي مهم دين اسلام مي باشد."
وي به مشتركات بين اسلام و دو دين بزرگ ديگر يعني مسيحيت و يهوديت اشاره كرد و گفت، "بر ماست كه اين مشتركات را جمع كنيم و پيرامون آنها به گفت وگوي صحيح و راهگشا بپردازيم."
اين مجلس در اختتاميه خود، با انتشار بيانيه اي در پنج بند، از حكومت هاي اروپايي خواست تا حقوق اقليت هاي مسلمان در اين كشورها را به رسميت بشناسند. اين بيانيه همچنان مسلمانان را در سراسر دنيا به رعايت فرامين قرآنو سنت پيامبر كه همان گفت وگوي نيكو و پسنديده است، سفارش كرد تا جهانيان، اسلامي را همانگونه كه واقعيت دارد بشناسند و قضاوت هاي نادرست درباره اسلامي نداشته باشند.

فتواي مفتي مسلمانان مصر مبني بر جواز اقتدا به شيعه

فضيلة الاستاذ الدكتور فريد و اصل نصر مفتي الديار المصرية السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
نرجو من سماحتكم ان تعطونا رأيكم الشريف في اقتداء اصحاب المذاهب بمن يتقلد مذهب أهل البيت(ع) من الشيعة الامامية الاثنا عشرية هل يصحّ ذلك أم لا؟
افتونا مأجورين 16/شوال المركم / 1421
بسم الله الرحمن الرحيم
كل مسلم يؤمن بالله و يشهد ان لا اله الاّ الله و انّ محمّداً رسول الله و لاينكر معلوما من الدين بالضرورة و هو عالم باركان الاسلام و الصّلوة و شروطها و هي متوفّرة فيه فتصح امامته لغيره و امامة غيره له اذا توفّرت فيه تلك الشّروط ولو اختلف مذهبهما الفقهي و شيعة أهل البيت من نحلهم، و نشيع معهم للّه و لرسوله و أهل بيته و صحابته جميعاً و لاخلاف بيننا و بينهم في اصول الشريعة الاسلامية و لافيما هو معلوم من الدّين بالضرورة و قد صلّينا خلفهم و صلّوا خلفنا في طهران و في قم في الايّام الّتي شرفنا الله بهم في دولة ايران الاسلاميّة. و ندعوا الله ان يحقّق وحدة الامّة الاسلاميّة و يرفع
عنهم اي شقاق أو نزاع أو خلاف قد حلّ بهم في بعضي مسال الفروع الفقهية المذهبية.
والله المؤيّد و الهادي الي سواء السّبيل
دكتر فريد و اصل نصر
16/ شوال / 1421 هـ مفتي الديار المصرية
12/1/2001
بسم الله الرحمن الرحيم
جناب استاذ دكتر فريد و اصل نصر، مفتي كشور مصر، سلام عليكم و رحمة الله و بركاته، لطفاً نظر شريفتان را در خصوص اقتداي پيروان مذاهب اهل سنت به اهل تشيع در نماز بفرماييد؟
16 شوال 1421
بسم الله الرحمن الرحيم
هر مسلماني كه به پروردگار يكتا ايمان داشته و به يگانگي او و رسالت حضرت محمّد(ص) شهادت دهد، منكر ضروري دين اسلام نباشد و به اركان دين اسلام اعتقاد داشته و از نماز، علم و اطلاع كافي داشته باشد، شايسته امامت نماز براي ديگري و امامت ديگري نيز براي وي ـ در صورتي كه شرايط ياد شده را دارا باشد ـ صحيح است اگر چه امام و مأموم به لحاظ فقهي مختلف باشند.
شيعه اهل بيت عليهم السلام نيز از مذاهب اسلامي است كه ما نيز به همراه ايشان راه خدا، پيامبر و اهل بيت اصحاب را مي پوييم از اين رو بين ما و ايشان در اصول شريعت اسلامي و ضروريات دين هيچ اختلافي وجود ندارد. ما به امامت ايشان و آنان به امامت ما در تهران و قم ـ در ايامي كه توفيق الاهي حضور در جمهوري اسلامي ايران نصيبمان شده بود ـ نماز گزارديم. از پروردگار متعال مي خواهيم كه وحدت امت اسلامي را تحقق بخشد و هرگونه مشكل و اختلافي را كه در برخي از مسايل فرعي فقهي بين آنان وجود دارد، برطرف نمايد.
دكتر فريد و اصل نصر
مفتي كشور مصر 12/1/2001

ناآگاهي نسبت به اسلام در جوامع اروپايي
الشرق الاوسط
دكتر مانع بن حمادالجهني، دبير كل همايش جهاني اسلامي جوانان (الندوة العالمية للشباب الاسلامي) در عربستان سعودي، در خصوص خطر ناآگاهي و جهالت نسبت به اسلام در جوامع اروپايي هشدار داد.
وي تأكيد كرد: "لازم است مؤسساتي ايجاد شود تا به طور دايم، مسايل و مشكلات جديد اروپت را پيگيري، و راه حل مناسبي براي آنها پيدا كنند و اقليت هاي مسلمان را از انحرافات فكر و بدعت هايي كه به نام دين مطرح مي شود، حفظ كنند."

وي همچنين تأكيد كرد: "بايد دعوت به اسلام در غرب، از راه هاي علمي مورد قبول انجام شود تا از بزرگواري اسلام و احترام اسلام به حقوق پيروان ساير اديان حكايت داشته باشد."

اظهار نظر اسلام شناس آلماني درباره روابط اسلام و مسيحيت

دكتر ادو اشتاين باخ (E.Stein Bach)نويسنده و اسلام شناس الماني، طي سخناني در شهرهاي گراتس و اينسبروك به اظهارنظر درباره ارتباطات بين اروپا و جهان اسلام در دوره جديد پرداخت و گفت: "ارتباط بين اروپا و جهان اسلام در دوران معاصر، به حد بي سابقه اي رشد يافته است و جامعه اروپا شاهد مهاجرت مدام مسلمانان به اين جوامع است. بنابراين اروپا ناچار و ناخودآگاه، متأثر از فرهنگ اسلامي خواهد بود."
وي همچنان افزود: "نزديكي بين اسلام و مسيحيت مي تواند از طرفي موجب باروري متقابل و از طرف ديگر، موجب ترس و واهمه از جدال هاي متعدد شود كه بايد در اين باره چاره اي انديشيد."
لازم به ذكر است اين سخنراني ها به دعوت مؤسسه شرق شناسي اتريش انجام گرفته است.

عكس العمل سفر پاپ به سوريه در جوامع مسلمان هندي

پس از سفر پاپ به سوريه و ورود به مسجد مسلمانان كه براي نخستين بار توسط يك پاپ صورت مي گرفت، جوامع مسلمان هندي با اظهارنظر درباره اين سفر آن را حركتي بسيار درخور توجه دانسته و از آن استقبال كردند.
برخي روزنامه هاي مسلمان كه در هند به چاپ مي رسند، با درج سر مقاله هايي، اين موضوع را نشانه شروع اتحاد مسلمانان و مسيحيان دانسته و آن را از علائم پيروزي نهايي اسلامي خواندند.

لازم به ذكر است كه اين باور در ميان مسلمانان هند قوت بسياري دارد كه در پايان جهان، مسلمانان و مسيحيان با يكديگر متحد خواهند شد و با كمك هم يهوديان و هندوها را از بين خواهند برد.

موافقت علماي اسلامي اندونزي با رئيس جمهور شدن يك زن

سرانجام پس از سال ها كشمكش و درگيري، خان مگاواتي سوكارنو معاون عبدالرحمن وحيد (رئيس جوهور پيشين اندونزي)، به سمت رياست جمهوري اين كشور برگزيده شد.
اين اتفاق زماني روي داد كه مجلس اعلاي قانونگذاري اندونزي، رئيس جمهور پيشين را مجبور به استعفا كرد و بر اساس قانون اساس بايد معاون رئيس جمهور جانشين وي شود.
لازم به ذكر است كه در دوره پيشين رياست جمهوري، مگاواتي سوكارنو كه اكثريت آرا را به دست آورده بود، بايد در سمت رياست جمهوري كشور مشغول به كار مي شد، اما علماي اسلامي اندونزي با اين امر مخالفت كرده و اجازه نداند كه وي رئيس جمهور شود.
در جرياني بحران هاي اخير سياسي در اندونزي و زماني كه احتمال رئيس جمهور شدن مگاواتي براساس قانون اساي قوت
گرفت، عبدالرحمن حبشي، رئيس مركز اسلامي اندونزي رسماً اعلام نمود كه اين شورا تابع قانون اساسي است و با رئيس جمهور شدن يك زن مخالفتي ندارد.

اصلاحات در دين يهود
Washington Post
تحولات پديد آمده در جامعه يهوديان آمريكا، باعث ايجاد اصلاحات اساس در ميان اين جامعه ديني گرديده است.
عدم التزام و علاقه يهوديان آمريكايي به انجام آداب و مناسك ديني و نيز پديد آمدن شاخه هاي متعدد در اين دين، از جمله مواردي است كه خاخام هاي آمريكايي را برانگيخته است تا در فكر اصلاحات اساس در اين دين باشند.
ربي چارلز كرلف (Charles Kroloff)يكي از رهبران يهوديان آمريكا در اين باره مي گويد: "يكي قرن پيش به راحتي مي توانستيم هم آمريكايي باشيم و هم يهودي، اما امروز نگراني از آن است كه چگونه مي توانيم ايمان خود را هماهنگ نشان دهيم."
چنان كه در خبرهاي پيشين نيز آمده بود ظهور فرقه هاي جديد در ميان يهوديان آمريكا نظير، "يهوديان دوست دار مسيح" و غيره نگراني هاي شديدي را در ميان متوليان ديني در دو شاخه اصلي يهود پديد آورده است. به همين منظور در جلسه سالانه اصلاحات ديني كه توسط خاخام هاي برگزار مي شود، تأكيد بر انجام آداب و رسوم و نيز ازدواج هاي يهودي كه حاصل آن افزايش فرزندان يهودي آمريكا باشد، تأكيد شده است.
اين اصلاحات در واقع پاسخي است به روند آمريكايي شدن يهوديان كه از سال 1885 آميزش يهوديان با زندگي و فرهنگ آمريكايي را جايز شمرد.
قريب 5/1 ميليوني يهودي كه در گرهم آيي اصلاحات شركت كرده بودن بر انجام اداب و رسوم مذهبي دين يهود تأكيد ورزيدند.

گردهم آيي بودائيان و يهوديان در اسرائيل
MBCS
يك هيئت عالي رتبه از بوداييان جهان، به منظور شركت در كنفرانس گفت وگوي اديان كه با حضور خاخام هاي يهودي در اسرائيل برگزار شد، به اين كشور سفر كردند.
در اين كنفرانس كه به منظور تبادل نظر ميان بوداييان و يهوديان جهان انجام شد، سخنرانان مختلفي به اظهارنظر پرداختند كه محور اصلي صحبت ها، تأكيد بر ضرورت گفت وگو و كنار گذاشتن راه هاي خشونت آميز و تعصبات مذهبي بود.
در پايان اين كنفرانس، شركت كنندگان از مجامع بين المللي خواستند تا از فعاليت هاي خشونت بار توسط مسلمانان جهان، جلوگيري كنند.

تصويب بزرگترين توافقنامه ميان فرقه هاي مسيحي
Cross Walk
رهبران تمام فرقه هاي مسيحي از سراسر دنيا در كانادا گرهم آمدند تا در يك كنفرانس بين المللي شركت كنند. اين كنفرانس به منظور اتحاد بين فرقه هاي مسيحي از سوي كليساي پروتستان در تاريخ 3 الي 8 جولاي در كانادا برگزار و در حاشيه آن دكترين كليساي پروتستان نيز تكميل شد. دكترين اين كليسا تاكنون دو بار اصلاح شده است; يك بار در سال 1646 و بار ديگر نيز در 1875.
جو ريد (Joe reed)يكي از رهبران كليساي پروتستان كانادا گفت: "كليسا اكنون در قرن 21 قرار دارد و بنابراين بايد در آن تغييراتي پديد آورد."
در همين رابطه گلن ديويس (Glen Davis)يكي از ديگر مسئولان اين سازمان گفت: "اين، همان زمان ممكن براي تغيير ديدگاه ها است و ما قصد داريم تا يك سند تاريخي ماندگار در ارتباط با اتحاد فرقه هاي مختلف مسيحي با يكديگر به ثبت برسانيم."
لازم به ذكر است كه اين كنفرانس در تاريخ 8 جولاي با انتشار يك سند كه به تصويب تمامي فرقه هاي مختلف مسيحي رسيد، به كار خود پايان داد. در سند مذكور، بر اتحاد فقه هاي مسيحي و كنار گذاشتن اختلاف تأكيد شده است.

ترديد در قدسي بودن مادر ترزا
Reuters
انتشار نامه ها و اخباري كه درباره مادر ترزا (آخرين راهبه كاتوليك هند و برنده جايزه صلح نوبل 1979) در رسانه هاي گروهي اعلم شد، بحث بسياري را دباره قديس بودن اين راهبه به وجود آورد.
بر اساس نامه هايي كه به تازگي از وي منتشر شده است، او در اعتقادات خودبه شك وترديد رسيده بوده است، چنان كه

احساس مي كرده خداوند او را رها كرده وبه حال خود واگذاشته است.
"من مي گويم كه خدا در من زندگي مي كند، در حالي كه هنوز واقعيت تاريكي و سرما و تهي بودن، بيشترين چيزي كه روح مرا لمس مي كند... حس مي كنم خداوند مرا وانهاده است".
اين عبارات بخش هايي از نامه هايي است كه مادر ترزا در آن اعترافات خود را مطرح مي كرده است.
در همين رابطه هنري دوسورك (Henry D'Souzoc)اسقف اعظم كلكته، اعلام كرد كه چند ماه قبل از مرگ مادر ترزا به علت مشكلات روحي وي از وي اهريمن زدايي (Exorcism)كرده است; چرا كه او در اواخر عمر مورد حمله نيروهاي شيطاني قرار گرفته بود.
اين نامه ها زماني افشا شده كه واتيكان تمامي اسناد و مدارك مربوط به اين قديس را جمع آوري كرده و قصد انتشار آن به صورت يك كتاب را داشت. در متن اين نامه ها ترديدهايي درباره مفهوم عشق به مسح، حضور خداوند در زندگي و مفهوم كلمه (Word)وجود دارد كه در نشريه Journak of Reflection tgeologicalبه چاپ رسيده است.
واتيكان در يك موضع گيري در اين باره اعلام كرد: "اين موارد همه تلاش هايي بوده است كه از سوي مادر ترزا براي نمايش يك چهره بشري از خود صورت گرفته است چرا كه هرگز بدون رنج نمي توان يك قديس بود."
خواهر نيرما (Nirmala)، يكي از دوستان نزديك وي، نيز در يك مصاحبه مطبوعاتي اعلام كرد: خداوند بعضي اوقات مي خواهد تا روح قديس را به خود نزديك كند و در اين حال او را به حال خود وامي گذارد. چنان كه مسيح نيز بر بالاي صليب، احساس تنهايي و فراموش شدگي از سوي خداوند كرد."
لازم به ذكر است كه بر اساس باورهاي مسيحيت، قديس چون مادر ترزا نبايد به شك و ترديد در مفاهيم اعتقادي خود مي رسيده است.


زندان هاي فلوريدا به سمت مذهبي شدن گام برمي دارند
Ap
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس سزار كروس، جوان 20 ساله اي كه زندگيش سراسر به جنايت و آدم كشي گذشته است، در شرف آزادي است. او اظهار اميدواري مي كند كه زندگي جديد خود را بر پايه ايمان و مذهب بنا سازد. وي يكي از 32 جوان زنداني است كه در زندان Hillsborough Crrectionalتحت آموزش تعاليم مذهبي قرار گرفته است. اين زندان، مبلغ 5/4 ميليون دلار بابت آموزش تعالي ديني و ارائه خدمات ويژه به زندانيان اختصاس داده است. مقامات اين زندان براي اين افراد خوابگاه ويژه اي با ظرفيت 400 نفر، جدا از ساير زندانيان در نظر گرفته اند.
اين دومين زنداني است كه از سال 1999 دست به اين اقدام زده است. تا ماه مه نيز پنج زندان ديگر در فلوريدا اقدام به راه اندازي مراكز ديني خواهند نمود. به عقيده مقامات، زندانياني كه تحت آموزش تعاليم ديني قرار مي گيرند، پس از آزادي زندگي جديدي آغاز نموده و ديدشان نسبت به دنيا تغيير مي نمايد و روش كنار آمدن با مشكلات را به بهترين نحو مي آموزند.
افراد بسياري از كليساهاي مختلف، داوطلبانه مشغول فعاليت در اين مراكز هشتند. از جمله فعاليت هاي آنان، مي توان به آموزش مهارت هاي كاري و مشاوره در زمنيه ترك اعتياد و مشروبات الكلي اشاره كرد. نتايج نظرسنجي از زندانيان، نشان مي دهد كه اين طرح مورد توجه بسياري از آنان قرار گرفته است. به عقيده جمع كثيري از زندانيان، اجراي اين برنامه سبب شده آنان به چشم برادر به يكديگر نگاه كنند و خود را متعلق به يك خانواده بدانند. حتي برخي از آنان مي گويند كه براي نخستين بار در زندگي، احساس مي كنند مانند ديگران داراي خانواده هستند.
شايان توجه است كه زندانيان مي توانند پس از آزادي همچنان از خدمات و مشاورات اين مراكز استفاده كنند.

چالش هاي جديد در ترجمه كتاب مقدس
Times Newspapers
گسترش استفاده از اينترنت و نيز سرعت اطلاع رساني از طريق اين رسانه، باعث شده است كه مترجمين كتاب مقدس با چالش هاي جديدي مواجه شوند. مهمترين اين چالش ها، تنوع زبان و فرهنگ افرادي است كه از طريق اينترنت خواهان دستيابي به كتاب مقدس هستند. در سميناري كه به همين منظور در نيويورك برگزار شد، بسياري از صاحب نظران به ارائه نظريات خود در اين خصوص پرداختند كه در نوع خود بسيار متنوع بود. برخي معتقد بودند كه مطالب كتاب مقدس را بايد متناسب با هر فرهنگ و زباني تغيير داده و در قالب همان فرهنگ و زبان به ارائه
مفاهيم رداخت و برخي ديگر نيز بر رعايت امانت داري در ترجمه تأكيد داشتند.
يكي از سخنرانان اين اجلاس به نام دكتر هرمنس (Hermans)در سخناني گفت: "مهم اين نيست كه مطالب كتاب مقدس مانند نسخه هاي پيشين باشد يا نه، بلكه اين مهم است كه كليسا باور كنند كلمات ارائه شده، سخنان خداوند است."
لازم به ذكر است كه در ادامه همين مباحث، دكتر درك استنسبي Derek Stanesbyاعلام كرد: "همه بايد بپذيرند كه كتاب مقدس كلام خداوند نيست، بلكه تنها وسيله اي است تا ما بتوانيم با كمك آن كلمات خداوند را درك كنيم."

ازداوج كودكان هندويي در يك مراسم مذهبي
Pti.com
در روز 22 ماه آگوست برخي از نقاط كشور هند از جمله ايالت راجستان شاهد ازدواج دسته جمعي 80 كودك هندو به مناسبت سالروز تولد گانشي (Ganshi)الهه سعادت و خوشبختي در آيين هندويي بود.
براساس باورهاي مذهبي پيروان فرقه ديواسي Dewasiهمه ساله در سالروز تولد گانشي كودكان بسياري به وساطت پدران و مادران خود با يكديگر ازدواج مي كنند. اين در حالي است كه برخي عروس و دامادهاي كوچك در آغوش والدين خود به خواب رفته بودند.
بر اساس قوانين جديد هندو اين كار غيرقانوني اعلام شده است اما پيروان اين فرقه همچنان بر انجام اعمال مذهبي خود پافشاري مي كنند.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت