العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 8 اسفند 1398
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13499      تاریخ : 1393/11/2 10:51:13      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
دين پژوهى روى خط اينترنت خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 5 آذر و دى 1380
دين پژوهى روى خط اينترنت

 

آشنايی با شبكه رافد
www.rafed.net
با توجه به گسترش شبكه های اطلاع رسانی كامپيوتری و كارآمدی آنها در عرصه ارتباطات، تحت پوشش قرار دادن مؤسسات و مراكز علمي، تحقيقاتي، فرهنگی و اسلامی امری ضروری و غير قابل انكار به نظر می رسد.
از اين رو مؤسسه تحقيقاتی آل البيت(عليهم السلام) با بهره گرفتن از امكانات و تجهيزات فنی پيشرفته و به كارگيری از نيروهای خبره و كارآمد در زمينه تخصصی ارتباطات فرهنگی و رايانه اي، شبكه گسترش اطلاعات فرهنگی رافد را بنيان نهاد و همزمان با عيد غدير خم در سال 1418 هجری قمری آن را راه اندازی نمود.
پس از مدت كوتاهی با ارائه خدمات گسترده و متنوع و سرويس دهی روزانه، نتوانست نظر هزاران استفاده كنند را به طرف خود جلب نموده و در عرصه اطلاع رسانی خود را به عنوان يكی از مهمترين سايت های اسلامی معرفی نمايد.
به طور كلی فعاليتهای شبكه رافد در دو محور انجام می شود:
محور خارجی (اينترنت)
خدمات اين محور در چهارده بخش ارائه می گردد:
1- معرفی مؤسسات و مراكز فرهنگی و عرضه نتايج كاری آنان، كه اين مؤسسات عبارتند از :
? مؤسسه تحقيقاتی آل البيت(عليهم السلام).
? مرجعيت حضرت آيه الله العظمی سيستانی (دام ظله).
? مؤسسه امام علي(عليه السلام).
? مركز پژوهشهای اسلامی المصطفي(صلی الله عليه وآله).
? مركز الرساله.
? مركز مطالعات و پژوهشهای فلكی - نجومي.
? مركز احياء ميراث اسلامي.
? مركز پژوهشهای اعتقادي.
? مركز جهانی اطلاع رسانی آل البيت(عليهم السلام).
? كتابخانه تخصصی تاريخ.
? كتابخانه تخصصی ادبيات.
? كتابخانه تخصصی تفسير و علوم قرآني.
? كتابخانه تخصصی علوم حديث.
? كتابخانه تخصصی فقه و اصول.
? كتابخانه محقق طباطبائی (فده).
? مركز فرهنگی الزهراء(عليها السلام).
2- معرفی كتاب
علاوه بر متن قرآن كريم، متن بيش از 250 جلد كتاب به زبانهای فارسي، عربي، انگليسي، فرانسوي، هوسا و ... در رابطه با موضوعات اعتقادي، حديث، فقه، اخلاق، سيره و تاريخ، دعا، علوم قرآنی و ديگر موضوعات با قابليت جستجو، جهت استفاده علاقه مندان عرضه شده است.
3- معرفی مجلات و نشريات
اين بخش مجله تراثنا و مجله مجتبی (ويژه كودكان) را در دسترس استفاده كنندگان قرار داده است.
4- پاسخگويی به پرسشهای فقهی (استفتاء)
يكی از قسمتهای پركار شبكه می باشد كه روزانه بيش از دهها استفتاء را دريافت نموده و تاكنون به بيش از 18 هزار استفتاء پاسخ داده شده كه به جهت استفاده آسان تر و مفيدتر به صورت بانك استفتاء عرضه شده است.
5- پاسخگويی به پرسشهای اعتقادی
استفاده از محضر اساتيد برجسته حوزه علميه به پاسخگوئی سؤالات و شبهات اعتقادی پرداخته شده است.
6- صوتی و تصويری
در اين قسمت ترتيل قرآن كريم با صدای استاد منشاوي، همراه با مجموعه ای از ادعيه و زيارات، به انضمام مجموعه ای از سخنرانيهای اساتيد برجسته حوزه علميه ارائه شده است.
7- دايرة المعارف زن
اين قسمت در رابطه به موقعيت های اجتماعی و مذهبی زنان می باشد، كه در اين بخش كتب متعددی در خصوص جايگاه زن در اسلام و مقالات متعددی در مورد مسائل زنان در خانواده، تربيت فرزندان، و سلامت جسمانی آنان ارائه گرديده است.
8- دايرة المعارف كودكان
اين قسمت اطلاعات گسترده ای را در رابطه با چگونگی تربيت كودكان بر طبق موازين اسلامی در اختيار علاقه مندان قرار می دهد.
9- اماكن متبركه اسلامی
معرفی اماكن متبركه اسلامی از لحاظ تاريخي، جغرافيائی و اجتماعی در اين قسمت گنجانده شده است.
10- سايت های اسلامی
اين بخش معرفی سايت های اسلامی موجود در شبكه اينترنت را به جهت هر چه بيشتر شدن معارف اسلامی عهده دار می باشد.
11- رخدادها و رويدادها
حوادث مهم تاريخی كه در گذشته روی داده همراه با توضيحات مختصری درباره آنها ارائه گرديده، همچنين شما می توانيد امور مهمه فلكی را كه در آينده رخ خواهد داد در اين قسمت بيايد.
12- مقاله ها
اين قسمت متن مقالات اسلامی در زمينه های مختلف را در اختيار محققان و علاقه مندان قرار می دهد.
13- منظره ها
متن مناظره های اسلامی كه بين افراد مختلف در طول تاريخ صورت گرفته است، از جمله مواردی است كه در اين قسمت ارائه می گردد.
14- كتابخانه ها
جستجو در شماری از كتابخانه ها، بالغ بر دص هزار جلد كتاب، از جمله امكانات اين بخش می باشد.

محور داخلی (اينترانت)
محور داخلی علاوه بر آنچه كه در محور خارجی عرضه گرديد، شامل بخشهای ذيل نيز می باشد:
1- امور مشتركين
اين بخش بستری مناسب جهت فعاليت ساير مراكز و نهادها و ارائه خدمات و دستاوردهای خود می باشد، كه تاكنون مؤسسات زيادی از آن بهره برده و می برند.
2- روزنامه ها
ارائه تعدادی از روزنامه های داخلی و خارجی از جمله خدمات اين بخش می باشد.
3- خدمات
در اين بخش بانك نرم افزار كه شامل نرم افزارهای كامپيوتري، اسلامی و غيره می باشد عرضه شده و همچنين تعدادی از كتابهای آموزشی جهت استفاده از كامپيوتر ارائه گرديده است.
4- مجلات و نشريات
در اين بخش اضافه بر مجلاتی كه در محور خارجی ارائه شده، مجلات متنوع اسلامی و كامپيوتری نيز عرضه گرديده است.
پست الكترونيكی
اين سرويس دارای امكان برقراری ارتباط با اينترنت و اينترانت می باشد.
6- بخش كنفرانس
اين سرويس قابليت ايجاد ارتباط مستقيم بين اعضای شبكه بصورتی صوتي، تصويري، مكاتبه ای (Chat)، نقاشی (whiteboard) و انتقال پرونده ها بين مشتركين (share) را دارا می باشد.
آدرس سايت: www.rafed.net
پست الكترونيكي: rafed@rafed.net
تلفن: 7730017(251) 98+
فاكس: 7730020(251) 98+هانتينگتون: اسلام، داراي مرزهای خونين است
Yahoo News
ساموئل هانتينگتون نظريه پرداز مشهور امريكايی درباره تئوری جنگ تمدن ها، پس از واقعه 11 سپتامبر در مصاحبه ای با نشريه فرانسوی اكسپرس (Le Express) اعلام كرد: "اگر به مرزهای جهان اسلام بنگريد: مجموعه ای كامل از درگيری های منطقه ای را مشاهده خواهيد كرد كه ميان مسلمانان و غير مسلمانان روی می دهد. از جمله اين مناطق، بوسني، كوزوو، قفقاز، چچن، تاجيكستان، كشمير، هند، اندونزي، فيليپين، شمال افريقا، و منازعه ميان فلسطينی ها و اسرائيلی ها است. مسلمانان همچنين در بين خود نيز به منازعه مشغولند و بيش از مردم ديگر تمدن ها با يكديگر درگير می شوند. البته تصور نمی كنم اسلام بيش از ديگر اديان، مبلغ خشونت باشد و بر اين گمانم كه در يك جمع بندی كامل، به اين نتيجه می رسيم كه در طی قرون، مسيحيان بسيار بيشتر از مسلمانان دست به كشتار زده اند. در حال حاضر، عامل جمعيتي، نقش مهمی به عهده دارد. به طور كلي، افرادی كه برای كشتن ديگران به راه می افتند، افراد مذكر 16 تا 30 ساله هستند چون طی سال های دهه 60 تا پايان دهه 80 نرخ زاد و ولد در جهان اسلام، بالاتر از مناطق ديگر بود، شمار جوانان هم در جهان اسلام، بيش از ديگر منا
طق بوده است. البته اين تورم به زودی از بين خواهد رفت."
وی همچنين گفت: "اسلام در اصل، با شمشير گسترش يافته است، اما به نظر من در الهيات اسلامي، هيچ گونه خشونتی وجود ندارد. اسلام درست مثل هر دين بزرگ ديگري، از اين قابليت برخوردار است كه به طريق مختلف تفسير شود و افرادی چون بن لادن می توانند از آياتی در قرآن بهره گيرند كه فرمان می دهد: برويد و كفار را بكشيد. البته پاپ هم وقتی جنگ های صليبی را به راه انداخت، همين كار را كرد."


اشتياق مردم اروپا براي خريد كتب اسلامي
Yahoonews
پس وقوع حادثه اخير امريكا، توجه مردم اروپا به خصوص اتريش به كتاب های اسلامی به شكل بی سابقه ای افزايش پيدا كرده است.
ميشائيل كرن اشتوك، مدير چند كتابفروشی بزرگ در وين، به خبرنگار روزنامه دی پرسه چاپ اتريش گفت: "تقاضای مردم برای خريد كتب اسلامي، به حد بی سابقه ای افزايش پيدا كرده است و مردم می خواهند بدانند قرآن، چگونه كتابی است؟ آيا اسلام، يك دين تندرو است؟ افرادی كه به اين مسايل توجه دارند، سعی می كنند تصويری واقعی و غير مغرضانه از اسلام به دست آورند."
وی افزود: "كسی نمی داند اين حادثه چرا صورت گرفته و ريشه آن به كجا ختم می شود. متأسفانه كتاب هايی كه ما درباره اسلام داريم، بسيار قديمی است. ما به كتاب های دقيق تری نياز داريم كه بشود بر پايه آن، رويدادهای اخير را تجزيه و تحليل كرد."

آن چه قرآن درباره جنگ می گويد
نويسنده: استفان فرانكلين

What Koran says about warfare
By : Stephen Franklin
chicagotribune.com
در اين مقاله كه در تاريخ بيست و پنجم سپتامبر به چاپ رسيده است، نويسنده با بررسی تاريخچه جنگ های اسلامي، به تحليلی آيات قرآن كه درباره جنگ نازل شده است می پردازد. او معتقد است كه اسلام، بيشترين ارزش را برای شهادت و كشته شدن در جنگ قايل است و اين، نشانگر روح جنگاوری اسلام است.
چهره حقيقي
و مسالمت آميز اسلام
نويسنده: كارن آرمسترانگ
The ture, peaceful face of Islam
By : Karen Armestrong
www.time.com
در اين مقاله كه به قلم كارن آرمسترانگ، يكی از نويسندگان و محققان اسلام شناس نوشته شده است، آورده شده كه اسلام، به معنای صلح و آرامش است. وی اعتقاد دارد كه آيات مربوط به جنگ كه در قرآن ذكر شده است، مربوط به همان دوره بوده و در واقع نوعی دفاع از خود محسوب می شود .
اين محقق در ادامه مقاله خود، با تحليل برخی از جنگ های صدر اسلام، نتيجه گيری می كند كه اين جنگ ها تنها به مقتضای زمان بوده است و اگردشمنان خواهان صلح بودند، با آنان پيكار نمی شد، چنان كه قرآن نيز مسلمانان را همواره به صلح فراخوانده است.


مسلمانان، استاندارد دوگانه را نكوهش می كنند
نويسنده گراهام اي. فولر
Muslims abhor the double standard
By : Graham E. Fuller
www.latimes.com
نويسنده اين مقاله كه قائم مقام شورای (Intelligence Council National) در (CIA) می باشد، با بررسی روحيات و افكار مسلمانان در كشورهای اسلامي، عنوان می دارد: "اگر شما سفری به كشورهای اسلامی داشته باشيد، به سرعت می فهميد كه مسلمانان علاقه زيادی به امريكا دارند و آن كشور را سمبل دمكراسی می دانند.آنها فرزندان خود را با ميليونها دلار، برای تحصيل به امريكا می فرستند. پس دولت امريكا بايد با جديت تمام سعی كند تا اين گونه ارزش های خود را در كشورهای اسلامی گسترش دهد، حتی اگر در اين راه، با مخالفت دولت ها مواجه شود. ارزش هايی نظير آزادی و دمكراسی كه علاقمندان بسياری در كشورهای اسلامی دارد."

اسلام و دمكراسي
ycarcomeD dna malsI
www.latimes.com
اين مقاله كه در 29 سپتامبر در لس انجلس تاميز به چاپ رسيد، جايگاه و مواضع كنونی جهان اسلام، مورد بررسی قرار گرفته است. نويسنده مقاله معتقد است كه اسلام حاضر، خود را درگير ماجرای گفت و گو كرده است و به دنبال دستيابی به نقاط مشترك با اديان ديگر مانند مسيحيت و يهود می باشد. وی با اشاره به كتاب "اديان بشر" نوشته هوستن اسميت، آورده است: "زيارت بزرگ حج، سمبلی از برابری و عدالت در اسلام است و اين به نوبه خود، می تواند نمايانگر روح و گرايش دمكراتيك در اسلام باشد."

مسلمانان در غرب
نويسنده: طارق مدود
Muslims in west
By : Tariq Modood
www.obsever.co.uk
اين مقاله در تاريخ 30 سپتامبر در نشريه آبزرور به چاپ رسيده است و نويسنده آن، با طرح فرضيه جنگ تمدن ها، به بررسی جايگاه مسلمانان در جلوگيری از بروز چنين حادثه ای اشاره می كند. طارق مدود، نويسنده اين مقاله كه پرفسور جامعه شناسی سياسی در دانشگاه بريستول Bristol است، در فرضيه خود، با ذكر حقايقی از تاريخ عملكرد مسلمانان، نقش مثبت مسلمانان در جهان امروز را اثبات كرده است.
تسامح ديني
نويسنده: حافظ الرحمان
Religion tolerance
By : Hafizur Rahman
www.dawa.com
نويسنده اين مقاله كه در تاريخ 19 سپتامبر به چاپ رسيد، اعتقاد دارد كه اسلام به عنوان يك دين، در طول تاريخ خود، بيشترين درگيری ها، جنگ ها و نزاع ها را داشته است و هيچ كس نمی تواند منكر اين حقيقت باشد. وی در ادامه، با اشاره به ادله قرآني، به بررسی و تحليل علل اين جنگ ها و درگيری ها می پردازد.

جوهر اعتقادات اسلامي
نويسنده ضياالدين احمد
Essence of Islamic ethos
By : Ziauddin Ahmad
www.dawn.com
نويسنده اين مقاله معتقد است كه مسلمانان در تمام دنيا، به قوانين كه بر مبنای حقيقت، عدالت، حقوق بشر و آزادی وضع شده باشد، احترام می گذارند. او با اشاره به اصل مترقی توحيد، اجتهاد را يكی از راه حلهای جلوگيری از پديد آمدن بحران در جامعه اسلامی می داند.

اسلام منبع تروريسم نيست بلكه راه حل آن است
نويسنده: هارون يحيي
Islam is not the source of terrorism, but it's solution
By : Harun Yahya
www.mediamonitors.net
نويسنده اين مقاله كه در تاريخ 4 اكتبر به چاپ رسيده، معتقد است كه افراد كشته شده در حادثه امريكا، پيروان همه اديان بوده اند و بر طبق اسلام و شريعت آن، اين كار، گناهی نابخشودنی است. وی در ادامه مقاله خود، ذكر می كند كه ارزش های قرآن، نيكي، عدالت و صلح است و اين، يك اشتباه بزرگ تاريخی است كه اين جنگ را جنگی صليبی بدانيم.
هارون يحيی می گويد: "اسلام، يك فرهنگ شرقی نيست و منابع تروريسم، كفار هستند، نه مسلمانان."

آيا اسلام مقصر است؟
نويسنده: وارن راس
Is Islam at fault?
By : Warren Ross
www.Capitalismmogazine.com
در اين يادداشت كه در مجله كاپيتاليسم به چاپ رسده، نويسنده سعی كرده است به بررسی و شرح تناقض هايی بپردازد كه به زعم او، در ذات اسلام وجود دارد. تناقض هايی مانند تشويق به جنگ و جهاد با كفار و نيز وجود موارد بسياری كه به صلح و دوستی دلالت دارد.
نويسنده اظهار می دارد: "اديان هرگز با عقل پذيرفته نمی شوند، بلكه با ايمان باور می شوند و اين، حقيقت مسلم همه اديان است."

اسلام چيست؟
What is Islam?
www.sptimes.com
در اين مقاله كه در نشريه سنت پترزبورگ تايمز (Petersburg Times St.) روسيه به چاپ رسيد، نويسنده با ذكر مختصری از تاريخچه اسلام و نگاه آن به مسئله زمان، به اين نكته اشاره می كند كه اسلام در سال ها اخير، يكی از مهم ترين مدعيان گفت و گوی اديان بوده است و اين مسئله، نمايانگر خوی مسالمت آميز گفتگو طلب اسلام می باشد.


امريكا بايد درباره جهان اسلام تأمل كند
نويسنده: فاواز جرجز
U.S. must reckon with muslim world
By : Fawaz A. Gergez
www.signonsandiego.com
نويسنده اين مقاله كه از اساتيد دانشكده مطالعات خاورميانه ای دانشگاه (Sarah Lawrence) امريكا می باشد، معتقد است كه بزرگ ترين دستاورد چالش اخير، درك اين حقيقت است كه فهم جوامع، كار آسانی نيست; اگر چه سياست امريكا، تلاش بسياری برای غلبه بر ديگر جوامع دارد.

چرا متفكران غربي، حقيقت را درباره ظلم و ستم در جهان اسلام نمی گويند؟
نويسنده: يان بوروما
Why don't western thinkers tell the true about tryanny in the Muslim world?
By : Ian Buruma
www.nytimes.com
نويسنده اين مقاله معتقد است كه متفكران غربی كه در امريكا و اروپا زندگی می كنند، بايد بدون ترس از انعكاس نظراتشان، به ذكر حقيقت ماهيت اسلامی و وجود ديكتاتوری در كشورهای اسلامی اشاره كنند. وی در ادامه مقاله خود به نقد سخنان ادوارد سعيد و اظهارنظرهای او در رابطه با حوادث پرداخته است.


كشورهای اسلامی نيز شايسته آزادی هستند
نويسنده: بی نظير بوتو
Islamic countris deserve freedom too
By : Benazir Bhutto
www.opinionjournal.com
اين مقاله به قلم خانم بی نظير بوتو، نخست وزير اسبق پاكستان نوشته شده است. وی معتقد است كه تئوری اجتناب ناپذير بودن جنگ ميان اسلام و غرب كه توسط هانتينگتون ارائه شده است، به هيچ عنوان صحت ندارد.
وی اظهار می دارد: "افرادی كه در اين حادثه كشته شده اند، از همه مذاهب و همه نژادها بوده اند."
خانم بوتو معتقد است مدرنيته و تكثر، كابوس وحشتناك متعصبان و افراطيون در همه اديان است و مسلمانان در طول تاريخ بارها سعه صدر و احترام به عقايد ديگران را از خود نشان داده اند.

اعلام وضعيت "بودای كوچك" توسط دولت چين
دولت چين در يك موضع گيری رسمی اعلام كرد كه نييما (Nyima)، پسر 12 ساله دالايی لاما (رهبر بوداييان تبت) كه از 6 سال پيش به عنوان زندانی سياسی در چين بسر می برد، از وضعيت خوبی برخوردار است و اكنون به تحصيلات خود در اين كشور ادامه می دهد.
نييما 6 سال پيش، از سوی پدر خود به عنوان كودكی كه روح بودا در او رسوخ كرده، به جامعه بودائيان جهان معرفی شد و از آن پس، بودائيان جهان وی را بودای كوچك ناميدند.
پس از اين اعلام، دولت چين پسر 6 ساله را تحت نظر گرفت و اكنون، 6 سال است كه وی در نزد دولت چين، زندانی می باشد، در حالی كه خانواده او در هندوستان زندگی می كنند.
دفتر حقوق بشر در اعلاميه ای كه با تازگی منتشر كرده است، نييمای 12 ساله را جوان ترين زندانی سياسی جهان لقب داده است.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت