العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13524      تاریخ : 1393/11/5 13:24:26      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
سـرمقـاله خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 6 بهمن و اسفند 1380
سـرمقـاله

 

به فضل و يارى خداوند متعال، شماره جديد خبرنامه دين پژوهان از ميان مسايل و مشكلات آشكار و پنهان در دسترس علاقه مندان قرار مي گيرد.
همزمان با پيروزى انقلاب اسلامى در زمستان 57، و تأسيس نظام جمهورى اسلامى ايران به دست با كفايت حضرت امام خميني(ره)، مسلمانان وارد عرصه جديد حيات فرهنگى و اجتماعى خود شدند. بدين لحاظ، امام خميني(ره) با گذر از راهى كه با تأمل فقيهان سلف شيعه هموار شده بود، به حوزه ها و سرزمين هاى نامكشوف فرهنگ و تمدن اسلامى دست يافت و بر آن طرح نو درانداخت.
اين حركت شيعى با رويكردى مجدد به اصالت اسلامي، راه دوره جديد، كه همان تكوين فرهنگ و تمدن اسلامى است را فراروى عالمان و متفكران قرن حاضر قرار داد. در اين ميان، مهم اين است كه اصول و مبانى فرهنگ دينى متناسب با مقتضيات و نيازهاى زمان، مورد كاوش كارشناسانه قرار گيرد.
چنين توقع و انتظاري، هر چند ضرورتى عاجل است، اما به لحاظ موانع و دشواري هاى پژوهشي، مسأله اى به غايت دشوار است تا بتوان با استمداد از منابع اصيل و گرانمايه ديني، پاسخ گوى ضرورت هاى دوره جديد حيات طيبه فقه شيعه و عصر شكوفايى تمدن و فرهنگ اسلامى شويم.
البته اين هدف بلند و مقدس نيازمند مشاركت و كمك فرهيختگان دلسوخته است تا به قول حضرت امام(ره) «دامن همت به كمر زده و قلم به دست گرفته و آرزوى عاشقان قرآن را برآورده و در ابعاد، سياسي، اجتماعي، اقتصادي، نظامي، فرهنگي... وقت صرف نمايند» تا معلوم شود كه اين كتاب (قرآن) سرچشمه همه چيز است. اما براى حضور فعال

در امور فرهنگى و موضعگيرى متناسب با اصول و انديشه ديني، چاره اى جز شناخت دقيق موضوعات و مسايل فرهنگى جديد، كه عمدتا از مجراى علوم انسانى جديد كسب مي شوند نيست. در اين راستا علوم انسانى به مثابه ابزار تنقيح و شناخت علمى موضوع تلقى مي شود كه بدون آگاهى از آنها، احكام فرهنگى و دينى نيز در هر كدام از حوزه هاى علوم جديد حداقل از واقعيت هاى روزمره زندگى فاصله خواهد گرفت.
اما قدم دوم حركت از وضعيت موجود به سمت يك حيات مطلوب و متناسب با آرمانهاى فرهنگ اسلامى است. بي ترديد در اين جا مهم ترين ضرورت، برنامه ريزى فرهنگى است يعنى تعيين راهبردها و سياست هاى كلان در پرتو تجزيه و تحليل گذشته، تا در سايه آن حركت به سمت اهداف فرهنگى ممكن گردد.
بنابراين نقد گذشته براى حركت به سوى آينده، نيازمند قرائت مجدد، مستمر و مداوم از وضعيت فرهنگى قديم است. به اين منظور ما نيازمند جنبش هاى علمى مختلفى هستيم. به زبان ديگر، با توجه به اتفاقات و دگرگوني هاى سريعى كه در جهان امروز به وقوع مي پيوندد، اين سؤال مطرح مي شود كه چگونه مي توان از ايده ها و فرهنگ اصيل اسلامى حفاظت و در تحققشان كوشيد؟ براى دستيابى به اين پرسش، در سه حوزه مختلف نياز پژوهش گسترده مي باشيم. حوزه اول; شناخت و كارشناسى از وضعيت فرهنگى موجود. حوزه دوم; شناخت صحيح و عميق از ظرفيت هاى فرهنگي، اجتماعي، تاريخى و سنت اصيل اسلامي. و بالاخره حوزه سوم; پيدا كردن روشى است كه بتواند يك هماهنگى و تطبيق منطقي، بين دو حوزه فوق ايجاد نمايد.
بي ترديد، روش تطبيق هر چه دقيق تر باشد، استخراج سرمايه هاى عظيم فرهنگى موفق تر و كارآمدتر خواهد بود. البته روش، نبايد بگونه اى باشد كه نه وضيعت موجود را به كلى رد كند و نه انفعال محض را در پيش گرفته، تابع شرايط زمانى و مكانى و مقتضيات آن بشود. بهترين روش به نظر ما راه معتدل و وسطى است كه سنت هاى گذشته را متناسب با نيازها و اقتضائات دنياى جديد، بازخوانى نموده و راه حلى متناسب با آرمان هاى اصيل فرهنگ دينى ارايه دهد.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت