العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 31 خرداد 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13529      تاریخ : 1393/11/5 13:30:10      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
اخبار - همايش ها خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 6 بهمن و اسفند 1380
اخبار - همايش ها

 

همايش حضرت امام جعفر صادق(ع) و تجديد حيات اسلام
4 و 5 ارديبهشت ماه 81 – بندرعباس

مجمع جهانى اهل بيت (ع) به منظور تبيين محوريت و مرجعيت همه جانبه اهل بيت (ع) در جامعه اسلامى و آشنايى هر چه بيشتر با ابعاد وجودى مبين حقايق رسالت و امامت، حضرت امام جعفر بن محمد الصادق (ع) در نظر دارد همايشى را با عنوان «حضرت امام صادق(ع) و تجديد حيات اسلام» برگزار نمايد.
موضوعات:
- ابعاد علمى ـ فرهنگى امام صادق(ع)
1- اهتمام در ارجاع به قرآن كريم
2- اهتمام به ترويج شريعت سيدالمرسلين(ص)
3- نقش ايشان در شكوفايى علوم جديد
4- نقش امام در تدوين حديث
5- نقش امام در تربيت محدثين و متفكرين
6- حوزه هاى علميه و ميراث آن حضرت
7- توحيد و شرك از ديدگاه آن حضرت
8- اجتهاد و فقاهت از ديدگاه ايشان
9- امام از ديدگاه روساى مذاهب اربعه

- ابعاد سياسى ـ اجتماعى امام صادق(ع)
1- مبارزه با خطوط انحرافى و الحادى
2- موضع آن حضرت درباره قيام هاى عصر خود
3- مخالفت شديد با غلو و غلات
4- مناظره امام با صاحبان افكار انحرافى و الحادى
5- تقيه و حكم آن از ديدگاه آن حضرت
6- سيره عملى و اخلاقى امام
7- ارجاع امام به حاكمان حق و نهى از رجوع با باطل
8- موضع گيرى آن حضرت در برابر ستمكاران
9- حقوق اجتماعى از ديدگاه امام

نكات قابل توجه
1- اصل مقاله حداكثر تا تاريخ 15 اسفندماه 1380 به دبيرخانه همايش ارسال شود.
2- خلاصه مقاله حداكثر در دو صفحه ضميمه اصل مقاله شود.
3- مقالات بايد حداكثر در 20 صفحه و در يك طرف كاغذ نگاشته شود.
4- مقاله مبتنى بر تحقيق و پژوهش و شامل مطالب نو و ابتكارى باشد.
5- مقاله قبلا در جايى قرائت يا چاپ نشده باشد.
6- مراجع و منابع مقاله ها بايد از اصالت كافى برخوردار باشد.
شايان ذكر است به آثار برگزيده پس از بررسى و انتخاب، جوايز ارزنده اى تعلق خواهد گرفت.

آدرس دبيرخانه همايش:
تهران، خيابان استاد نجات اللهي، روبروى هتل هويزه، بن بست دوم، مجمع جهانى اهل بيت(ع)، طبقه سوم
تلفن: 8893060 ـ نمابر: 8891353


سمفونى شيطان(1)

از نور متنفر است، ترجيح مي دهد در كفن بخوابد، صليب وارونه اى روى سر طاسش خالكوبى كرده است، خون مي آشامد و همسرش را از طريق يك آگهى تبليغاتى روزنامه پيدا كرده است. در آن آگهى نوشته بود: «خون آشام شاهزاده تاريكى را مي جويد كه از همه چيز و همه كس متنفر باشد». مانوئلا نيز به اين آگهى پاسخ داده بود و اين دو يكديگر را مناسب هم تشخيص دادند.
مانوئلا و دانيل رودا متهم به قتل فجيع دوست نزديكشان با چكش هستند. دييتر جاستينسكى قاضى اين پرونده مي گويد: «هرگز به عمرم تصويرى اين چنين از شقاوت و محروميت (از حس انسان دوستي) نديده بودم».
نيوزويك واقعه را اين گونه شرح داده است: اين زوج در شهر بوخوم - غرب آلمان - به اتهام قتل فرانك هكرتر 33 ساله محاكمه مي شوند. فرانك با دانيل دريك فروشگاه قطعات يدكى خودرو كار مي كردند. مانوئلا 23 ساله كه خود را بى گناه مي داند در متنى كه نوشته است مي گويد: «من فقط به دستورات عمل كردم. شيطان فرمان مي داد. مجبور بوديم اطاعت كنيم». وكيل مدافع خواستار تخفيف مجازات شده و آن دو را سخيف العقل توصيف كرده است.
مانوئلا مدعى است كه شيطان پرستى را طى سفر به اسكاتلند و انگليس در سال 1996 آموخته با مردمى كه علاقه مند به خون آشام ها بودند و باشگاهى (كلوپي) در لندن داشتند ملاقات كرده آن جا با آشاميدن خون آشنا شده است. موقع خون آشاميدن، آن ها حق دست زدن به شريان ندارند چون كسى نبايد هنگام خون آشامى بميرد. مانوئلا در قبر خوابيده و حتى براى حس كردن مرگ يكبار خود را دفن نيز كرده است. وقتى به آلمان برگشته بود دو عدد از دندان هايش را كشيده و به جاى آن دندان نيش يك حيوان را كاشته بود تا بيشتر شبيه خون آشام ها به نظر آيد.
ماجراى اين مرگ فجيع، سال گذشته با روياى دريافت عدد 6667 آغاز شد. دانيل با خود اين طور نفسير كرد كه ازدواجش بايد در ششم ژوئن و مرگش بعد از قتل يك نفر در شش ژوئيه اتفاق بيافتد (6/6 براى ششم ژوئن و 7/6 براى ششم ژوئيه) دانيل ادعا مي كند كه دستور داشته است يك انسان را فداى شيطان كند. اين دو جانى فرانك هكرتس را به عنوان قربانى انتخاب كردند چون هميشه مضحك به نظر مي رسيد و مي توانست دلقك دربار شيطان باشد.
آنها ششم ژوئيه هكرتس را به منزل خود دعوت كردند. مانوئلا مي گويد: وقتى روى راحتى منزلمان نشسته بوديم شيطان اختيار ما را به دست گرفت دانيل با چكش بر سر فرانك كوفت. مانوئلا برق يك چاقو را در پنجره مشاهده كرد و صدايى كه آن ها را تشويق مي كرد كه چاقو را در قلب قربانى فرو كنند.
دانيل 66 بار با آلات برنده نظير چاقو، تيغ موكت برى و ساطور جان فرانك را مجروح كرد و علامت پنتاگرم (نماد شيطان) روى سينه فرانك حك كرد. ابتدا تصميم گرفتند رگ هاى خود را بعد از انجام اين جنايت بزنند. بعد تصميم آن ها تغيير كرد و نقشه كشيدند سوار بر يك خودرو با كاميونى تصادف كنند اما سر آخر در 12 ژوئيه هنگام سفر در شرق شهر جنا دستگير شدند.
پليس هنگامى به منزل اين زوج مراجعه كرد كه يادداشت خداحافظى اين زوج به دست والدين مانوئلا رسيده بود.پليس در حالى مقتول را يافت كه نقش نماد شيطان را بر سينه داشت. اين زوج اصرار دارند كه اين عمل شنيع خود را به دستور شيطان انجام داده اند به همين دليل بى گناهند دليلى هم كه ارايه داده اند اين است: «اگر من كسى را با خودروى خودم به قتل برسانم در حالى كه خون مقتول از رادياتور خودروى من مي چكد، كسى خودرو من را محاكمه مي كند بلكه راننده مقصر است و من هيچ گاه احساس پشيمانى نمي كنم چون كارى انجام نداده ام».
در آغاز محاكمه وكيل مدافع خواست كه پنجره ها سياه باشند چون نور مانوئلا را آزار مي داد. اما مورد موافقت قضات قرار نگرفت. به مانوئلا اجازه دادند عينك دودى بپوشد. حين محاكمه نيز لباس سياه بر تن و نقوش شيطانى بر دست هايش داشت. مانوئلا در دادگاه گفت: من روحم را دو سال و نيم پيش به شيطان فروختم. اين زوج هنگام ورود به دادگاه دست در دست يكديگر داشتند و درست هنگام ورود يكديگر را بوسيدند.
دوريس مادر فرانك هكرتس كه با خوردن داروهاى آرام بخش موفق به شركت در جلسات محاكمه شده بود گفت: «مي خواستم در چشمان قاتلان پسرم خيره شوم تا بدانند كه از آنها نمي ترسم. اميدوار بودم با نگاهم احساسات انسانى آنها را برانگيزم بلكه شايد از كار خود متأسف و پشيمان شوند. اما وقتى دريافتم كه آنها بيمارند گويى خنجرى به قلبى فرو كرده اند.»
كاتيا ويتستام Katja Witstamm وكيل مدافع اين زوج مي گويد: «دادگاه بايد ادراك كند كه چه در سر اين زوج مي گذرد». هر حكمى كه دادگاه بدهد اين شيطان نيست كه مجازات مي شود بلكه اين زوج جوانند كه بايد پاى كرده خود بايستند.
دادگاه اين زوج شش ماه بعد از دستگيرى آنها آغاز شد.
در اعترافات دانيل آمده است كه انحراف از مذهب و آشنايى با انجيل شيطانى را از 14 سالگى آغاز كرده است. در آگهى تبليغاتى كه در مجله به چاپ رساند و دنبال شخصى مانند خودش مي گشت مانوئلا را يافت كه او نيز افكار شيطانى را از سنين دبستان در سر پرورانده بود و در سن 14 سالگى هنگامى كه به اين تشخيص رسيده بود كه به درد اين دنيا نمي خورد و نمي تواند با ديگران ارتباط برقرار كند، بالاترين حدى كه مي توانست به خود هروئين تزريق كرد. در سال 96 هم كه به باشگاه خون آشامان نورگريز در لندن پيوسته بود. نكته رقت بار اينجاست كه اين افراد در اينترنت كلوپ هاى مخصوص دارند و هر كسى به راحتى مي تواند جفت خود را پيدا كند. هر زمان هم كه اراده كند اعضاى گروه حاضرند بدن خود را در اختيار بگذارند تا ساير اعضاء خون بياشامند.
بسته به نوع فعاليت هايشان اسامى گوناگونى دارند. صحنه غيب، شيطان پرست ها، فلز سياه و موج تاريك و گوتيك و ...
ابليس Lucifer همان عصيانگرى كه از فرمان خدا سرپيچى كرد به الگويى براى سرپيچى نوجوانان و جوانان در برابر پدر و حكومت (به عنوان اتوريته صاحب قدرت) تبديل شده است.
به همين دليل در اروپا پدران و مادران و معلمان روز به روز شاهد رفتارهاى عصيان آميز نظير پوشيدن كت هاى چرمى سياه، صليب وارونه و ادا و اصولى هستند كه به گونه اى تبديل به نماد شيطان پرستى شده است.
پرداختن به موضوع شيطان پرستى به عنوان يك فرهنگ در ميان جوانان نيز به يك پديده شوم تبديل شده است. بسيارى از كارشناسان از ابراز عقيده در اين زمينه خوددارى مي كنند و زمانى لب از لب مي گشايند كه يك جنايت رخ داده است و جوانى خود و يا ديگران را به ورطه ويرانى كشانده است.
در مقايسه با سرتاسر اروپا در آلمان وضع از همه كشورها وخيم تر است. كله طاس هاى نژاد پرست دست به خشونت هاى غير قابل توصيف مي زنند در ميان بلك متال ها گروهى از دانش آموزان اقدام به اعدام خودسرانه يك دانش آموز كردند. اين فجايع در آلمان از دهه 1950 ميلادى آغاز شد كه مدارك و عكس هاى يك فاجعه در يك كنسرت راك اندرول (از سبك هاى موسيقى غربي) در جرايد به چاپ رسيد.
در اروپا، شيطان پرستي، همگى به يك عنصر مركزى در زيبايى شناختى مدرن تبديل شده است.
سورورئاليسم در اروپا، اوكولت بريتانيايى به مربى گرى اليستر كرولي، آنتون لاوى وارث آمريكايى او، ژانرهاى خاص فيلم سازى مانند سبك كنث انگر، و يا اشعارى مثل «سمفونى براى شيطان Symphony For the Devil» به مشكل دوره بعد از كنار گذاشتن مذهب و خلايى كه از فقدان ان به وجود آمد، پرداخته اند.
براى زيبايى شناختى مدرن چه چيزى مناسب تر و مرتبط تر از ابليس Lucifer وجود دارد كه گفت: «من سجده نمي كنم» چون درست بعد از آنكه ابليس اين را گفت ديگر كسى نبود كه از او اطاعت كند براى زمان مدرن كه در اورپا مذهب را كنار گذاشته اند خلايى بوجود آمده است كه هيچ كسى وجود ندارد كه مجور باشند از او اطاعت كنند. عصيان نسبت به ما فوق (پدر، حكومت و خدا) جلوه هاى گوناگونى يافته است براى همين است كه ساموئل بكت خطاب به خدا مي گويد: «اى حرامزاده اى كه وجود نداري» كه به نوعى از نافرمانى و واكنش عصيانى انسان به اتوريته (قدرت مافوق) است. قانون كرولى انگليس مي گويد: «هر كارى مي خواهى بكن» و مايكل اند آمريكايى مي نويسد: «داستانى كه پايانى ندارد»، اينها همه در ادامه خلاء ناشى از عدم به وجود جايگزين بهتر و يا دست كم هم تراز آنچه به آن عصيان كرده اند بروز مي كند.
داستان پرومته كه آتش را از زئوس دزديد و به نوعى نافرمانى و سرپيچى و عصيان در برابر زئوس بود و سزايش اين بود كه هزاران سال پرومته روى كوه به صخره اى بسته شده بود و هر روز قلب تازه اى كه برايش روييده بود اگر كسى مي خورد تا روز ديگر قلبى ديگر; اكنون عنصر عصيان پرومته به آلبوم بلك متال ها راه يافته است. آلبوم سال گذشته بلك متال نام پرومته را يدك مي كشد و نام كامل آن اين است پرومته ديسيپلين آتش و اضمحلال Promethous theDisciphine of fire and Demise، (امپرو يا امپراطور نام گروه نروژى بلك متال است كه آلبوم ياد شده را منتشر كرده است.)
بجاست كه به اين پديده اجتماعى شوم در اروپا وراى غرور فرهنگى و قوانين جنايى شان نگريسته شود. اگر علت بيكارى جوانان در دوران ركود خدا نباشد، بعيد است كه شيطان به كمك آنها بيايد.

1- همشهرى ديپلماتيك، 30/11/80.
 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت