العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13531      تاریخ : 1393/11/5 13:32:20      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
دين پژوهى روى خط اينترنت خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 6 بهمن و اسفند 1380
دين پژوهى روى خط اينترنت

 

تاريخ تشيع در اينترنت(1)

در شماره قبل اين فصل نامه، مطلبى با عنوان «پژوهش ها و منابع مطالعاتى تاريخ اسلام در اينترنت» ارايه گرديد. اينك با انگيزه استمرار جستجو در اينترنت به دنبال يافتن مباحثى در زمينه تاريخ اسلام، مطالبى ارايه مي شود. نگارنده اميد دارد كه خوانندگان با ارسال ديدگاه و نظرات خود به آدرس پست الكترونيكى hoseini@saba.tmu.ac.ir، موجبات تقويت و تكميل اين نوشتار را فراهم آورند.
در اين شماره برآنيم كه به آن دسته از پايگاه هاى اينترنتى كه به نحوى در ارتباط با تاريخ تشيع مي باشد، بپردازيم. اما ابتدا لازم است موقعيت خود را در شبكه جهانى اينترنت، مورد بازنگرى قرار دهيم.
متأسفانه هنوز جايگاه شايسته اى براى ارايه تحقيقات پژوهشگران شيعى در زمينه تاريخ اسلام و تشيع در اينترنت وجود ندارد. در حالى كه محققين اهل سنت، خيزبلندى را براى معرفى تاريخ اسلام به ويژه تاريخ اوايل عهد اسلام در اينترنت آغاز كرده اند، پژوهشگران شيعي، اين كار را با حوصله و كندى پيش مي برند.
البته اين نكته را هم بايستى مدنظر داشت كه جهان اهل سنت، به دليل گستردگى حوزه جغرافيايى خود، توان بيشترى را براى راه اندازى پايگاه هاى مربوط به تاريخ اسلام، دارا مي باشد.
در اين نوشتار، ابتدا با بررسى پايگاه هاى شيعه اسماعيلي، به سايت هاى شيعه اماميه خواهيم پرداخت.
تشيع اسماعيليه:
در پنج سال اخير، اسماعيليه تلاش هايى را براى گسترش انديشه ها و تفكرات خود در اينترنت به عمل آورده اند. اين سايت ها با هدف معرفى اعتقادات اسماعيلي، تاريخ و منابع مطالعاتى اسماعيليله را هم در برنامه خود گنجانده اند. يكى از معروفترين سايت هاى اسماعيليه، پايگاه Ismaili.net است. اين سايت به عنوان نخستين بانك اطلاعاتى و كتابخانه ديجيتالى اسماعيلى با آدرس زير در اينترنت قابل دسترسى است:
http://ismaili.net

پايگاه بعدى در زمينه اسماعيليه، amaana نام دارد. براى آشنايى با اين پايگاه به آدرس زير وارد شويد:
http://www.amaana.org

پايگاه اطلاعاتى amaana با مديريت Nina jaffer و با هدف ارايه اطلاعاتى در زمينه اسماعيليه در اينترنت از سال 1995 ميلادى راه اندازى شده است. در اين سايت مي توان اطلاعاتى را در زمينه هاى زير به دست آورد:
1 ـ مؤسسه مطالعات اسماعيلي
2 ـ تشكيلات مدارس آقاخان

پايگاه هاى شيعه اماميه:
اگر چه پايگاه هاى معتبر و مفيدى در اينترنت به امر آشنايى با تشيع اماميه، عقايد و تاريخ آنان اختصاص يافته، اما اين تلاش ها، با در نظر گرفتن جايگاه سياسى اماميه در جهان امروز، هرگز كافى به نظر نمي رسد. اينك به بعضى از اين پايگاه ها اشاره مي كنيم:

1 ـ پايگاه الاسلام:
در اين پايگاه مي توان به مطالب ارزش مندى در زمينه شيعه دسترسى پيدا كرد. براى آشنايى با اين سايت، به آدرس زير وارد شويد:
http://al-islam.org

دو پيوند در اين پايگاه، قابل توجه است:
الف) مجله صراط
ب) پروژه كتابخانه ديجيتالى اسلامى اهل البيت (DILP)
2 ـ دايرهالمعارف شيعه:
اين دايرهالمعارف به عنوان بخشى از پايگاه اطلاع رسانى «الاسلام» يك پروژه كتابخانه ديجيتالى اسلامى وابسته به طرفداران اهل بيت ـ عليهم السلام ـ مي باشد. براى آشناى با دايرهالمعارف شيعه (A shiite Encyclopedia) به آدرس زير وارد شويد:
http://www.al - islam.org/encyclopedia/

كاربران مي توان كليه مطالب اين دايرهالمعارف را كه به زبان انگليسى و در يازده فصل مي باشد، به رايگاه روى كامپيوتر خود بارگذارى (Down load) كنند. براى اين كار، پس از اتصال به اين آدرس، روى پيوندهاى Down load TEXT ofentire chapter كليك كنيد.
فصول پنجم، نهم و دهم، بيشتر به مطالب تاريخى پرداخته است. فصل پنجم در زمينه معاويه، شيعه و ايران است. فصل نهم به ابوهريره، مقايسه بين يهود، اسلام و مسيحيت، ابن تيميه و وهابيت اشاره دارد.

3 ـ پايگاه پيروان اهل بيت:
پايگاه پيروان اهل بيت (Followers of ahl - ul - Bayt = FAB) از طريق آدرس زير، براى آشنايى با اهل بيت است:
http://www.fabonline. com

چنانچه بخواهيد با تاريخ امام شيعه (امام علي، امام حسين، امام باقر، امام كاظم، امام هادي، امام حسن عسكرى عليهم السلام و امام زمان(عج» به زبان انگليسى آشنا شويد، به آدرس زير وار شويد:

http://www.fabonline.com/Guide/IMAMS z Guide.html

هم چنين در پايگاه پيروان اهل بيت، مي توان به تعدادى از مقالات در زمينه تاريخ اسلام دسترسى پيدا كرد. از جمله اين مقالات مي توان به موارد زير اشاره كرد: جنگ هاى احزاب، بدر، جمل و خيبر.
براى مطالعه اين مقالات (به زبان انگليسي) به آدرس زير وارد شويد:

http://www.fabonline.com/Guide/EVENTS z Guide.html

4 ـ پايگاه سفينة النجاة:
براى آشنايى با پايگاه سفينة النجاة به آدرس زير وارد شويد:
http://www.annajat.com

اين پايگاه، از طرف پيروان شيعه و اهل بيت، با هدف معرفى اسلام راه اندازى شده است. براى آشنايى با اوضاع پيامبر(ص) قبل از بعثت، اجداد پيامبر(ص)، ميلاد پيامبر(ص) و بعثت پيامبر(ص)، به زبان عربي، به آدرس زير وارد شويد:
http://www.annajat.com/alnabi.alnabi.htm

5 ـ پايگاه شيعه:
به سايت زير وارد شويد:
http://www.al - shia.com

اين پايگاه با هدف مركز جهانى اطلاع رسانى آل البيت، در نوع خود منحصر به فرد است. زيرا امكان دسترسى به علماى اسلامى شيعه را براى كاربران اينترنت (Users) فراهم مي سازد. چنانچه بخواهيد با بايگانى منابع مطالعاتى شيعه در اين پايگاه آشنا شويد، به آدرس زير وارد شويد:

http://www.al - shia.com/html/ far/shi/tal - h.htm

در اين صفحه پيوندهاى مهمى وجود دارد. پيوند «تشيع» ما را با ديدگاه «كاول هيلن براند» در مورد تشيع آشنا مي سازد. همچنين پيوند «دايرهالمعارف تشيع» ما را با فهرست يك دايرهالمعارف شيعى آشنا مي كند. در اين فهرست (كه هر يك خود به صورت يك پيوند است) عناوين تاريخى مهمى هم چون انديشه هاى سياسى ـ جنبش و دولت ـ تاريخ نگارى و احزاب، مشاهده مي شود.

6 ـ پايگاه حوزه:
براى آشنايى با پايگاه حوزه به آدرس زير وارد شويد:
http://www.hawzah.net

چنانچه قصد داريد مقالاتى را در حوزه تاريخ تمدن اسلامي، تاريخ اسلام و فرقه هاى اسلامى به زبان فارسى در اين سايت مطالعه كنيد، به آدرس زير وارد شويد:
shttp://www.hawzah.net/per/E/AdiDefa.asp?URL= tart/AdiStart.htm

7 ـ پايگاه عقايد:
پايگاه عقايد (aqaed.com) براى معرفى شيعه است. از طريق آدرس زير مي توان با تاريخچه شيعه و مناطق شيعى در كشورهاى مختلف جهان، به زبان عربى آشنا شد:
http://www.aqaed.com/9.html

8 ـ پايگاه اطلاع رسانى امام رضا(ع) در مشهد:
سايت اطلاع رسانى امام رضا(ع) به زبان عربى و انگليسي، اطلاعاتى را در زمينه تاريخ اسلام ارايه مي دهد. چنانچه قصد داريد منحصراً با حوادث و وقايع دهه هاى قرون اول تا سوم هجرى در تاريخ اسلام و به زبان عربى آشنا شويد، به آدرس زير وارد شويد:
http://emamreza.net/arabic/islam/islam/tarikh/main.html

9 ـ طرح پرسش و پاسخ هاى متعارف در زمينه تاريخ اسلام:
يك پايگاه شيعي، تعدادى پرسش و پاسخ هاى مربوط به تاريخ اسلام را به زبان عربي، در سايت خود گنجانده است. براى مطالعه اين پرسش و پاسخ ها به آدرس زير وارد شويد:
http://www.islam 4u.com/barnamegalmojib/9/9.htm

در حال حاضر، سؤالات اين پايگاه در زمينه جنگ هاى بدر، غزوه حنين، حديبيه، قاتل ناقه صالح و موضوع صحت و سقم ازدواج عمر با ام كلثوم - دختر امام علي(ع) - ، مي باشد.

10 ـ شيعه و امام علي(ع) در پايگاه كويت:
براى آشنايى با تشيع، امام علي(ع) و مطالب تاريخى پيرامون آن، در پايگاه اطلاع رسانى كويت نت به آدرس زير وارد شويد:
http://www.kuwait.net/akar/mainpage.html

در اين صفحه روى پيوند The shia با چگونگى پيدايش و رشد شيعه آشنا شويد (it's origin and it's growth)


11 - پايگاه معصوم:
پايگاه «معصوم» (masom) يك مؤسسه مسلمانان شيعه ايالت شيكاگو در آمريكا است. اين پايگاه اطلاعاتى را در زمينه شيعه به ويژه اهل بيت و دوازده امام (عليهم السلام) به مخاطبين خود ارايه مي دهد. براى آشنايى با اين پايگاه به آدرس زير وارد شويد:
http://www.masom.com

12 - مجله جمعه در پايگاه قائم
مجله جمعه هر دو هفته يك بار در بمبئى هند انتشار يافته و توسط مؤسسه مطالعات و پژوهش هاى اسلامى زينبيه منتشر مي گردد، براى آشنايى با اين مجله به آدرس زير وارد شويد:
http://www.qaem.org

تاريخ تشيع در داريرة المعارف هاى معتبر جهان:
با استفاده از دايره المعارف اينترنتي، مي توان مطالب مفيدى را در زمينه تاريخ تشيع به دست آورد. دايره المعارف ايرانيكا (Encyclopedia Iranica) به عنوان يك پروژه علمى در مركز مطالعات ايرانى دانشگاه كلمبيا در آمريكا، از سال 1979 ميلادى كار خود را آغاز كرده است. هم اكنون تعدادى محدودى از مجلات اين دايره المعارف تحت نظارت احسان يارشاطر تدوين و در اينترنت قرار گرفته است. براى مطالعه اين دايره المعارف به آدرس زير وارد شويد:
http://iranica.com

محققين فراوانى در تدوين اين مجموعه هم كارى داشته اند. پرفسور محمدعلى امير معزى از دانشگاه سوربن فرانسه مطالب مربوط به شيعه را در اين دايره المعارف جمع آورى و تدوين كرده است.
هم چنين مي توان مقالات و مطالب مفيدى را در ديگر دايره المعارف ها به دست آورد. از جمله دايره المعارف بريتانيكا (Encyclopedia Britanica) به عنوان يك منبع، غنى و سرشار از اطلاعات است. آدرس اينترنتى اين دايره المعارف چنيى است:
http://www.britanica.com

محققين غربى در حوزه تاريخ اسلام و تشيع :
بدون ترديد، شناخت پژوهش هاى جديد در حوزه تاريخ تشيع، محدود به محققين كشورهاى اسلامى نيست. هم اينك در مراكز پژوهشى غرب، و در مراكز مطالعاتى يا گروه هاى تاريخى دانشگاه هاى غربي، تعدادى از اين محققين در اين حوزه به فعاليت مشغولند. در اينجا با بعضى از آنان آشنا مي شويم. ذكر آدرس و پست الكترونيكى (Email) اين محققين براى پژوهشگران ايراني، امكان مكاتبه و ارتباط را با آنان از طريق اينترنت فراهم مي سازد.
1- دكتر William F. Tucker عضو گروه تاريخ دانشگاه آركانزاس در آمريكا، تحقيقات و سخنرانى هايى را در زمينه كشورهاى عربى و تاريخ شيعه برگزار كرده است. براى آشنايى با اين محقق و گروه مربوطه به آدرس زير وارد شويد:
http://www.uark.edu/depts/histinfo/history

2- دكتر James E. Lindsay در گروه تاريخ دانشگاه ايالتى كلورادور در آمريكا تحقيقاتى را در حوزه تاريخ اوايل اسلام، خلفاى راشدين و قصص الانبياء انجام مي دهد. براى مكاتبه با اين پژوهشگر به آدرس پست الكترونيكى زير نامه بفرستيد:
James.Lindsay@ColoState.Edu

3- دكتر Elton L. Daniel از گروه تاريخ دانشگاه هاوايي، مطالعات خود را در حوزه تاريخ تمدن اسلامى انجام مي دهد. از جمله آثار منتشر شده از وى «تااريخ سياسى و اجتماعى خراسان در دوره حاكميت عباسيان» است كه در سال 1979 ميلادى از شيكاگو منتشر شده است.
وى همچنين پژوهشى در زمينه انقلاب عباسيان و عواقب و نتايج آن، در شرق ايران، انجام داده است. اين محقق هم اكنون با دايره المعارف ايرانيكا در دانشگاه كلمبيا نيز هم كارى مي كند. براى مكاتبه و تبادل نظر با او به آدرس پست الكترونيكى زير نامه بفرستيد:
edaniel@hawaii.edu

4- خانم دكتر v.anessa Martin متخصص تاريخ خاورميانه است كه ضمن هم كارى با مدرسه مطالعات خاورى و آفريقايى دانشگاه لندن، يكى از اعضاى شوراى تحقيقات ايران شناسى مؤسسه بريتانيا مي باشد. مهم ترين مباحث مورد علاقه دكتر Martin، در محدوده تاريخ سياسى معاصر ايران و شيعه در دوران معاصر است. او هم چنين به موضوع حكومت هاى مذهبى در ايران به ويژه انقلاب شيعى علاقه مند است. براى مكاتبه و تبادل نظر با وى آدرس پست الكترونيكى v.martin@rhbnc.ac.uk نامه بفرستيد.
5- دكتر Derryl N. Maclean متخصص تاريخ اجتماعى مذهبى در اسلام است كه در گروه تاريخ دانشگاه simon fraserدر كانادا مشغول به تحقيق و تدريس است. پژوهش هاى وى به حوزه شرقى جهان اسلام يعنى هند و ايران و آسياى مركزى مربوط مي گردد و در حال حاضر در زمينه مهدويت به تحقيق و تفحص مشغول است. براى آشنايى با وى و تأليفات او به آدرس زير وارد شويد:
http://www.sfu.ca/history/maclean.htm

افزايش مراجعه به اينترنت براى امور دينى
Reuters

بر اساس گزارشى كه به تازگى در رسانه هاى امريكا به چاپ رسيده است، از هر 4 امريكايى بزرگسال كه به سراغ اينترنت مي روند، 1 نفر براى فعاليت هاى مذهبى به اين رسانه مراجعه مي كند. اين تحقيق كه در 23 دسامبر توسط Pew Internet انجام گرفته است، اعلام مي كند كه بين 2 تا 3 ميليون نفر در سال گذشته به اينترنت مراجعه كرده اند كه بيشتر آنها براى امور تجارى و بازي هاى شرط بندى اين كار را انجام داده اند. از طرفي، مراجعه كنندگان براى مسايل دينى و مذهبي، از مراجعه كنندگان تحصيلى و آموزشى بيشتر بوده اند.
در ميان مراجعه كنندگان با مقاصد مذهبي، 69 درصد براى يافتن منابع ديني، 50 درصد براى تحقيق در زمينه اديان ديگر، 35 درصد براى پست هاى الكترونيك مذهبي، و بيش از 21 درصد براى جستجوى مطالب دينى و اعمال مذهبى به اينترنت مراجعه كرده اند.
اين گزارش در پايان نتيجه گيرى مي كند كه استفاده از اينترنت، باعث بهبود زندگى مذهبى مردم در امريكا شده است.


1- فصلنامه تاريخ اسلام - سال دوم، ش7


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت