العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
پنجشنبه 2 بهمن 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13551      تاریخ : 1393/11/6 10:24:51      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
دين پژوهي روي خط اينترنت خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 10 ـ مهر،آبان 1381
دين پژوهي روي خط اينترنت

 

معرفي سايت هاي اسلامي(1)
www.alwaraq.com
www.altafsir.com
محمد ناصحي

1) الوراقwww.alwaraq.com

يكي از سايت هاي فعال در حوزه كتاب هاي علوم اسلامي و عربي «الوراق» است. در اين سايت مي توانيد بيش از يك ميليون صفحه ديجيتالي از كتاب هاي مختلف عربي از جمله كتاب هاي علوم قرآن، علوم حديث و ديگر علوم مرتبط را ببينيد. اين صفحه به قسمت هاي مختلفي تقسيم شده است، كافي است كلمه مورد نظر خود را در سمت راست صفحه، بنويسيد و آن گاه اينترنت آن را براي شما در تمام كتب موجود در اين سايت جست و جو خواهد كرد. با ظاهر شدن صفحه نتايج، روي اسم هر كتاب كه مي خواهيد كليك كرده تا متن مورد نظر شما را بياورد. توجه داشته باشيد كه كلمه مورد نظر شما با رنگي متفاوت از بقيه صفحه متمايز و مشخص شده است. آدرس كتاب اعم از نام كتاب، نام نويسنده و شماره صفحه آن در بالاي كتاب ذكر شده است.
در پايين سمت چپ صفحه آيكن هايي براي رجوع به نتيجه هاي قبلي و بعدي و اولي و آخري وجود دارد. شما مي توانيد نتيجه جست و جوي خود را به آدرس پستي خود (E_ mail) بفرستيد، كافي است در پايين صفحه، علامت نامه را كليك كنيد و بعد با ظاهر شدن صفحه اي جديد فقط نام و آدرس پست الكترونيكي خود را نوشته و آن را ارسال كنيد. براي چاپ اين نتيجه نيز مي توانيد آيكن پرينتر پايين صفحه را كليك كنيد.
يكي ديگر از راه هاي دستيابي به اطلاعات اين است كه از قسمت هاي مختلفي كه در صفحه اول، تحت عناوين كتب الادب، كتاب التاريخ، كتب الانساب، كتب علوم القرآن، كتاب الحديث، كتب الفقه و ... مثلا با كليك كردن روي گزينه علوم القرآن، فهرست اين كتاب ها آورده شده و ما مي توانيم يكي از اين كتاب ها را انتخاب كرده و متن كامل آن را ببينيم، به عنوان مثال با كليك بر روي «اسباب نزول القرآن واحدي» متن كامل آن را مي توانيم ببينيم.

2) التفسير www.altafsir.com

مؤسسه «آل البيت للفكر الاسلامي» در اردن سايتي را با عنوان مذكور تأسيس كرده كه مجموعه اي از كتاب هاي ديجيتالي در زمينه تفاسير قرآن كريم در مذهب هاي مختلف اسلامي و نيز در زمينه ترجمه قرآن كريم به زبان هاي مختلف دنيا در اختيار قرار مي دهد.
بعد از ورود به صفحه اصلي اين سايت، آيكن هايي را در دو طرف صفحه به عربي و انگليسي با عناوين القرآن الكريم، التفاسير، القراءات، علوم القرآن، تراجم، بحث و فهارس و ... مشاهده مي كنيد. با كليك بر روي يك آيكن به صفحه آن راه خواهيد يافت. به عنوان مثال با كليك بر روي «التفاسير» به صفحه آن مي رويم و به جدولي بر مي خوريم كه از ما اسم سوره، شماره آيه، مدرسه تفسيري و اسم تفسير مورد نظر را سؤال مي كند، منظور از مدرسه تفسيري، تفسيرهاي مذاهب مختلف اسلامي همچون تفاسير اثني عشري، اهل السنه، اباضيه زيديه و غيره است. با انتخاب يك مدرسه تفسيري، يك سري تفاسيرهاي محدود همچون تفسير القرآن قمي، تفسير تبيان، صافي و ... مشاهده مي شود كه با انتخاب يكي از آن ها و نيز انتخاب سوره و آيه مورد نظر و كليك بر روي آيكن «عرض» مي توانيد به مطالعه تفسير مورد نظر بپردازيد.
با كليك بر روي علوم القرآن، به صفحه اي وارد مي شويد كه با آيكن هايي همچون اسباب النزول، معاني القرآن، اعراب القرآن، مواضيع القرآن، احكام القرآن، فضائل القرآن و الناسخ و المنسوخ روبه رو مي شويد كه با كليك بر روي هر كدام و انتخاب آيه و سوره مورد نظر مي توانيد به اطلاعات دلخواه خود دست يابيد.
يكي ديگر از آيكن هاي موجود در صفحه، «تراجم» است. با كليك بر روي آن مي توانيد به صفحه اي كه مجموعه اي از ترجمه هاي قرآن را به زبان هاي مختلف، انگليسي، فرانسوي، ژاپني، چيني، فارسي و ... گرد آورده است پيدا كنيد.
با كليك روي كليد «بحث و فهارس» مي توانيد به صفحه اي وارد شويد كه جست و جوي كلمه اي در قرآن كريم يا تفاسير انجام دهيد. با آيكن «تسجيل» امكان عضويت در اين سايت و استفاده و ضبط بعضي صفحه هاي خاص را خواهيد يافت. تقريباً در بالاي تمام صفحه ها آيكن هايي قرار داده شده كه امكان ارسال صفحه موجود، چاپ، يادداشت برداري و يا ذخيره آن را بر روي حافظه كامپيوتر ايجاد مي كند.

ايتاليا پايگاههاي «كفرگويي» آمريكا را مسدود كرد(2)

ايتاليا پايگاههاي اينترنتي «كفرگويي» آمريكا را مسدود كرد.
پنج پايگاه آمريكايي ويژه كفرگويي و توهين به مقدسات مسيحيت در شبكه جهاني اينترنت، در ايتاليا تعطيل شد.
پليس ايتاليا در شهر رم پايتخت اين كشور اعلام نمود: اين تصميم و انجام عمليات مربوط به آن، به دنبال دو سال تحقيقات گسترده عليه پايگاههاي كفرگويي صورت گرفته و كاربران ايتاليايي، ديگر امكان دسترسي به اين پايگاهها را ندارند.
ضمناً پليس تمام تجهيزات فني و كامپيوتري نمايندگي اين پايگاهها در شهر رم را مصادره كرده است. بر اساس اطلاعيه صادر شده، اين پايگاهها علاوه بر فعاليت در زمينه درج جملات كفرآميز عليه مقدسات مذهب مسيحيت و توهين علني به حضرت مريم (ع)، از طريق اينترنت اقدام به فروش لباسهايي مي كردند كه بر روي آن جملات كفرآميزي چاپ شده بود.

1_ گلستان قرآن / ش 126.
2_ دانش و كاپيوتر / سال سوم / ش 21

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت