العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 4 تير 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13558      تاریخ : 1393/11/6 11:04:16      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
دين پژوهي روي خط اينترنت خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 11 ـ آذر، دى 1381
دين پژوهي روي خط اينترنت

 

اشاعه جهاني اسلام

طبق تحقيقات بعمل آمده در هلند كه روزنامه «مترو» اين كشور آن را منتشر كرده است. اسلام رتبه نخست اديان در آمستردام را كسب كرده است.
13 % از جمعيت هفتصد هزار (000/700) نفري آمستردام مسلمان هستند. 10 % كاتوليك 5 % پروتستان و 1 % يهودي و 12 % منسوبين به ديگر اعتقادات و مابقي يعني 59 % نيز وابسته به هيچ ديني نيستند. (تعداد مسلمانان ساكن هلند حدود هشتصد هزار نفر است. (1 ـ روزنامه گاردين مورخ 18/5/81)
لازم به ذكر است تحليل آمار مذكور كمي مغشوش بنطر مي رسد زيرا جوامع پروتستان سرزمينهاي شمال اروپا با آن كه اغلب به صورت رسمي به كليسا وابسته نيستند و در فهرست «بي دين ها» و يا غير وابسته به دين جاي مي گيرند، در واقع مسيحي محسوب مي گردند و به «مسيحيان بي كليسا» مشهورند. از ويژگيهاي عمده آنان اين است كه در گروههاي كوچك تجمع كرده و به خواندن: معني و تفسير «انجيل» مي پردازند.
البته با آن كه در ميان بي دينهاي سرزمينهاـ شمال اروپا تعداد زيادي «آته ئيست» وجود دارد ولي تعداد «مسيحيان بي كليسا» نيز رو به افزايش است. تحققات مذكور چنين مي نمايد كه از هر چهار كودك متولد شده در هلند، يك فرزند مسلمان زاده است. بنظر آينده نگرهاي اجتماعي و تحليل گران آماري در آينده نزديك نه تنها در هلند بلكه در سر تا سر اروپا دين اسلام به سرعت اشاعه و موقعيت والايي كسب خواهد كرد.
افزايش جمعيت مسلمانان در هلند و يا اروپا فقط به تعداد و يا ارتقاء مهاجران مسلمان بستگي ندارد بلكه مهمترين دليل آن رشد فزاينده جذابيت و گرايش اروپائيان به اسلام است. مثلا در نيمه هاي دوم دهه 90 تعداد دو هزار بانوـ هلندي به عضويت «جمعيت زنان مسلمان هلند» در آمدند. البته افزايش گرايش به اسلام فقط به اروپا محدود نمي شود.
در قاره آفريقا نيز رشد تصاعدي گرايش و اشاعه اسلام وجود دارد و علي رغم فعاليتها گسترده، مدرن ميسيونرـ در قارة آفريقا، مردمان محروم و گرسنه اين قاره بدون وقع به وعده هاي مالي و حمايتهاي آن چناني، بسرعت مجذوب اسلام مي گرددند در آفريقا اقليتهايي كه تحت شرايط نامناسب و رژيمهاي ديكتاتوري بسر ميبرند آناني كه قبلا پيرو اعتقادات كهن بودند و نيز «بي دينها» به سوي اسلام روي مي آورند. محققين ذيربط با مسائل جمعيتي بر اين باورند كه در آينده «اسلام» پرطرفدارترين دين در آفريقا خواهد بود.
روند اشاعه اسلام در قاره آمريكا نيز حيرت آور است. فقط در ايالت متحده آمريكا تعداد هفت (7) ميليون نفر مسلمان بسر مي برند. اگر چه پس از حوادث 11 سپتامبر مهاجرت و رفت و آمد مسلمانان به اين كشور كاهش يافته است ولي در روند تبليغ و اشاعه اسلام در اين كشور كاهشي مشاهده نگرديده است و حتي به صورت معني داريي روند مذكور ارتقاء يافته است.
بنا به اطلاعاتي كه C.N.N گزارش كرده است، از زمان وقوع حادثه يازدهم سپتامبر لغايت ماه جولاي جاري تعداد سي و چهار هزار (000/34) نفر فقط در ايالت متحده آمريكا به اسلام مشرف گرديده اند علي رغم خشنودي سياستمداران و كليه تلاشهاي رسانه هاي گروهي مخالف اسلام، ارتقاء جذابيت و گرايش به اسلام در آمريكا بسياري از محققان و پژوهشگران آكادميك را متعجب ساخته است.
البته طي تحقيقات و ارزيابي هايي كه بعمل آمده و در حال تكميل است دلايل توجيهي مختلفي براي اين امر ارائه مي گردد، ولي علي رغم همه عوامل و تأثيرات علمي جامعه شناسانه هنوز بسياري حتي در كشورهاي مسلمان منجمله در جمهوري تركيه نمي توانند واقعيتها را درك و حقايق را باور كنند.
در ايامي كه طرفداران «ولنگاري» در جمهوري تركيه خواهان قطع صداي اذان صبحگاهي از مساجد مي شوند.
نداهاي اذان در اروپا آنهم از مناره هاي عظيم طنين انداز مي شود.
همانگونه كه افرادي در جهان تغيير دين مي دهند، دين نيز مكان و حوزه هايش را تغيير مي دهد.
اگر مسلمانان بخود آيند بطور قطع آينده از آن اسلام است.
منبع: اينترنت روزنامه زمان مورخ 12/5/81، مؤلف: علي بولاچ، استخراج و برگردان: مهندس احمد مرجاني نژاد.

راه اندازي شبكه اينترنتي پژوهش هاي فرهنگي (1)

سه شبكه سراسري اينترنتي «پژوهش هاي فرهنگي»، «پژوهشگاه» و «هفته پژوهش» ديروز از دومين روز از هفته پژوهش با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات راه اندازي شد.
احمد مسجدجامعي در مراسم گشايش شبكه اينترنتي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، يكي از عمده ترين مشكل تحقيقات در حوزه فرهنگ را دسترسي نداشتن محققان به اطلاعات و آمار عنوان كرد و گفت: مجموعه اطلاعات و داده هاي آماري در مورد كالاهاي فرهنگي گه به صورت نظام مند در اين شبكه طبقه بندي شده است، مي تواند براي بسياري از پژوهشگران در انجام تحقيقات فرهنگي راهگشا باشد.
وي افزود: اين سه شبكه در ادامه سياست راه اندازي و ايجاد شبكه هاي فرهنگي توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است، ايجاد شده است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين ايجاد بستري مناسب براي تبادل اطلاعات ميان پژوهشگران فرهنگي و دستگاه ها و نهادهاي پژوهش فرهنگي در سطح ملي و بين المللي، ايجاد شرايط مناسب براي سفارش محصولات پژوهشي از سوي پژوهشگران و اطلاع رساني پژوهش هاي انجام شده را از ديگر اهداف ايجاد شبكه سراسري كامپيوتري پژوهش هاي فرهنگي عنوان كرد.
مسجد جامعي در ادامه يادآور شد: در بخش بانك هاي اطلاعاتي كه يكي از بخش هاي مهم اين سه شبكه محسوب مي شود، اطلاعاتي نظير مشخصات بسياري از محققان و دانش پژوهان فرهنگي، خلاصه مقالات، طرح ها و دستاوردهاي تمامي پژوهشگران عرصه فرهنگي كشور و امكان دستيابي به نرم افزارها، مصنوعات و منابع پژوهش، قابل دسترسي است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بخش «تحقيقات ملي» را از ديگر بخش هاي مهم اين شبكه عنوان كرد و گفت: در اين بخش اطلاعات جامع مربوط به سه طرح ملي «پيمايش باورها و نگرش هاي ايرانيان»، «مصرف كالاهاي فرهنگي خانوارهاي ايراني» و «سرشماري مراكز فرهنگي سراسر كشور» كه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام شده قرار گرفته است كه مي تواند مورد استفاده پژوهشگران قرار گيرد و و از سوي آنان نقد، بررسي و ارزيابي شود.
مسجد جامعي افزود: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي انجام اين تحقيقات، پرسش هايي را كه توسط مراكز تحقيقاتي بين المللي طراحي شده اند، با شرايط فرهنگي ايران استاندارد كرديم طوري كه با فضاي فرهنگي كشور ما به عنوان يك كشور اسلامي هماهنگ شود.
وي در ادامه گفت: اطلاعات اين تحقيقات مي تواند براي كشورهايي كه شرايط فرهنگي مشابهي با ما دارند با كمي تغيير و تطبيق آن با مشخصات منطقه اي، استاني و شبكه ملي آن كشور، مورد استفاده قرار گيرد.
مسجدجامعي اضافه كرد: در طرح كالاهاي فرهنگي نيز ما توانسته ايم كالاهاي فرهنگي جديد و خاص خود را به صورت علمي تعريف كنيم.
وي به طرح آمارگيري مراكز و مجموعه هاي فرهنگي ايران اشاره كرد و گفت: اجراي اين طرح سال ها به طول انجاميده است و اميدواريم با قراردادن اطلاعات آن در اين شبكه، امكان استفاده محققان از اين اطلاعات فراهم شود.
سعيد معيد فر رئيس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نيز درخصوص راه اندازي شبكه سراسري اينترنتي گفت: در ساختار شبكه سابق، نقاط ضعفي مشاهده شد كه تصميم گرفتيم براي رفع آن ضعف ها و همين طور با توجه به طيف گسترده بخش هاي فرهنگي بسترسازي طرح هاي فرهنگي را همگام با تكنولوژي مدرن و روزآمد پيش بيني كنيم.
وي محتواي عناصر صفحات شبكه پژوهش هاي فرهنگي را بسيار متنوع معرفي كرد و گفت: اين سايت شامل 9 عنوان كلي راهنماي شبكه، تشكيلات، فرهنگ پژوهش، بانك هاي اطلاعاتي، اخبار و وقايع، نشريات، لينك هاي مفيد و امور مشتركين است كه هر كدام زير مجموعه هاي گسترده اي را پوشش مي دهند.
وي با اشاره به بخش «پژوهش» را به عنوان مهمترين بخش شبكه گفت: اين بخش شامل اطلاعات جامعي در مورد فعاليت ها و طرح هاي پژوهشي در حوزه فرهنگ است و با توجه به اين كه مراجعين اين شبكه بيشتر محققان فرهنگي هستند محتواي اين بخش با تفصيل و جزئيات بيشتري از ساير بخش هاي شبكه تدوين شده است.
معيدفر افزود: «طرح هاي ملي» و «فعاليت هاي پژوهشي» دو زير مجموعه بخش پژوهش هستند كه در بخش طرح هاي ملي، تحقيقات پژوهشي فرهنگي ملي در قالب ارائه گزارش و آمار و اطلاعات تخصصي در سطح كشور گردآوري و آمار و اطلاعات تخصصي در سطح كشور گردآوري و ارائه شده است. در بخش فعاليت هاي پژوهشي نيز اطلاعات جامع فعاليت هاي پژوهشي نهادهاي دست اندركار امور فرهنگي تابع وزارت ارشاد در دو زير مجموعه «فعاليت هاي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات» و «فعاليت هاي ساير مراكز پژوهشي وزارت ارشاد» در اختيار مخاطبين قرار گرفته است.
رئيس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در ادامه تصريح كرد: در بخش «نشريات» شبكه محتواي نشريات فرهنگي و پژوهشي منتشر شده، به صورت خلاصه، با ذكر عنوان سرفصل هاي آن و يا به صورت كامل در اختيار مخاطبين قرار مي گيرد.
وي افزود: اين پژوهشگاه تلاش مي كند در صورت امكان فايل هر مقاله را در قالب PDF با امكان جستجو و شاخص گذاري در اختيار متقاضيان قرار دهد.
معيد فر همچنين گفت: به زودي متن كامل دو هفته نامه «فرهنگ و پژوهش» و فصل نامه «نامه پژوهش» و رئوس مطالب فصل نامه نمايه پژوهش همراه با معرفي ساير نشريات پژوهشي در اين بخش به نمايش گذاشته مي شود.
وي تبادل فرهنگي، اطلاع رساني فرهنگي، ارتباط بين پژوهشگران و مديران فرهنگي و پژوهشگران با يكديگر را از مهمترين اهداف راه اندازي شبكه پژوهش هاي فرهنگي معرفي كرد و گفت: ما در بخش «فرهنگ»، با استفاده از ابزارهاي مناسب و به روز از جمله گفت و گوي الكترونيكي، تشكيل گروه هاي اطلاع رساني نظير News Latter يا Mailing List ارسال پيام به آدرس پست الكترونيكي مديران و ... را جامه عمل مي پوشانيم.
معيدفر افزود: در بخش «فرهنگ» جداي از تبادلات فرهنگي و ارتباطات، مصنوعات فرهنگي به صورت دقيق تر مورد بررسي قرار مي گيرد و در بخش نگارخانه فرهنگ و هنر، هنرهاي تجسمي و زيبا به صورت نگارخانه هاي الكترونيكي به نمايش در مي آيد. البته در اين بخش تقسيم بندي هاي متفاوتي در زمينه هاي عكاسي، خوشنويسي، گرافيك و ... انجام شده است و اطلاعات آن ها بيشتر در قالب تصاوير و قطعات موسيقي و كليپ ويدئويي است.
در صفحه فرهنگ همچنين مخاطبين مي توانند به راديو فرهنگ دسترسي داشته باشند و از طريق اينترنت به طور زنده به برنامه آن گوش فرادهند.
وي همچنين گفت: در اين شبكه رويدادهاي فرهنگي كشور نيز به صورت متمركز در صفحه «اخبار و وقايع» قابل دسترس مراجعه كنندگان است.

راه اندازي سايت اطلاعات اسلامي «ايمان» در مالزي (2)

شركت مخابراتي «تي ام تاچ» مالزي ارسال پيام حاوي تصوير و مطالب اسلامي را با ارسال پيام مكتوب كوتاه از طريق تلفن همراه كلمه (SMS) آغاز كرد.
محمد رازي منصور، رييس اين شركت هنگام راه اندازي اين خدمات كه «ايمان»نامگذاري شده است به خبرنگاران در كوالالامپور گفت: هدف از اين كار، برآوردن نيازهاي مسلمانان در ارسال پيام بوده است.
وي پيش بيني كرد: ارسال پيام اسلامي، در ميان 60 درصد از يك ميليون و 400 هزار مشتري اين شركت طرفداران زيادي پيدا خواهد كرد.
در اين خدمات فهرستي از مساجد، رستوران هاي فروش غذاي حلال در سراسر جهان و اوقات شرعي همچنين نام بانك هاي اسلامي، شركت هاي بيمه،بيمارستان ها و پيام تبريك براي عيد فطر گنجانده شده است.

1- فرهنگ پژوهش، ويژه هفتمين دوره.
2- ارتباطات، شماره 72، آبان 1381.

منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت