العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 4 تير 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13559      تاریخ : 1393/11/6 11:04:57      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
فعاليتهاي دين پژوهي خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 11 ـ آذر، دى 1381
فعاليتهاي دين پژوهي

 

مركز  تحقيقات كامپيوتري  علوم اسلامي

ضرورت ساماندهي اطلاعات و پژوهش هاي انجام شده در گستره معارف ناب اسلامي و پاسخ گويي به نيازهاي تحقيقاتي موجود، توجه پژوهشگران مسلمان را به بهره گيري از امكانات فني و علمي جديد معطوف كرده است. در اين ميان، مراكز تحقيقاتي و رايانه اي اسلامي همگام با پيشرفت فن آوري و همساز با نيازهاي جديد، گام در اين راه ناهموار گذاشته و با تلاش شبانه روزي محققان و متخصصان خود سعي مي كنند با وارد كردن متون ارزشمند كهن در لوح هاي نوري و فراهم آوردن قابليت هاي متفاوت در بازيابي اطلاعات، بستر مناسبي را براي انجام تحقيقات و پژوهش هاي نوين در حوزه دين پژوهي آماده سازند.
پيشينه
مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي با عنايت رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، حضرت آيه الله خامنه اي (مدظله العالي) در سال 1368 هـ.ش تأسيس شد. اشاعه فرهنگ غني اسلام، تسهيل در دستيابي به منابع و متون اصيل ديني، تسريع در امر كاوش و پژوهش در حوزه علوم اسلامي با بهره گيري از فن آوري اطلاعات و به كارگيري امكانات رايانه اي جهت ارائه معارف حقه اهل بيت (ع) به جهانيان در شكل و قالب جديد، از اهداف مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي شمرده شده است.

نرم افزارهاي توليدي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي

نرم افزارهاي توليد شده مركز با روش معجم لفظي يا موضوعي، به كمك پژوهشگران آمده و عموماً از امكانات و قابليت هاي كارآمدي همچون: جستجوهاي ساده و مركب، امكان استفاده از كارتابل، يادداشت برداري، پيوند پوياي ميان متن و شرح، حاشيه نويسي و محيط هاي كاربري مستقل برخوردار است. اين نرم افزارها عبارتند از:

1) نور الأنوار 2 (نسخه جديد)

در نسخه جديد اين نرم افزار، به منظور ارائه خدمات بيشتر به محققان علوم قرآني، دو دوره قرائت كامل قرآن كريم، متن كامل قرآن (به خط عثمان طه) و 9 دوره از معتبرترين تفاسير فارسي و عربي، همراه با 13 ترجمه قرآن به زبان هاي رايج دنيا در دسترس پژوهشگران و علاقه مندان قرار گرفته است. از ويژگي هاي اين لوح فشرده; قابليت استفاده از امكان قرائت در تمامي صفحات، برخورداري از متن روايات تفسيري، احاديث مرتبط با آيات، شأن نزول ها و فهرست اعلام موجود در آن هاست.
ارائه لغت نامه مجمع البحرين، نمايش 390 تصوير مرتبط با آيات به همراه 7 قطعه فيلم و نيز عرضه ده ها تصوير از اين نرم افزار كه نخستين دانشنامه چند رسانه اي قرآن كريم به شمار مي رود، موفق به اخذ رتبه در علوم كاربردي و دريافت لوح زرين از جشنواره خوارزمي (1378 هـ.ش) گرديده و در نمايشگاه سراسري قرآن كريم (رمضان 1419 هـ.ق) به عنوان نرم افزار برگزيده انتخاب شده است.

2) نور 2 ـ جامع الأحاديث

لوح فشرده نور 2 ـ جامع الأحاديث به عنوان بزرگترين كتابخانه احاديث اهل بيت (ع) حاوي 187 عنوان كتاب حديثي در 442 جلد مي باشد كه 76 جلد از اين كتاب ها از جمله: كتب أربعه، وسائل الشيعه و مستدرك الوسائل با اعراب كامل ارائه شده است. با قرار دادن متن كامل قرآن كريم در برنامه و فراهم آوردن امكان مطالعه احاديث مربوط به هر آيه، هماهنگي كامل معارف قرآن و عترت به نمايش گذاشته شده است.
جستجوي احاديث مرتبط با آيه انتخاب شده و نيز پژوهش در محدوده خاص; كتاب، مؤلف، زمان و محتوا از قابليت هاي اين نرم افزار مي باشد. از ديگر امكانات اين برنامه، پژوهش از طريق فهرست كلمات، جستجو تركيبي واژه ها، فهرست سازي و استفاده از چهار محيط كاربري مستقل به منظور ثبت پژوهش هاي انجام شده در هر محيط است كه امر تحقيق را به شكل مطلوبي سامان مي بخشد.
ارتباط متن با فرهنگ هاي لغت شامل: كتاب العين، لسان العرب و مجمع البحرين كاربران را در دسترسي به معناي واژه هاي دشوار ياري مي رساند تا آسانتر به ژرفاي كلام الهي و گفتار ائمه عصمت و طهارت (ع) دست يابند.
ويژگي كارآمد اين لوح فشرده موجب شده تا در نمايشگاه بين المللي قرآن كريم و جشنواره فرهنگي ـ هنري مهر و همچنين ششمين نمايشگاه سراسري نرم افزار علوم اسلامي به دريافت لوح افتخار و كسب عنوان نرم افزار برتر نائل آيد.

3) نورالجنان

در اين لوح فشرده، قرآن كريم به همراه متن كامل 67 عنوان كتاب از منابع اصلي ادعيه، شرح و ترجمه دعاها، و نيز كتاب هاي اخلاقي ارائه شده است. استفاده از فهرست جامع ادعيه و زيارت نامه ها با قابليت نمايش متن و ترجمه به همراه پخش صوت، عرضه اطلاعات كامل درباره كتاب ها و زندگي مؤلفان آن ها، از قابليت هاي ويژه اين برنامه به شمار مي رود. نمايش ده ها تصوير ديدني، امكان پخش مولودي و مرثيه چهارده معصوم و ديگر اولياي الهي (ع) و نيز پخش چندين مناجات و نمايش تصاوير گوناگون، جذابيت برنامه را دو چندان ساخته است. قابليت ارائه برنامه نورالجنان به يكي از سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي، امكان استفاده گسترده تر از اين لوح فشرده را براي پژوهشگران مختلف فراهم آورده است.
قابليتهاي ويژه اين لوح فشرده موجب گرديد تا در نهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم به عنوان نرم افزار برتر انتخاب شود.

4) درايه النور

اين نرم افزار تخصصي رجال شيعه، حاوي 38 جلد از مهمترين كتاب هاي رجالي و 55 جلد از معتبرترين كتب حديثي و 29 جلد كتاب لغت است. در اين نرم افزار، كليه اسناد كتاب اربعه حديثي و وسائل الشيعه بازسازي و ارزيابي شده و امكان شناسايي راويان حديث، مشايخ و شاگردان آن ها و دستيابي به ديدگاه ائمه رجال در وصف راويان فراهم آمده است. همچنين، قابليت هاي كارامدي چون: بازسازي سند، تعيين طبقه راوي، سيستم مترادفات به همراه ارائه فهرست الفبايي راويان و فهرست اعلام در بخش اسناد و معجم رجال الحديث، مسير پژوهش هاي رجالي را به طور چشمگيري براي محققان هموار ساخته است.

5) كتابخانه اصول فقه

نرم افزار اصول فقه ،نخستين كتابخانه اصول فقه به صورت نرم افزاري است كه 75 عنوان كتاب از متون و شروح اصول فقه را در 176 جلد از 51 مؤلف برجسته در خود جاي داده است و مي توان منبع مناسبي براي ساماندهي پژوهش هاي اصولي محققان باشد. متن كتب برنامه به سه قسمت: متن، شرح و تعليقه تقسيم شده و هر يك با رنگ مشخصي آمده است. از قابليت هاي مهم اين كتابخانه اصولي، آن است كه همه پاورقي ها با علامت ويژه اي در متن كتاب آورده شده است. به وسيله كارتابل «شرح و متن» امكان ارتباط ميان تمامي كتابها و شروح آن ها برقرار مي باشد. ضمن اين كه براي آشنايي كاربران با اصطلاحات اصولي، كتاب «اصطلاحات الأصول»، تأليف آيت الله مشكيني به شكل الفبايي ارائه گرديده است.

6) كتابخانه فاضلين نراقي

در اين برنامه، از ميان 37 اثر علمي ملا مهدي نراقي (قدس سره) و 24 تأليف ملا احمد نراقي (قدس سره) كه در منابع تاريخ ثبت شده و كنگره بزرگداشت فاضلين نراقي نيز در پي احياي آن هاست، كتب ذيل به همراه قابليت هاي مختلف پژوهشي ارائه شده است:
الف) آثار ملا مهدي نراقي (قدس سره): جامع السعادات (3 جلد) شرح الالهيات من كتاب الشفاء (2 جلد)، معتمد الشيعه في احكام الشريعه، جامعه الأصول، شهاب ثاقب در باب امامت و علم اخلاق اسلامي (ترجمه جامع السعادات، اثر سيد جلال الدين مجتبوي).
ب) آثار ملا احمد نراقي (قدس سره): مستند الشيعه في احكام الشريعه (19 جلد)، معراج السعاده، الرسائل و المسائل (3 جلد)، خزائن و عوائد الأيام، به همراه شرح حديث رأس الجالوت (تأليف ملا عبدالصاحب محمد بن احمد نراقي (قدس سره)).

7) منهج النور ـ دانشنامه علوي

اين برنامه كه به درخواست ستاد بزرگداشت سال امام علي (ع) توسط مركز تحقيقات تهيه و تنظيم شده است، بخش هاي مهمي چون: «دانشنامه، كتابخانه و كتابنامه» را دربر دارد. 112 عنوان كتاب مرتبط با نهج البلاغه در 283 جلد در زمينه: غرر الحكم، شرح و تعليقه، فرهنگ نامه، فرهنگ لغات، امثال، اعلام، سيد رضي، ترجمه، شعر، اسناد، مستدرك، كتاب شناسي و درباره نهج البلاغه در اين نرم افزار ارائه گرديده است. نمايش متن نهج البلاغه بر اساس پنج نسخه با امكان تطبيق; ارائه فهرست هاي گوناگون; استفاده از دامنه كتابي، مؤلفي و محيطي; امكان مقايسه ميان دو متن; ارتباط متن با شرح، ترجمه و شعر و نيز قرائت كامل متن نهج البلاغه از قابليت هاي ويژه اين دانشنامه ارزشمند مي باشد. وجود 25 عنوان ترجمه به زبان هاي فارسي، انگليسي و فرانسوي، ارائه 33 شرح و تعليقه به زبان هاي فارسي و عربي به همراه 7 ترجمه و شرح منظوم، حوزه تحقيق را براي پژوهشگران به شكل گسترده اي سامان بخشيده است. ضمن اين كه كاربر در بخش كتاب شناسي مي تواند به اطلاعات تفصيلي درباره كتب برنامه دست يابد و از قابليت بازيابي بر اساس پديدآورنده، مترجم و مصحح استفاده كند.

8) مثنوي معنوي

متن كامل مثنوي معنوي با تصحيح كامل در اين نرم افزار قابل دسترسي است. ارائه 5 شرح مبسوط بر مثنوي; شرح محمدتقي جعفري، بديع الزمان فروزانفر، ملا هادي سبزواري، موسي نثري و سيدجعفر شهيدي مسير تحقيق و فهم آسان اين اثر نفيس را هموار نموده است. علاوه بر اين، امكاناتي از قبيل: ارتباط ابيات مثنوي با آيات قرآن، احاديث، گفتار بزرگان و شروح آن، به همراه فهرست اعلام اشخاص، اماكن و قبائل حوزه پژوهش را براي محققان سامان بخشيده است. كتاب شناسي جامع مثنوي و آرايه هاي بديعي آن همراه با اطلاعات جامعي درباره شخصيت مولوي و كتاب مثنوي معنوي، از ديگر قابليت هاي ارزشمند اين برنامه به شمار مي رود.

ساير نرم افزارهاي مركز:

1) نور الفقاعه 2: اين برنامه به عنوان گنجينه بزرگ فقه شيعه، متن كامل 45 عنوان كتاب فقهي از 25 فقيه برجسته را يك جاگرد آورده است.
2) كتابخانه نور ـ عرفان: اين لوح فشرده، محتواي كتبي چون: فتوحات مكيه، فصوص الحكم، شرح فصوص الحكم، مفتاح الغيب، مصباح الأنس و تمهيد القواعد را دربردارد و در قالب معجم الفاظ كتاب عرفاني عرضه شده است.
3) نورالحكمه 2: نرم افزاري است كه به 19 عنوان از مهمترين كتب عقلي اسلامي در زمينه فلسفه، منطق و كلام اختصاص يافته است.
4) نور السيره: در نرم افزار معجم تاريخي نور السيره، متن فارسي و عربي كتاب هاي تاريخ يعقوبي و الأخبار الطوال و نيز متن عربي تاريخ طبري و تاريخ خليفه بن خياط قرار گرفته است. اين لوح فشرده به صورت دايره المعارف تاريخي عرضه شده و امكان استخراج موضوع از الفاظ، به سبكي بديع با 12 مدخل اصلي و 56 مدخل فرعي در آن در نظر گرفته شده است.
5) كتابخانه نور ـ تراجم و كتاب شناسي: لوح فشرده تراجم و كتاب شناسي كه نخستين نرم افزار كتاب شناسي و شخصيت شناسي شيعه است، پنج عنوان از كتب مرجع را دربردارد: الذريعة الي تصانيف الشيعة (25 جلد)، أعيان الشيعة (11 جلد)، مستدركات أعيان الشيعة (7 جلد)، أمل الآمل (2 جلد) و معالم العلماء (1 جلد).

6) قاموس النور: قاموس النور نخستين لوح فشرده فرهنگ واژگان به زبان عربي است كه در كشور توليد شده است. در اين لوح، سه عنوان كتاب لغت مرجع به نام هاي: كتاب العين در 8 جلد، لسان العرب در 15 جلد و مجمع البحرين در 6 جلد ارائه گرديده است.
7) كتابخانه انگليسي: اين نرم افزار با 163 اثر مهم در حوزه هاي: دين، فلسفه، كلام، ادبيات، تاريخ و سياست، از 60 نويسنده مشهور جهان همراه با سرگذشت و تصوير نويسندگان، براي علاقه مندان متون اصيل انگليسي عرضه شده است.
8) پايگاه هاي قرآني در اينترنت: اين لوح فشرده به منظور دستيابي سريع و آسان قرآن پژوهان به پايگاه هاي قرآني موجود در شبكه اينترنت تهيه شده و 15 پايگاه از بهترين پايگاه هاي قرآني موجود در اينترنت را در خود جاي داده است.
9) پايگاه هاي اسلامي در اينترنت 3: به منظور دستيابي سريع محققان به مطالب موجود در پايگاه هاي اسلامي، مجموعه اي از بهترين مقالات و تصاوير 64 پايگاه اسلامي در يك لوح فشرده گردآوري شده است.
10) پايگاه هاي فلسفي در اينترنت: در اين لوح فشرده، مهمترين پايگاه هاي فسلفه كه حاوي جديدترين نظريات فلسفي در جهان معاصر هستند، جمع آوري شده است.

آشنايي با انجمن زنان پژوهشگر علوم اسلامي (1)

انجمن زنان پژوهشگر علوم اسلامي فعاليت خود را از سال 1379 با تشكيل جلسات ماهانه آغاز كرد. نخستين جلسه رسمي انجمن در پي فراخوان عمومي در جرايد كثيرالانتشار دي ماه 1380 در دانشگاه تربيت مدرس تشكيل شد.
در اين نشست كه با حضور بازرساني رسمي وزارت كشور صورت گرفت، اساسنامه انجمن به تصويب رسيد و اعضاي شوراي مركزي با اكثريت آرا برگزيده شدند. اين انجمن كه تشكلي صنفي، تخصصي و غيرانتفاعي است با مشاركت تمام فارغ التحصيلان گرايش هاي پنج گانه الهيات (اديان و فرق اسلامي، علوم قرآن و حديث، فقه و حقوق و فلسفه و كلام) فعاليت مي كند. مصاحبه زير با دكتر پروين بهارزاده عضو هيأت مؤسس انجمن زنان پژوهشگر علوم اسلامي صورت گرفته است :
???هيأت مؤسس انجمن زنان پژهش علوم اسلامي شامل چه افرادي است و هدف از تأسيس اين انجمن چه بوده است؟
??هيأت مؤسس انجمن عمدتاً از فارغ التحصيلان مقطع كارشناسي ارشد و دكتراي رشته الهيات هستند كه عبارتند از: ناهيد باقري خرمدشتي، اشرف بروجردي، فروغ پارسا، دكتر سهيلا جلالي كندري، مريم صانع پور، فرشته قبادي و دكتر شادي (زهرا) نفيسي.
اهداف انجمن را در چهار محور مي توان تبيين كرد; اول فراهم كردن زمينه مطالعات تطبيقي به منظور دستيابي به شيوه هاي كارآمدتر براي دفاع عقلاني از اعتقادات ديني، دوم به فعليت رساندن توانايي هاي علمي زنان آموزش ديده در رشته هاي علوم اسلامي، سوم گسترش باورهاي اسلامي متناسب با تحولات و تطورات كنوني انديشه در جامعه به طور اعم و زنان به نحو خاص و چهارم تقويت زير ساخت هاي فكري، فرهنگي براي تسهيل امر تعامل فرهنگ ها با محوريت موضوع هاي مربوط به زنان.

عمده فعاليت هاي انجمن با توجه به اين اهداف چيست؟

در انجمن طرح هاي تحقيقاتي كاربردي و بنيادي در علوم اسلامي با اولويت دادن به مطالعات زنان انجام مي شود و هدف از اين اولويت بندي، تقويت كيان خانواده و دستيابي به جايگاه واقعي زن مسلمان است. ارتباط با مراكز فرهنگي تحقيقاتي در داخل و خارج كه در موضوع هاي اسلامي يا زنان فعاليت مي كنند و تهيه جزوات و نشريه و خبرنامه از ديگر فعاليت هاي انجمن است.

در طول اين مدت، چه نتايجي دست يافتيد؟

در اين مدت مجموعاً دوازده نشست و سخنراني ماهانه در انجمن برگزار شده است كه هدف از آن، همدلي، همفكري و آشنايي بيشتر اعضا با يكديگر بوده است، مباحث معيارهايي در شناخت احاديث، الهيات در غرب، گزارش كنوانسيون محو اشكال تبعيض عليه زنان از ديدگاه قرآن و احاديث، توجيه عقلاني اعتقادات ديني، راز در حافظ، زينب بانوي كربلا، معناي متن و روش تحقيق در علوم انساني در طول اين مدت مطرح شد.
همچنين در اين زمان گروه هايي پژوهشي در شاخه هاي علوم قرآن و حديث، فلسفه و كلام، اديان و عرفان، فقه و حقوق و تاريخ تمدن و فرهنگ تشكيل شد كه طرح هاي ويژه اي از جمله تدوين كتاب شناسي موضوعي زن در اسلام و تهيه نشريه داخلي با محورهاي رويكرد عرفاني، معنوي به قرآن، نقد و بررسي برنامه هاي قرآني سيماي جمهوري اسلامي ايران را در دست دارند و در اين مدت كلاس هاي آموزش در روش ترجمه متون تخصصي و اينترنت براي اعضا تشكيل شد.

اين انجمن با كدام يك از مراكز پژوهشي مرتبط است؟

انجمن از طريق عضويت برخي اعضاي هيأت علمي دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با آن مراكز ارتباط برقرار كرده است. ايجاد ارتباط و برقراري جلسات مشترك با فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي از طريق خانم دكتر الهه كولايي، ايجاد ارتباط با مركز پژوهش هاي محلي، بخش پژوهش سازمان مطالعه و تدوين كتب درسي دانشگاه ها، مؤسسه مطالعات و تحقيقات زنان، مركز هماهنگي انجمن هاي غيردولتي، دفتر مشاركت زنان و انجمن زنان پژوهشگر تاريخ از ديگر فعاليت هاي انجمن در بخش ارتباط با مراكز پژوهشي است.

پژوهش هاي فرهنگي كه در حال حاضر در كشورمان انجام مي شود، چه نقاط ضعف و قوتي دارد؟

با وجود نيروهاي بسيار توانا و با انگيزه متأسفانه امكانات مادي و محيطي براي انجام پژوهش هاي فرهنگي بسيار ناچيز است. مراكزي كه به صورت جدي تحقيقات فرهنگي را مديريت كنند و از دوباره كاري و هدر رفتن اين امكانات جلوگيري كنند وجود ندارند. البته اين مشكل در انجام همه پژوهش هاي علمي در ايران وجود دارد.
بر اساس مستندات برنامه سوم اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، تعداد دانشمندان و پژوهشگران در ايران در سال 1372، 18800 نفر، در سال 1377، 20400 نفر و در سال 1379، 23463 نفر بوده است. به اين ترتيب شاخص تعداد محقق در يك ميليون نفر در سال هاي مزبور به ترتيب 327، 338 و 360 بوده است. اين ارقام در مقايسه با كشورهاي توسعه يافته جهش يافته و شكاف هاي علمي حداقل 40 ساله را مي نماياند.
در آمريكا در سال 1993 شاخص تعداد محقق 3676 نفر، در انگلستان در سال 1996، 2448 نفر، در آلمان در سال 1993 حدود 2843 نفر و بالاخره در ژاپن در سال 1994، 6290 نفر بوده است. اين شاخص ها را با شاخص هاي موجود در ايران مقايسه كنيم شكاف علمي موجود را مي يابيم.
كاهش اين شكاف مستلزم عزم ملي، سياست گذاري و برنامه ريزي هاي جدي و دقيق در اين خصوص است. بنابراين وضعيت دين پژوهي در ايران روشن است. گرچه در سال هاي اخير در مقايسه با سال هاي گذشته اين وضعيت، اميدوار كننده تر و گسترده تر شده است اما در مقايسه با دين پژوهي متفكران جهان، هنوز در ابتداي راه هستيم و مسيري طولاني و پرفراز و نشيب را در پيش رو داريم.

آشنايي با  مجمع بين المللي فقه اسلامي (2)

يكي از اهداف پيك تقريب آشنايي و معرفي مراكز اسلامي علمي فرهنگي ايران و جهان اسلام است. در اين بخش سعي مي شود اهداف تأسيس مراكز فوق و وظايف، فعاليت ها، نقش اجتماعي و... آنها شناخته شود .
در اين شماره مجمع بين المللي فقه اسلامي مركزي علمي فقهي و فرهنگي كه وابسته به سازمان كنفرانس اسلامي است و كليه كشورهاي اسلامي عضو در اين سازمان داراي نماينده در اين مجمع هستند، معرفي مي گردد.
مجمع بين المللي فقه اسلامي با هدف تحقق وحدت اسلامي، تحكيم بنيادهاي عقيدتي امت اسلامي بررسي مشكلات زندگي و اجتهاد اصيل پيرامون آنها و ارائه راه حل هاي برخاسته از شريعت اسلامي در 28 شعبان 1403 ه ق برابر با 9 ژوئن 1983 در مكه معظمه تأسيس شد .
اين مجمع جهت تحقق اهداف فوق، تدوين دائرة المعارف اصطلاحات فقهي، تدوين فقه اسلامي به زبان ساده، همكاري با مراكز علمي و فقهي جهان اسلام، تدوين فقه اسلامي به صورت قوانين قابل عمل، تشويق بررسيهاي فقهي دانشگاهها و ساير مراكز علمي، راه اندازي مراكز بررسي موضوعات اسلامي در سراسر جهان، نشر نتيجه بررسيهاي مجمع با بكارگيري ابزارهاي مختلف، احياي ميراث فقهي و اصولي و توجه ويژه به كتابهاي اصول و فقه تطبيقي را در دستور كار خود قرار داده است.
اركان مجمع فقه عبارت است از:
1 ـ مجمع عمومي
2 ـ شعبه هاي تخصصي :
الف ـ شعبه برنامه ريز
ب ـ شعبه بحث و بررسي
ج ـ شعبه افتاء
د ـ شعبه تقريب مذاهب اسلامي
ه ـ شعبه ترجمه و نشر
3 ـ هيأت رئيسه
4 ـ دبيرخانه

هيأت رئيسه مجمع عبارت است از دبير كل سازمان كنفرانس اسلامي دبير كل مجمع فقه اسلامي و شش عضو ديگر كه با تقسيم بندي جغرافيايي از ميان اعضا انتخاب مي شوند، اسامي اين هيأت عبارتند از:
1 ـ دكتر عبد الواحد بلقزيز، دبير كل سازمان كنفرانس اسلامي
2 ـ دكتر محمد الحبيب بن الخوجه، دبير كل مجمع فقه اسلامي
3 ـ دكتر محمد رشيد ابراهيم، نماينده جمهوري مالديو
4 ـ دكتر عبد الرحمن شيبان، نماينده جمهوري الجزاير
5 ـ آيت الله محمد علي تسخيري، نماينده جمهوري اسلامي ايران
6 ـ دكتر ابوبكر عبدالله دكوري، نماينده جمهوري بوركينافاسو
7 ـ دكتر عمرجاه، نماينده گامبيا
8 ـ دكتر كمال الدين جعيط، نماينده جمهوري تونس
وظايفي كه هيأت رئيسه بر عهد دارند به شرح ذيل است:
1 ـ بحث و بررسي پيرامون دستور جلسات نشست عمومي مجمع
2 ـ انتخاب رئيس و نواب رئيس و اعضاي شش گانه هيأت رئيسه
3 ـ تصويب دستورالعملي هاي كميته ها، شعبه ها و دفاتر فرعي مجمع
4 ـ تغيير يا تعديل اساسنامه
5 ـ انتخاب اعضاي جديد
6 ـ بررسي پژوهش ها و بررسي هاي فقهي جهت انتشار
7 ـ انتخاب هيأت هاي اعزامي
8 ـ تصويب برنامه و بودجه مجمع و رسيدگي به حساب هاي ساليانه
مجمع بين المللي فقه اسلامي تا به امروز 3 دوره علمي برگزار كرده و در آن به بررسي مسائل مستحدثه در زمينه هاي سياسي، اقتصادي، مالي، پزشكي و... پرداخته است. مجموعه مقالات، مذاكرات و مناقشات اين نشست ها در بيش از 50 جلد كتاب منتشر شده و در دسترس فقهاي عالم اسلامي قرار گرفته است. سيزدهمين دوره مجمع در كويت برگزار شد و چهاردهمين آن در قطر برگزار خواهد شد.
در قسمت معرفي اركان مجمع، شعبه هاي تخصصي يكي از اركان مجمع معرفي شد كه اينك به مهم ترين وظايفي را كه بر عهده دارند، اشاره مي كنيم:

الف: شعبه برنامه ريزي

1 ـ تهيه فهرست بحث ها و پژوهش هاي انجام شده، كتابهاي انتشار يافته در زمينه فقه، فتوا، ميراث فقهي و اصولي
2 ـ تهيه فهرست كتاب هاي خطي در زمينه هاي فوق
3 ـ بررسي زمينه هاي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي جهت دستيابي به تازه ترين نيازها و مشكلات زندگي بشري به منظور ارائه راه حل هاي ديني بر اساس شريعت اسلامي.

ب: شعبه بحث و بررسي

تغيير چارچوب موضوعات مورد بررسي و طرح هاي در دست اقدام و برآورد نيازهاي مادي و فني لازم براي پروژه ها، ارائه پيشنهاد موضوعات علمي جهت بحث و بررسي.

ج: شعبه افتاء

ايجاد زمينه هاي لازم جهت تسهيل شناخت فقهي و صدور فتوا در موضوعات مختلف، نشر كتابهاي فقهي در موضوع فتاوا، موضوعات و احكام، تهيه فهرست كتاب هاي مخلوط در كتابخانه هاي جهان و تهيه پيش نويس فتاوا در موضوعات مهم جهت طرح در اجلاس هاي عمومي.
د: شعبه تقريب بين مذاهب اسلامي
1 ـ بحث و بررسي دقيق و گسترده در زمينه منابع مراحل و تحولات فقه اسلامي و مذاهب مختلف آن
2 ـ همكاري با شعبه افتاء در جمع كتب فتواي خطي و چاپي
3 ـ بررسي كتب خلاف براي دستيابي به ريشه هاي اختلاف فقهي بين مذاهب اسلامي
4 ـ بررسي اصول و عناصر ثابتي كه در چارچوب كتاب و سنت، ديدگاههاي مذاهب اسلامي را به هم نزديك مي سازد.

ه: شعبه ترجمه و نشر:

اين شعبه با همكاري شعبه برنامه ريزي در راه شناخت كتاب ها و بررسي هاي منتشر شده اسلامي به زبانهاي مختلف تلاش مي كند و تحقيقات مناسب ترجمه را معرفي مي نمايد.
اينك پس از معرفي وظايف مجمع به نحوه كار اين مجمع مي پردازيم به اين صورت كه پس از انتخاب موضوع هر نشست، سر فصل هاي آن براي اعضاي مجمع ارسال و اعضاي مجمع حاصل بررسي ها و تحقيقات خود را در قالب مقاله به دبيرخانه مجمع ارسال مي كنند. دبيرخانه، مقالات تهيه شده را جهت مطالعه و كسب آمادگي بين كليه اعضا توزيع مي نمايد و اعضا سپس در نشستي كه به مدت يك هفته طول مي كشد به ارائه، بررسي و مناقشه مقالات پرداخته و در نهايت به صدور فتاواي فقهي بر اساس اجماع آرا مي پردازد.
در پايان اين موضوعات بررسي شده و فتاواي صادره در 13 دوره گذشته از نظرتان مي گذرد .
1 ـ شناخت ربا در معاملات اقتصادي رايج در عصر حاضر
2 ـ تلقيح خارج از رحم و حكم فرزندان به دنيا آمده از اين راه
3 ـ بيمه و مسائل آن
4 ـ يكسان سازي ماه هاي قمري
5 ـ فرق بين حق و حكم
6 ـ حق معنوي تأليف چاپ، نشر و...
7 ـ تنظيم خانواده و كنترل مواليد
8 ـ اجراي عقود با وسايل جديد
9 ـ پيوند اعضا
10 ـ پيوند اعضاي جنسي
11 ـ حكومت در اسلام
12 ـ بورس سهام
13 ـ اجتهاد و تقليد
14 ـ كارت هاي بيمه
15 ـ چك
16 ـ بيماري ايدز
17 ـ امانتهاي بانكي
18 ـ حقوق بشر
19 ـ مهندسي ژنتيك
20 ـ استنساخ
21 ـ فروش دين
22 ـ قراردادهاي تعمير و نگهداري
23 ـ مناقصه
در دوره چهاردهم نيز كه در ژانويه 2003 در دوحه پايتخت قطر برگزار خواهد شد اين موضوعات مورد بررسي قرار مي گيرد:
1 ـ مسابقه
2 ـ تروريسم
3 ـ آدم ربايي
5 ـ شركت هاي مالي و اقتصادي جديد مثل شركت هاي با مسئوليت محدود، شركت هاي چند مليتي و...
6 ـ قتل خطا در حوادث رانندگي
7 ـ نظم نوين جهاني.

آشنايي با  مؤسسه فرهنگي و هنري مشكوه دانش

مؤسسه فرهنگي و هنري مشكوه دانش با بكارگيري اطلاعات و معلومات صاحب نظران و متخصصين امر فرهنگ و هنر سعي در ارائه راه حل هاي بهينه و طرحهاي علمي، فرهنگي و هنري به منظور ارتقاء سطح دانش و شناسايي تنگناهاي موجود در كشور عزيزمان ايران دارد.
با عنايت به گسترش سريع تحولات اجتماعي، سياسي و فرهنگي در كشور و با توجه به رشد روز افزون اطلاعات آموزشي و ارتباطات و لزوم شناسايي جاذبه هاي فرهنگ و هنري اين مؤسسه اميد دارد تا با همكاري اساتيد، صاحب نظران، كارشناسان، سازمانها و ارگانهاي دولتي و خصوصي ذيربط بتواند گامهاي مؤثري در جهت ارائه بهترين و ارزنده ترين خدمات در زمينه فرهنگ و هنر ايران اسلامي بردارد.
اهم فعاليت هاي اين مؤسسه شامل:

1- تحقيقات و پژوهش

- مطالعات و تحقيقات در ارتباط با موضوعات مختلف فرهنگي ـ اجتماعي
- پژوهش هاي فرهنگي و تدوين مجموعه هاي مستند
- برقراري ارتباط با مراكز علمي و فرهنگي ـ تحقيقاتي داخل و خارج از كشور
- انجام پروژه هاي مطالعاتي

2- تبليغات و اطلاع رساني

- تهيه بروشور، كاتالوگ و تيزرهاي تبليغاتي
- طراحي پوستر و اقلام تبليغاتي
تنظيم، تهيه و مشاوره و اجراي برنامه هاي تبليغاتي و روابط عمومي و انجام ساير خدمات براي معرفي و بازاريابي خدمات يا كالا
- ايجاد سيستم هاي روابط عمومي
- بازاريابي خدمات و كالاهاي مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر
- تهيه بيل بوردهاي تبليغاتي

3- چاپ و نشر

- چاپ بروشور، كاتالوگ، بولتن داخلي و خارجي، جزوات آموزشي، كتاب و ...
- چاپ ديجيتالي كتب، نشريات، كارت ويزيت در قطع هاي مختلف

4- برگزاري همايش ها، اجلاس هاي علمي و فرهنگي

- مشاوره در خصوص محل اجرا
- فراهم آوردن نيروي انساني متخصص
- هزينه يابي
- تهيه جاو اسكان پذيرايي مدعوين
- تهيه دعوتنامه
- تهيه تجهيزات مورد نياز بر حسب نوع اجلاس
- تهيه برنامه زماني اجراي مراسم
- مستند سازي، ارزيابي و نظرسنجي و ارائه برنامه ريزي جهت اجلاسهاي آتي

5- برگزاري نمايشگاههاي داخلي و خارجي

- فضاسازي مناسب
- تهيه ملزومات نمايشگاهي
- تأمين نيروي انساني
- تهيه گزارشات و فرمت هاي نمايشگاهي

6- برگزاري دوره هاي آموزشي، هنري و فرهنگي
7- ارائه خدمات مشاوره اي، مديريت و اجرا در حوزه سازماندهي اسناد و مدارك
8- طراحي و اجراي نظامهاي اطلاع رساني

پي نوشت:
1- ويژه هفتمين دوره پژوهش فرهنگي سال، ص 8.
2- پيك تقريب، آذر 81.

منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت