العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 2 بهمن 1395
کد : 13568      تاریخ : 1393/11/7 13:22:23      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
سرمقاله‏ خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 12 ـ بهمن ، اسفند 1381
سرمقاله‏

 

حلول سال جارى كه مصادف با يادكرد فاجعه عاشورا و بزرگداشت نهضت حماسه ساز كربلا گرديد متاسفانه با رويداد ننگين و جنايت بار جنگ و تجاوز مستكبران جهان نيز همزمان شد. اين رخداد تلخ و دهشتناك كه نمايشى از جهانى‏سازى و جهان‏خوارى جديد است، براى ما كه در آستانه برگزارى چهارمين كنگره دين پژوهان با عنوان جهانى شدن و دين، فرصت‏ها و چالش‏ها هستيم در خور توجه و تامل بيشتر است.
اين حادثه كه تلاش‏هاى علمى و فكرى انديشمندان و سياستگران غرب، براى تشكيل مجامع و مؤسسات جهانى را، بى‏اعتبار مى‏سازد، و به آرمان‏هاى آنان چونان خرد جمعى، همزيستى مسالمت‏آميز و صلح جهانى خط بطلان مى‏كشد، به درستى تفاوت جهانى سازى آمريكايى كه غلبه قدرت و ثروت بر جهان بشرى است را با جهانى شدن كه فرايند انقلاب صنعتى و بويژه انقلاب الكترونيك و رشد و توسعه فن‏آورى رسانه‏اى است، را آشكار ساخته است.
به هر حال دينداران و معنويت‏گرايان چه ايرانى و غيرايرانى، همه در برابر اين واقعيت قرار گرفته‏اند، بى‏ترديد هر دو مقوله جهانى شدن و جهانى سازى با سرنوشت امروز و فرداى آنان پيوند يافته است متدينان بايد هر دو مقوله را به درستى بشناسند و آثار و پيامدهاى آن را بر باورها و حيات فكرى و اجتماعى خويش تحليل نمايند و ببينند در برابر اين واقعيت چه بايد بكنند، بى ترديد وحدت و نوع دنياى اسلام كه مجموعه‏اى از فرهنگ‏ها و تمدن‏هاى گوناگون را در پيكره‏اى واحد گردآورده است، در چالشى عظيم قرار گرفته است هجوم فرهنگ‏هاى مختلف به ويژه آن‏ها كه مخترع فن‏آورى اطلاعاتى جديد هستند و يا آن را در اختيار دارند با بهره‏گيرى از سخت‏افزار و نرم‏افزار نوين، خرده فرهنگ‏ها را در معرض هجوم بى‏امان قرار مى‏دهد، اما نمى‏توان پذيرفت كه اين فرهنگ‏هاى كوچك و گوناگون ناگزير در معرض استهلاك و اضمحلال قرار گرفته‏اند، زيرا بعيد نيست كه با حضور در نهضت نرم‏افزارى و اطلاع‏رسانى نوين و يا بازسازى و نقد و انعطاف و همسازگرى، بتوانند دوباره اعلام موجوديت نمايند و چه بسا كه در فرهنگ جهانى تاثير گذار شوند.
شايد آينده جهان با سلطه يكى از تمدن‏ها و فرهنگ‏ها و يا تركيبى از همه به فرجام برسد. به هر حال انديشمندان دينى ممكن است از رد و انكار تا حضور و تاثيرگذارى اختلاف نظر داشته باشند، هر چه باشد اميدواريم كه ثمره اين همايش و هم‏انديشى مبارك باشد.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد