العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 2 بهمن 1395
کد : 13584      تاریخ : 1393/11/8 11:13:49      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
دين‏ پژوهى روى خط اينترنت‏ خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 13 ـ سال سوم شماره 1- مهر 1382
دين‏ پژوهى روى خط اينترنت‏

 

راه‏اندازى‏ دايرةالمعارف قرآن در اينترنت‏

دايرةالمعارف جامع قرآن كريم به 18 زبان در شبكه جهانى اينترنت راه‏اندازى شد. در اين دايرةالمعارف، متن كامل قرآن كريم با امكان جست و جو براى يافتن آيات و واژه‏هاى درخواستى به زبان‏هاى انگليسى، فرانسوى، آلمانى، روسى، اسپانيايى، تركى استانبولى و... گنجانده شده است. هم چنين قرائت كامل قرآن كريم با صوت قاريان ممتاز ايرانى و مصرى؛ آموزش قرآن؛ مشخصات 516 حافظ دختر و پسر خردسال، نوجوان و جوان كشور به همراه نسخه‏هاى خطى قرآن مربوط به قرن دوم (ق) و متن كامل ده‏ها عنوان كتاب و مقاله در زمينه علوم قرآنى از ديگر امكانات اين دايرةالمعارف است. علاقه‏مندان براى بازديد از اين دايرةالمعارف مى‏توانند به نشانى اينترنتى com.alshieh.www مراجعه كنند.

وحدت وجود از ديدگاه اينشتين‏ برگرفته از مقاله PantheismEinsteins در اينترنت‏

ترجمه آزاده رئيسى‏

آلبرت اينشتين در سال 1879 در كشور آلمان متولد شد.او در سال 1955 از دنيا رفت و سرشناس‏ترين دانشمند قرن به خاطر تحقيق در نظريه نسبيت شناخته شد. او همان‏گونه كه در دوران حياتش اظهار مى‏داشت ماده و مسافت در اثر سرعت تغيير مى‏كنند و فضا و زمان نيز از يكسانى و اتحادى نسبى برخوردارند. او سى سال زندگيش را صرف تحقيق و بررسى بر روى نظريه‏اى كرد كه نيروى جاذبه و نيروى الكترومغناطيس را كه دو نيرو دانسته مى‏شدند، در تعريفى واحد شكل مى‏داد.
اينشتين هميشه مى‏گفت كه فردى عميقاً مذهبى است و مذهبش مايه پيشرفت و اعتلاى علمش گرديده است. او گرچه ديدگاه‏هايى‏بعضاً متفاوت با اعتقادات و مسائل كلامى يهود داشت ولى با وجود همه اينها ذاتاً به وحدت وجود معتقد بود و فردى موحد به‏شمار مى‏رفت. به وجود نظم در عالم به همان اندازه كه مردم عادى خدايشان را باور دارند و او را ستايش مى‏كنند احترام مى‏گذاشت و آن را مى‏ستود. در طول زندگيش سعى در به‏دست آوردن تجربه‏هاى عالم هستى به طور كلى و عام داشت. او همواره از زيبايى خيره‏كننده جهان، نظم و هماهنگى موجود در آن و نوع ساختار عالم هستى شگفت‏زده بود. در توضيح و تبيين اين حقايق و نظم فراگير، گاه از واژه «خدا» استفاده مى‏كرد و گاه به موجودات الهى نظير روح و جان و يا فراست و شعور ارجاع مى‏داد. در تعريف‏هايش هيچ‏گاه چيزى را مافوق «هستى» قرار نمى‏داد و هستى را جدا از خدا نمى‏دانست. بنابراين از اين ديدگاه او يك معتقد واقعى به وحدت وجود بود. به هر حال استدلال‏ها و تفسير و تعبير او از نظرياتش در بعضى از جهات به خداشناسى و مردم‏شناسى مى‏رسيد و در جهات ديگر گاه به تناقض كشيده مى‏شد.
فكر و روش مذهبى اينشتين مبتنى بر يك روش معين و منظم نبود. با اين وجود او هيچ‏گاه سعى در يافتن راه‏حلى براى از بين بردن اين كاستى نكرد. اين احتمال بود كه او خدايى را باور دارد كه با پديدآورنده هستى يكى است و در تمامى اركان اين نظام جارى است. خدايى كه جلوه‏اى از طبيعت و ذات خود را در جهان هستى نشان داده است يا خدايى كه از طريق عالم وجود به عينيت مى‏رسد. پس اين و قوانين طبيعى هر دو مى‏توانند فرمول يكسانى داشته باشند. در كل مى‏توان تحقيقات گسترده علمى اينشتين را در قوانين اين عالم ناشى از اشتياق عميق او به مذهب دانست.
تعلق و وابستگى اينشتين به چيزى كه يك‏بار آن را «شكوه و عظمت شعور مجسم» ناميد او را در طول زندگيش به سمت نبردى طولانى با يك نظريه ديگر سوق داد و سبب عدم موفقيت او در زندگى شخصيش گرديد. او از روى سرسختى از در مخالفت با تفسير فيزيك كوانتمى نيلزبر درآمد. بُر عميقاً باور داشت كه ذات و جوهر چيزها به صورت نامعين و سيال است و در نهايت، دانسته‏هاى ما نيز درباره آن‏ها همانند احتمالات ديگر محدودند.
نظر اينشتين و عبارت او كه «خدا طاس نمى‏ريزد» مشهور شد و بر سر زبان‏ها افتاد. اين كلام از نظر دستورى به زمان حال گفته شده است نه به زبان گذشته. اين بدان معنى است كه اينشتين مى‏خواهد بگويد كه همانند وجود خداوند يا هر شعورى كه آن را آفريننده چيزى فرض كنيم، جهان نيز به وسيله شانس و احتمال اداره نمى‏شود.
اينشتين بر اين باور بود كه تا زمانى كه فيزيك كوانتم به سرانجام نرسيده باشد، او مطمئن است كه روزى تعبير و تفسيرى پيدا خواهد شد كه مى‏تواند علت ناشناخته‏ها را شرح دهد و آن‏ها را آشكار كند تا يك‏بار ديگر به سادگى روشن شود كه چگونه جهان بر پايه نظم و آگاهى اداره مى‏شود.

سايت اينترنت الازهر مصر ويژه پاسخ به شبهات پيرامون اسلام‏

به گفته شيخ محمود عاشور جانشين شيخ‏الازهر مصر اعلام كرد طرح شيخ محمدبن راشد ال مكتوم وليعهد دبى در خصوص حفظ و حراست مخطوطات الازهر و معرفى آن در اينترنت مراحل پايانى خود را مى‏گذارند. در مرحله نخست، نسخ خطى موجود براى معرفى در شبكه اينترنت تصويربردارى مى‏شود كه همزمان با معرفى نسخه، اصل آن نيز در معرض ديد علاقه‏مندان قرار مى‏گيرد.
اين شبكه پايگاهى براى پاسخ به شبهات عليه اسلام خواهد بود و در واقع به معرفى دين مبين اسلام به زبانهاى مختلف مى‏پردازد و به سئوالات دينى و فقهى مردم پاسخ مى‏دهد و چهره حقيقى اسلام را معرفى مى‏نمايد و در اين ميان دانشگاه الازهر را با بهره‏گيرى از مخطوطات نيز معرفى مى‏نمايد.
گفتنى است هزينه‏هاى طرح فوق‏الذكر كه بالغ بر 5 ميليون دلار مى‏شود به صورت كامل توسط وليعهد دبى تامين و پرداخت مى‏شود. وى يكى از شركتهاى متخصص در اين رابطه را مامور تصويربردارى از كليه نسخ خطى موجود در الازهر و ايجاد پايگاه اينترنتى براى معرفى آنها كرده است. شايان ذكر است در حال حاضر 2500 نفر دانشجوى خارجى از سراسر جهان در دانشگاه الازهر به تحصيل علوم دينى و اسلامى مشغول هستند و كتابخانه الازهر داراى 9 هزار نسخه خطى بى‏نظير و 43 هزار تصوير نسخه خطى است.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد