العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
چهارشنبه 8 بهمن 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13585      تاریخ : 1393/11/8 11:15:31      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
فعاليتهاى دين ‏پژوهى‏ خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 13 ـ سال سوم شماره 1- مهر 1382
فعاليتهاى دين ‏پژوهى‏

 

گزارشى از مطالعات اسلام‏شناسى و شيعه‏شناسى‏ در دانشگاه ملبورن‏

معرفى و آموزش‏

دانشكده هنر دانشگاه ملبورن يك برنامه مشترك در زمينه مطالعات اسلامى در مؤسسه ملبورن براى مطالعات زبان ها و جوامع آسيايى (MIALS) ارائه كرده است. اين برنامه به دانشجويان اجازه مى‏دهد كه گسترش اسلام را به عنوان يك دين و تمدن در طول حيات خود مورد مطالعه قرار دهند. اين برنامه هم‏چنين فرصتى را فراهم مى‏آورد كه جامعه مسلمين به خصوص در دوره مدرن از ديدگاه و ابعاد مختلف زير مورد مداقّه قرار گيرد: مردم‏شناسى، مطالعه زبان عربى، مطالعات فرهنگى، تاريخ، مطالعه اندونزى، مطالعات اسلامى فلسفه و سياست.
تأكيد اصلى برنامه فوق بر اين است كه علايق دانشجويان را نسبت به مطالعه علوم اسلامى در حوزه‏هاى مختلف تقويت كرده و موضوعات متفاوت مربوط به اسلام و جامعه مسلمين را نسبت به مهارت ها و علايق دانشجويان در جهت فهم جهان اسلام، نظام ارزشى و تجارب تاريخى مطرح مى‏سازد.
برنامه‏هاى اصلى و اطلاعات كلى مربوط به شركت دانشجويان در برنامه مطالعات علوم اسلامى‏از جمله ثبت نام، حضور، امتحان، پايان‏نامه، قبولى و مقررات در جزوه اصلى توضيح داده شده است.

چرا مطالعه علوم اسلامى در دانشگاه ملبورن؟

- دانشگاه ملبورن به عنوان يك دانشگاه بين‏المللى شناخته شده است و يكى از دانشگاه‏هاى برتر در جهان امروز از حيث كيفيت بالاى آموزش و پژوهش قلمداد مى‏شود. مدرك و درجه آن در بالاترين سطوح قابل قبول است.
- دانشگاه ملبورن از سال 1961 ميلادى برنامه مطالعات علوم اسلامى را آغاز كرده و شمارى از دانشجويان در مقاطع كارشناسى ارشد و دكترا در رشته علوم اسلامى از اين دانشگاه فارغ‏التحصيل شده‏اند.
- كتابخانه دانشگاه ملبورن مجموعه‏اى عالى از آثار برجسته و ارزشمند اسلامى از دوره‏هاى اوليه و مدرن به زبان‏هاى انگليسى و عربى دارد. اين مجموعه با آثارى به زبان اندونزيايى تكميل مى‏شود. اين كتابخانه در صدد گسترش و بسط اين مجموعه نيز هست.
- دانشگاه ملبورن برنامه‏هاى زبان‏شناسى متعددى به زبان‏هاى عربى و اندونزيايى دارد كه در جهت مطالعات علوم اسلامى نقش به سزا دارد.
- دانشگاه ملبورن برنامه‏هاى آموزشى فراوان در سطوح كارشناسى، كارشناسى ارشد و دكترا دارد كه براى برنامه مطالعات علوم اسلامى نقش پيش‏نياز و پشتيبان را ايفا مى‏كنند. اين برنامه ها عبارتند از: فرهنگ، زبان عربى، علوم سياسى، مردم‏شناسى، فلسفه، جامعه‏شناسى، حقوق، دين يهود، زبان اندونزيايى، تاريخ، الهيات، زنان و... .
- اخيراً دانشگاه ملبورن تغييرات و تحولات بنيادين در برنامه‏هاى مطالعات علوم اسلامى، زبان عربى و اندونزيايى و تاريخ اسلام خود ايجاد كرده است.
- از حيث زندگى اجتماعى، ملبورن يكى از بزرگ‏ترين شهرهاى دنيا به‏حساب مى‏آيد و داراى جمعيت مسلمان بزرگ از سراسر دنيا است. تعداد زيادى مسجد و انجمن‏هاى اسلامى در ملبورن وجود دارد. در خود دانشگاه مراسم فعال و دائمى اسلامى از جمله نماز، نماز جمعه و... برگزار مى‏شود. دانشگاه هم‏چنين داراى تعداد فراوانى از فارغ‏التحصيلان مسلمان به‏خصوص در سطح كارشناسى ارشد و دكترا از مسلمانان جنوب شرقى و جنوب آسيا است.
سطوح مطالعات علوم اسلامى‏
1. ديپلما
2. كارشناسى‏
3. كارشناسى ارشد
4. دكتراى فلسفه و (
D.Ph) معرفى اجمالى مطالعات علوم اسلامى‏
اسلام سريع‏ترين دين دنيا از حيث رشد و گسترش است و حدود يك پنجم جمعيت جهان را در بر مى‏گيرد.
برنامه مزبور در دانشگاه ملبورن به دنبال ايجاد بسترى براى يادگيرى اسلام در ابعاد مختلف است. گروه قوى هيأت علمى با تخصص‏هاى ويژه در حوزه‏هاى مختلف علوم اسلامى از قبيل هرمنوتيك، علوم سياسى، اقتصاد و امور مالى در جوامع اسلامى عهده‏دار آموزش دانشجويان در دانشگاه هستند. دانشجويان علوم اسلامى در زمينه‏هاى گوناگون اسلام، دانش خود را به بوته آزمون قرار مى‏دهند و مى‏توانند درجه علمى خود را در حيطه گسترده‏اى كه به صورت ضابطه‏مند در دانشگاه مشخص است ارتقاء دهند.
علوم اسلامى يكى از برنامه‏هاى مؤسسه آسيايى براى مطالعه جامعه‏شناسى و زبان‏شناسى دانشگاه ملبورن است.
اين مؤسسه از سال 1998 در دانشگاه به عنوان بنياد پژوهش و آموزش براى ايفاى نقشى بين‏المللى تأسيس شده است و از همان زمان تحصيلات علوم اسلامى را در خود جاى داده است.
مطالعات علوم اسلامى در دانشگاه ملبورن به پيش‏نيازهاى درسى، معدل خاص، دروس عمده و ويژگى‏هاى خاصى نياز دارد كه در جزوه اصلى آمده است و در اين‏جا فقط به عناوين اصلى و برخى از دروس اشاره مى‏كنيم:
1. درس اجبارى‏
الف) شناخت جهان اسلام‏
2. علوم اسلامى‏
الف) اسلام و فعاليت‏هاى سياسى‏
ب) فلسفه و انديشه مسلمين‏
ج) متون عمده اسلامى: قرآن و حديث‏
د) روشنفكران مسلمان و مدرنيته‏
3. تاريخ‏
الف) امپراطورى بزرگ تمدن اسلامى‏
ب) خاورميانه مدرن‏
ج) خدا در طول تاريخ‏
4. مردم‏شناسى‏
الف) تحولات فرهنگى و جنبش‏هاى اعتراضى‏
5. مطالعات زبان عربى‏
عربى 1، 2، 3 و 4.
6. مطالعات فرهنگ‏
الف) مطالعات فرهنگى معاصر
ب) پست مدرنيسم (به زبان انگليسى)
7. تاريخ‏
الف) امپراطورى، نژاد و حقوق بشر
ب) جنسيت، فرهنگ و سياست هويّت‏
ج) تاريخ كشمكش اعراب و اسراييل‏
8. فلسفه‏
الف) آيا خدا وجود دارد؟
ب) فلسفه دوره ميانه‏
ج) متافيزيك و ماهيّت خدا
د) فلسفه‏هاى آسيايى‏
9. جامعه‏شناسى‏
الف) هويت‏ها و كنش‏ها: جنبش‏هاى اجتماعى‏

پايگاه اينترنتى:
http//www.au.edu.unimelb

پست الكترونيك:
mials-enquiries@ unimelb.edu.au


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت