العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 2 بهمن 1395
کد : 13585      تاریخ : 1393/11/8 11:15:31      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
فعاليتهاى دين ‏پژوهى‏ خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 13 ـ سال سوم شماره 1- مهر 1382
فعاليتهاى دين ‏پژوهى‏

 

گزارشى از مطالعات اسلام‏شناسى و شيعه‏شناسى‏ در دانشگاه ملبورن‏

معرفى و آموزش‏

دانشكده هنر دانشگاه ملبورن يك برنامه مشترك در زمينه مطالعات اسلامى در مؤسسه ملبورن براى مطالعات زبان ها و جوامع آسيايى (MIALS) ارائه كرده است. اين برنامه به دانشجويان اجازه مى‏دهد كه گسترش اسلام را به عنوان يك دين و تمدن در طول حيات خود مورد مطالعه قرار دهند. اين برنامه هم‏چنين فرصتى را فراهم مى‏آورد كه جامعه مسلمين به خصوص در دوره مدرن از ديدگاه و ابعاد مختلف زير مورد مداقّه قرار گيرد: مردم‏شناسى، مطالعه زبان عربى، مطالعات فرهنگى، تاريخ، مطالعه اندونزى، مطالعات اسلامى فلسفه و سياست.
تأكيد اصلى برنامه فوق بر اين است كه علايق دانشجويان را نسبت به مطالعه علوم اسلامى در حوزه‏هاى مختلف تقويت كرده و موضوعات متفاوت مربوط به اسلام و جامعه مسلمين را نسبت به مهارت ها و علايق دانشجويان در جهت فهم جهان اسلام، نظام ارزشى و تجارب تاريخى مطرح مى‏سازد.
برنامه‏هاى اصلى و اطلاعات كلى مربوط به شركت دانشجويان در برنامه مطالعات علوم اسلامى‏از جمله ثبت نام، حضور، امتحان، پايان‏نامه، قبولى و مقررات در جزوه اصلى توضيح داده شده است.

چرا مطالعه علوم اسلامى در دانشگاه ملبورن؟

- دانشگاه ملبورن به عنوان يك دانشگاه بين‏المللى شناخته شده است و يكى از دانشگاه‏هاى برتر در جهان امروز از حيث كيفيت بالاى آموزش و پژوهش قلمداد مى‏شود. مدرك و درجه آن در بالاترين سطوح قابل قبول است.
- دانشگاه ملبورن از سال 1961 ميلادى برنامه مطالعات علوم اسلامى را آغاز كرده و شمارى از دانشجويان در مقاطع كارشناسى ارشد و دكترا در رشته علوم اسلامى از اين دانشگاه فارغ‏التحصيل شده‏اند.
- كتابخانه دانشگاه ملبورن مجموعه‏اى عالى از آثار برجسته و ارزشمند اسلامى از دوره‏هاى اوليه و مدرن به زبان‏هاى انگليسى و عربى دارد. اين مجموعه با آثارى به زبان اندونزيايى تكميل مى‏شود. اين كتابخانه در صدد گسترش و بسط اين مجموعه نيز هست.
- دانشگاه ملبورن برنامه‏هاى زبان‏شناسى متعددى به زبان‏هاى عربى و اندونزيايى دارد كه در جهت مطالعات علوم اسلامى نقش به سزا دارد.
- دانشگاه ملبورن برنامه‏هاى آموزشى فراوان در سطوح كارشناسى، كارشناسى ارشد و دكترا دارد كه براى برنامه مطالعات علوم اسلامى نقش پيش‏نياز و پشتيبان را ايفا مى‏كنند. اين برنامه ها عبارتند از: فرهنگ، زبان عربى، علوم سياسى، مردم‏شناسى، فلسفه، جامعه‏شناسى، حقوق، دين يهود، زبان اندونزيايى، تاريخ، الهيات، زنان و... .
- اخيراً دانشگاه ملبورن تغييرات و تحولات بنيادين در برنامه‏هاى مطالعات علوم اسلامى، زبان عربى و اندونزيايى و تاريخ اسلام خود ايجاد كرده است.
- از حيث زندگى اجتماعى، ملبورن يكى از بزرگ‏ترين شهرهاى دنيا به‏حساب مى‏آيد و داراى جمعيت مسلمان بزرگ از سراسر دنيا است. تعداد زيادى مسجد و انجمن‏هاى اسلامى در ملبورن وجود دارد. در خود دانشگاه مراسم فعال و دائمى اسلامى از جمله نماز، نماز جمعه و... برگزار مى‏شود. دانشگاه هم‏چنين داراى تعداد فراوانى از فارغ‏التحصيلان مسلمان به‏خصوص در سطح كارشناسى ارشد و دكترا از مسلمانان جنوب شرقى و جنوب آسيا است.
سطوح مطالعات علوم اسلامى‏
1. ديپلما
2. كارشناسى‏
3. كارشناسى ارشد
4. دكتراى فلسفه و (
D.Ph) معرفى اجمالى مطالعات علوم اسلامى‏
اسلام سريع‏ترين دين دنيا از حيث رشد و گسترش است و حدود يك پنجم جمعيت جهان را در بر مى‏گيرد.
برنامه مزبور در دانشگاه ملبورن به دنبال ايجاد بسترى براى يادگيرى اسلام در ابعاد مختلف است. گروه قوى هيأت علمى با تخصص‏هاى ويژه در حوزه‏هاى مختلف علوم اسلامى از قبيل هرمنوتيك، علوم سياسى، اقتصاد و امور مالى در جوامع اسلامى عهده‏دار آموزش دانشجويان در دانشگاه هستند. دانشجويان علوم اسلامى در زمينه‏هاى گوناگون اسلام، دانش خود را به بوته آزمون قرار مى‏دهند و مى‏توانند درجه علمى خود را در حيطه گسترده‏اى كه به صورت ضابطه‏مند در دانشگاه مشخص است ارتقاء دهند.
علوم اسلامى يكى از برنامه‏هاى مؤسسه آسيايى براى مطالعه جامعه‏شناسى و زبان‏شناسى دانشگاه ملبورن است.
اين مؤسسه از سال 1998 در دانشگاه به عنوان بنياد پژوهش و آموزش براى ايفاى نقشى بين‏المللى تأسيس شده است و از همان زمان تحصيلات علوم اسلامى را در خود جاى داده است.
مطالعات علوم اسلامى در دانشگاه ملبورن به پيش‏نيازهاى درسى، معدل خاص، دروس عمده و ويژگى‏هاى خاصى نياز دارد كه در جزوه اصلى آمده است و در اين‏جا فقط به عناوين اصلى و برخى از دروس اشاره مى‏كنيم:
1. درس اجبارى‏
الف) شناخت جهان اسلام‏
2. علوم اسلامى‏
الف) اسلام و فعاليت‏هاى سياسى‏
ب) فلسفه و انديشه مسلمين‏
ج) متون عمده اسلامى: قرآن و حديث‏
د) روشنفكران مسلمان و مدرنيته‏
3. تاريخ‏
الف) امپراطورى بزرگ تمدن اسلامى‏
ب) خاورميانه مدرن‏
ج) خدا در طول تاريخ‏
4. مردم‏شناسى‏
الف) تحولات فرهنگى و جنبش‏هاى اعتراضى‏
5. مطالعات زبان عربى‏
عربى 1، 2، 3 و 4.
6. مطالعات فرهنگ‏
الف) مطالعات فرهنگى معاصر
ب) پست مدرنيسم (به زبان انگليسى)
7. تاريخ‏
الف) امپراطورى، نژاد و حقوق بشر
ب) جنسيت، فرهنگ و سياست هويّت‏
ج) تاريخ كشمكش اعراب و اسراييل‏
8. فلسفه‏
الف) آيا خدا وجود دارد؟
ب) فلسفه دوره ميانه‏
ج) متافيزيك و ماهيّت خدا
د) فلسفه‏هاى آسيايى‏
9. جامعه‏شناسى‏
الف) هويت‏ها و كنش‏ها: جنبش‏هاى اجتماعى‏

پايگاه اينترنتى:
http//www.au.edu.unimelb

پست الكترونيك:
mials-enquiries@ unimelb.edu.au


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد