العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 4 تير 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13586      تاریخ : 1393/11/8 11:25:59      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
سرمقاله‏ خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 14 ـ سال سوم شماره 2 - آبان 1382
سرمقاله‏

 

بسم اللّه الرحمن الرحيم‏

طليعه‏

نظام اطلاع‏رسانى جامع، از بايسته‏هاى رشد و ارتقاى پژوهش دينى است. آگاهى از منابع، شيوه‏ها، رويكردها، نظريه‏ها، دست‏آوردها، نيازها، راه‏هاى رفته و انجام يافته، براى گسترش و ژرفايى و روزآمدى هرگونه پژوهشى گريزناپذير است. به ويژه براى تحقيقات اسلامى كه با حيات مادى و معنوى مردم پيوند دارد. و البته اطلاع‏رسانى جامع و دقيق، به امكانات، تمركز، آموزش و مديريت نيرومند و مدبر نيازمند است. متأسفانه پراكندگى اطلاعات، وجود دستگاه‏هاى موازى بدون سامان و هماهنگى لازم، سبب اتلاف نيروى انسانى و اسراف امكانات مالى شده است.
فقدان آموزش، بستر و فرهنگ مناسب نيز، بهره‏ورى از فن‏آورى جديد را به حداقل رسانده است. هم ظرفيت‏هاى سخت‏افزار رايانه بسيار بيشتر از آن است كه دستگاه‏هاى اطلاع‏رسانى ما از آن بهره‏مى‏گيرند و هم تعامل اين دستگاه‏ها با هم مى‏تواند از آنچه هست بهتر باشد.
حضور ابزار پيشرفته فن‏آورى رايانه‏ى در مراكز پژوهشى، بگونه‏اى تقليدى رو به فزونى است، اما بى‏ترديد دست‏آورد اين امكانات پيشرفته و گستره، بسيار كمتر از آن است كه بايد باشد. از اين‏رو، براى سودمندى و تأثيرگذارى بهتر و بهينه كردن بهره‏ورى، ناگزير از انتخاب يكى از دو گزينه ادغام و يا تقسيم كار هستند.
البته فرهنگ ارائه اطلاعات به دستگاه‏هاى مسؤول و متولى نيز مى‏بايست در ميان پژوهشگران نهادينه شود. ما نيز همواره بر اين بوده‏ايم كه بدون استخدام امكانات مستقل و جديد با بهره‏گيرى از ابزار و امكانات موجود دستگاه‏ديگر، آگاهى‏هاى مورد نياز پژوهشگران را در قالب همايش‏هاى علمى، جشنواره‏هاى فرهنگى و خبرنامه‏هاى پژوهشى در اختيار مخاطبان قرار دهيم، البته اذعان داريم كه اين شيوه اطلاع‏رسانى نيز خالى از كاستى و اشكال نيست، اما به گواهى بسيارى از محققان حوزه دين، همين اندازه بسيار مغتنم و كارساز بوده است. يكى از ويژگى‏هاى اطلاع‏رسانى سالم، انتقال واقعيات، به دور از هرگونه تحريف و ارزشگذارى است. وفادارى به اين اصل، ما را واداشته است كه مجموعه فعاليت‏ها و رويكردهاى و نظريه‏هاى موجود عرصه دين‏پژوهى را در حد توان و امكان گردآورى كرده و به مخاطبان عرضه نماييم. بنابراين رسالت خبرنامه توليد مقاله و مطلب نيست بلكه گزارش وضع موجود با قوّت و ضعف‏هايش مى‏باشد.
مخاطب اين خبرنامه، آگاه است كه اين نشريه براى عموم نيست و لذا در مراكز فروش مطبوعات حضور ندارد، و به همين جهت واهمه‏اى از تأثيرگذارى منفى برخى ديدگاه‏هاى چالش برانگيز در آن نبايد باشد.
بارى آنچه از اين طريق به مخاطب ارايه مى‏شسود واقعياتى است كه در عرصه پژوهش دينى اتفاق مى‏افتد، وظيفه خبرنامه تنها اِخبار و انتقال است نه موضعگيرى و نقد و تحليل، انشاء اللّه دينمداران پژوهشگر، با آگاهى از واقعيات در اثبات و تقويت نقاط قوت، و تصحيح و ترميم نقاط ضعفِ عرصه دين‏پژوهى، به اشكال گوناگون، همت مى‏گمارند و ما را نيز از كاستى‏هايمان آگاه سازند.

محمدجواد صاحبى‏
دبير شوراى برنامه‏ريزى دين‏ پژوهان كشور


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت