العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 2 بهمن 1395
کد : 13586      تاریخ : 1393/11/8 11:25:59      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
سرمقاله‏ خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 14 ـ سال سوم شماره 2 - آبان 1382
سرمقاله‏

 

بسم اللّه الرحمن الرحيم‏

طليعه‏

نظام اطلاع‏رسانى جامع، از بايسته‏هاى رشد و ارتقاى پژوهش دينى است. آگاهى از منابع، شيوه‏ها، رويكردها، نظريه‏ها، دست‏آوردها، نيازها، راه‏هاى رفته و انجام يافته، براى گسترش و ژرفايى و روزآمدى هرگونه پژوهشى گريزناپذير است. به ويژه براى تحقيقات اسلامى كه با حيات مادى و معنوى مردم پيوند دارد. و البته اطلاع‏رسانى جامع و دقيق، به امكانات، تمركز، آموزش و مديريت نيرومند و مدبر نيازمند است. متأسفانه پراكندگى اطلاعات، وجود دستگاه‏هاى موازى بدون سامان و هماهنگى لازم، سبب اتلاف نيروى انسانى و اسراف امكانات مالى شده است.
فقدان آموزش، بستر و فرهنگ مناسب نيز، بهره‏ورى از فن‏آورى جديد را به حداقل رسانده است. هم ظرفيت‏هاى سخت‏افزار رايانه بسيار بيشتر از آن است كه دستگاه‏هاى اطلاع‏رسانى ما از آن بهره‏مى‏گيرند و هم تعامل اين دستگاه‏ها با هم مى‏تواند از آنچه هست بهتر باشد.
حضور ابزار پيشرفته فن‏آورى رايانه‏ى در مراكز پژوهشى، بگونه‏اى تقليدى رو به فزونى است، اما بى‏ترديد دست‏آورد اين امكانات پيشرفته و گستره، بسيار كمتر از آن است كه بايد باشد. از اين‏رو، براى سودمندى و تأثيرگذارى بهتر و بهينه كردن بهره‏ورى، ناگزير از انتخاب يكى از دو گزينه ادغام و يا تقسيم كار هستند.
البته فرهنگ ارائه اطلاعات به دستگاه‏هاى مسؤول و متولى نيز مى‏بايست در ميان پژوهشگران نهادينه شود. ما نيز همواره بر اين بوده‏ايم كه بدون استخدام امكانات مستقل و جديد با بهره‏گيرى از ابزار و امكانات موجود دستگاه‏ديگر، آگاهى‏هاى مورد نياز پژوهشگران را در قالب همايش‏هاى علمى، جشنواره‏هاى فرهنگى و خبرنامه‏هاى پژوهشى در اختيار مخاطبان قرار دهيم، البته اذعان داريم كه اين شيوه اطلاع‏رسانى نيز خالى از كاستى و اشكال نيست، اما به گواهى بسيارى از محققان حوزه دين، همين اندازه بسيار مغتنم و كارساز بوده است. يكى از ويژگى‏هاى اطلاع‏رسانى سالم، انتقال واقعيات، به دور از هرگونه تحريف و ارزشگذارى است. وفادارى به اين اصل، ما را واداشته است كه مجموعه فعاليت‏ها و رويكردهاى و نظريه‏هاى موجود عرصه دين‏پژوهى را در حد توان و امكان گردآورى كرده و به مخاطبان عرضه نماييم. بنابراين رسالت خبرنامه توليد مقاله و مطلب نيست بلكه گزارش وضع موجود با قوّت و ضعف‏هايش مى‏باشد.
مخاطب اين خبرنامه، آگاه است كه اين نشريه براى عموم نيست و لذا در مراكز فروش مطبوعات حضور ندارد، و به همين جهت واهمه‏اى از تأثيرگذارى منفى برخى ديدگاه‏هاى چالش برانگيز در آن نبايد باشد.
بارى آنچه از اين طريق به مخاطب ارايه مى‏شسود واقعياتى است كه در عرصه پژوهش دينى اتفاق مى‏افتد، وظيفه خبرنامه تنها اِخبار و انتقال است نه موضعگيرى و نقد و تحليل، انشاء اللّه دينمداران پژوهشگر، با آگاهى از واقعيات در اثبات و تقويت نقاط قوت، و تصحيح و ترميم نقاط ضعفِ عرصه دين‏پژوهى، به اشكال گوناگون، همت مى‏گمارند و ما را نيز از كاستى‏هايمان آگاه سازند.

محمدجواد صاحبى‏
دبير شوراى برنامه‏ريزى دين‏ پژوهان كشور


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد