العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
سه شنبه 4 ارديبهشت 1397
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13594      تاریخ : 1393/11/8 11:54:43      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
پژوهش‏هاى دينى برتر خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 15 ـ سال سوم شماره 3- آذر 1382
پژوهش‏هاى دينى برتر

 

بسم اللّه الرحمن الرحيم‏

ارايه تعريفى روشن از پژوهش و تفكيك آن از تأليف، چندان ساده و واضح به نظر نمى‏رسد. اين كه محقق با برخوردارى از دانش و بينش و ديگر آگاهى‏هاى لازم، بايد تا سرحد توان به جستجو در منابع بپردازد تا به مدد روش و سخت‏كوشى خويش، نظريه‏اى را كشف و يا به اثبات برساند، شايد مهمترين وجه تفاوت تحقيق از تأليف به شمار آيد. به عبارتى ديگر وجه تمايز پژوهش از تأليف، همين استنباط و كشف است، و بى‏ترديد هرگونه ابتكار و كشفى در حوزه علوم انسانى و معارف اسلامى كه اشرف علوم و معارف است، مى‏تواند در جامعه دينى، همه عرصه‏هاى اجتماعى را تحت تأثير قرار دهد و رويكردهاى نظرى و عملى را در آن‏ها متحول سازد. به همين جهت بزرگداشت پژوهش‏ها و پژوهشگران حوزه دين، به عنوان برنامه دينى و ملى بايد مورد توجه ويژه مسؤولان قرار گيرد.
نكته شايان توجه آن است كه البته هر پژوهشى و هر كشفى و ابتكارى نمى‏تواند منشأ اثر و فايده در حيات جامعه باشد، چه بسيار جست‏وجوها و ژرف‏كاوى‏هايى كه براى موضوعات جزيى و بسيار كم‏اهميت انجام مى‏شود در حالى كه بود و نبود آن‏ها تفاوتى ندارد.
البته اذعان مى‏كنيم كه پژوهش‏هاى بنيادى درباره علوم و معارف دينى و يا احياى تراث علمى و اسلامى، به عنوان منبع و مرجعى براى محققان و حتى ترجمه و برگردان آنها به زبان‏هاى زنده دنيا، همه كارهايى ارجمند و مفيد مى‏باشند، ولى در روزگار كنونى كه به موازات رشد علمى و توسعه فن‏آورى اطلاعاتى، چالش‏ها، پرسش‏ها و نيازهاى نوينى روياروى دين‏مداران قرار گرفته است، و حفظ كيان اسلام و مسلمانان در گرو پرداختن به آنهاست، بديهى است اين موضوع بايد به عنوان يك اولويت براى ما مطرح باشد.
به همين جهت دبيرخانه دين‏پژوهان با اين رويكرد، پژوهش‏هاى دينى سال را برمى‏گزيند. مقيد گرديدن پژوهش‏هاى دينى به حوزه فرهنگ، هنر و اجتماع در فراخوان مراسم پنجمين دوره، خود دايره اين گزينش را مضيق‏تر مى‏سازد. اين حوزه، رويكرد انتخاب و امتيازات را به سمت پژوهش‏هايى سوق مى‏دهد كه نسبتى ميان آموزه‏هاى دينى و نيازهاى فرهنگى، هنرى و اجتماعى برقرار كرده‏اند. پس آن دسته از پژوهش‏هايى كه با اين عرصه، پيوند وثيقى نداشته باشند، نسبت به مواردى كه واجد اين امتياز هستند در نگاه داورى، از شانس كمترى برخوردارند.
البته علاوه بر اين هدف‏گذارى‏ها و اولويت‏بندى‏ها، كه از آن‏ها مى‏توان با عنوان نوآورى و خلاقيت، روزآمدى و پاسخگويى به نياز زمان نام برد، معيارهاى عمومى پژوهش نيز همچون بهره‏گيرى از منابع اصلى، تكيه بر استدلال، توفيق در تحليل و استنتاج منطقى، فصل‏بندى، شيوه نگارش، تناسب محتوا با حجم، ارجاعات و ضمايم و غيره را نيز بايد افزود. در عين حال پرواضح است كه گزينش، همواره با محدوديت‏هايى از جهت امكان و توان روبروست، بنابراين چه‏بسا تحقيقات ارزنده‏اى كه على‏رغم برخوردارى از اتقان و احكام و ساير شرايط و امتيازات به سبب وجود موارد مشابه و يا برتر متعدد، از رسيدن به مرحله پايانى باز بمانند. و البته اين مطلب طبيعى و معقول به نظر مى‏رسد و بى‏ترديد مقبول طبع همه انسان‏هاى فرهيخته خواهد بود. و سرانجام اين كه همه ما در هر سطحى انسان هستيم و مصون از خطا و اشتباه نمى‏باشيم، ولى همواره بر آن بوده‏ايم كه با بهره‏گيرى از معيارهاى ياد شده، نتيجه معقولى را تقديم جامعه نماييم.
خدايا چنان كن سرانجام كار
تو خشنود باشى و ما رستگار


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت