العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 25 مهر 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13597      تاریخ : 1393/11/8 11:57:20      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
فراخوان مقالات دين پژوهى خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 15 ـ سال سوم شماره 3- آذر 1382
فراخوان مقالات دين پژوهى

 

فراخوان سمينار اسلام و محيط زيست‏

در عصرى كه بشر سرمست از پيشرفت‏هاى تكنولوژيكى، علمى، آموزشى، بهداشتى و رفاهى خود است، داشتن محيط زيست سالم و خالى از آلودگى برايش به صورت يك آرزو درآمده است. در حدود يك قرن پيش بشر ناگهان به كليد صندوقچه اسرار طبيعت دست يافت. هر روز و هر لحظه با كشف سرّى از اسرار نهفته هستى، پنجره‏هاى جديدى به رويش گشوده مى‏شود. اكنون علوم و فنون انسان را به سطح باور نكردنى از پيشرفت رسانده و در شئون مختلف زندگى به او كمك كرده‏ند تا ضمن دست يافتن به رفاه فراوان، بيمارى‏ها را كنترل و كارها را آسان‏تر از گذشته انجام دهد. بشر امروز راز و رمز جهان را بهتر مى‏فهمد و در برابر حوادث طبيعى بهتر از خويش حفاظت مى‏كند، اما از سوى ديگر علوم و فنون خطرات غير قابل جبرانى را نيز متوجه او ساخته‏اند. دخالت‏هاى بشر، استخراج حريصانه و بهره‏بردارى غلط از ذخاير و منابع طبيعى تعادل و توازن موجود در طبيعت را برهم زده و در حال نابود ساختن زادگاه و گهواره خويش و ساير موجودات است. ميزان آلودگى‏هاى آب، هوا و خاك به اندازه‏اى است كه فرصت بازسازى و جبران را از طبيعت ستانده است. منابع طبيعى كه هزاران سال بوجود آمده‏اند، به سرعت تخليه مى‏شوند، به گونه‏اى كه ممكن است پاسخگوى نياز نسل‏هاى آينده نباشد.
معضل آلودگى و تخليه منابع محيط زيست به روشنى خودنمايى مى‏كند و بشر به خوبى دريافته است چنانچه دست از سوء استفاده‏هاى كوته‏بينانه، حريصانه و خودخواهانه خويش برندارد و شيوه زندگى و بهره‏بردارى از محيط زيست را اصلاح نكند، تنها كره قابل سكونت و گهواره حيات به برهوتى وحشتناك بدل خواهد شد. در كنار اين فعاليت‏هاى مخرب، نسل امروز روى سلاح‏هاى نابود كننده اتمى، شيميايى و بيولوژيكى خطرناكى كه خود توليد كرده زندگى مى‏كند. سلاح‏هايى كه در صورت انفجار و يا خارج از كنترل شدن، انسان‏ها و محيطزيست را به كام مرگ و نابودى فروخواهد برد.
در چنين شرايطى راهى جز همكارى، همزيستى و همراهى با محيط زيست نيست. براى دستيابى به محيط زيستى سالم و خالى از آلودگى نياز به مشاركت گسترده در سطوح بين‏المللى، منطقه‏اى، ملى و حتى تك تك افراد به صورت يك ضرورت درآمده است.
نقش دين:
در اين ميان نبايد از نقش باورها و ارزش‏هاى دينى و فرهنگى در حفظ، مديريت و توسعه محيط زيست غافل بود.شكى نيست كه رفتارهاى انسان تابع باورهاى او است. جسم، جان، انديشه، علوم، فنون، پديده‏هاى طبيعى و كليه امكانات موجود همچون ابزارى در اختيار نظام اعتقادى و ارزشى بشر است.
بنابراين ساختارهاى اعتقادى و ارزشى هر جامعه نقش اساسى و فعالى را در مديريت و توسعه محيطزيست ايفا مى‏كنند. نظام اعتقادى و ارزشى مدرن حاكم بر مديريت شركت‏هاى چند مليتى كه جهان هستى را مجموعه پديده‏هاى بى‏معنا، بى‏شناسنامه و گنگ و همچون مالى بى صاحب مى‏بيند با نظام اعتقادى و ارزشى دينى و مسئول كه جهان و پذيره‏هاى طبيعى را با حساب، كتاب و مديريت دقيق مى‏داند، متفاوت، و بالطبع اداره محيط زيست در اين دو نظام نيز متشابه نخواهد بود.
بى‏ترديد اسلام به عنوان منبع غنى و سرشار الهى براى هدايت بشر در هنگام هجوم حوادث و معضلات مادى و معنوى راهگشا، هادى و اميد دهنده است. در چنين بحران جهانى كه امنيت، سلامتى و زندگى در تهديد نابودى است، جا دارد انديشمندان مسلمان بويژه دانشمندان فرزانه كشورمان با بهره‏بردارى از اين منبع لايزال خداوندى به روشن ساختن مبانى نظرى موضوعات محيط زيست بپردازند و در مباحثات جهانى فعالانه‏تر شركت كنند.
به منظور پاسخگويى به چنين نياز مبرمى مركز مطالعات فرهنگى و بين‏المللى سمينار يك روزه‏اى در تاريخ 15/12/82 را همزمان با سالروز درختكارى برگزار خواهد كرد. اميد است تشكيلات ذيربط و مراكز مطالعاتى و دانشگاهى با مشاركت خويش اين گردهمايى را براى دستيابى به اهداف يارى دهند.

موضوعات:

- نقش دين اسلام در حمايت از محيط زيست‏
- مبانى و منابع حمايت از محيط زيست‏
- حق مالكيت بر منابع محيط زيست(مالكيت فردى، عمومى، دولتى)
- ميراث مشترك بشر
- حقوق نسل‏هاى آينده‏
- راه‏هاى برقرارى عدالت در بهره‏بردارى از منابع محيط زيست‏
- راه‏هاى برقرارى عدالت در بهره‏بردارى نسلهاى حاضر و نسل‏هاى آينده از منابع محيط زيست‏
- مسئوليت بشر در قبال حفظ و حمايت از محيط زيست‏
- توسعه پايدار( توليد و مصرف پايدار از نظر اسلام)
- اسلام و تعاون و همكارى‏هاى بين‏المللى براى حمايت از محيطزيست‏
- حق برخوردارى از محيط زيست سالم‏
- نظام حقوقى اسلام در حمايت از محيط زيست(اقدامات پيشگيرانه، كيفرى، مدنى در حمايت از محيطزيست)
- اخلاق، عرفان و محيط زيست‏
- مبانى فلسفى حمايت از محيط زيست‏
- مطالعات تطبيقى اسلام و حقوق بين‏المللى (نگاه دقيق‏تر به بيانيه‏ها، قطعنامه‏ها و اسناد بين‏المللى محيط زيست)
- حقوق محيطزيستى بشر و اسلام‏

آدرس: تهران بزرگراه رسالت، روبروى مصلى، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامى، ساختمان شماره 14، اتاق 27، مركز مطالعات فرهنگى و بين‏المللى، تلفن: 8153416، فاكس: 8153289


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت