العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 25 مهر 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13600      تاریخ : 1393/11/8 12:05:19      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
دين پژوهى، روى خط اينترنت خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 15 ـ سال سوم شماره 3- آذر 1382
دين پژوهى، روى خط اينترنت

 

تكنولوژى فرصت‏ها، چالش‏ها (1)

حسن دلاكه‏

از ابتداى خلقت، هنگامى كه انسان به تدريج قادر به شناسايى توانايى‏هاى ذاتى و فطرى خود شد و اولين اقدامات را براى حفظ وجود خود از خطرات و رفع نيازها انجام داد شايد خودش هم نمى‏دانست كه چه نيروى خارق‏العاده و توانايى خاصى را خداوند در وجودش به وديعه نهاده است كه به وى قدرت «ساختن»، «ايجاد كردن» و «اختراع كردن» را مى‏دهد.
در حال حاضر، محصول اين توانايى ويژه بشر را در قالب تكنولوژى در تمام ابعاد زندگى خود مشاهده مى‏كنيم، از آن بهره مى‏بريم وحتى تحت‏تأثير مضرات آن قرار مى‏گيريم. يكى از ويژگى‏هاى تكنولوژى اين است كه جايگاه ممتازى در آشكار ساختن مراحل گوناگون تاريخ حيات بشرى داشته است.
دين به عنوان يكى از ابعاد اصلى زندگى انسان نه تنها از اثرات تكنولوژى ايمن نمانده، حتى آن را نيز به خدمت درآورده است. به اين معنى كه با اختراع خط به عنوان يك تكنولوژى برتر در دوران اوليه تاريخ، آموزه‏ها و عقايد و مبانى دين، امكان ثبت و ترويج براى نسل‏هاى آينده را پيدا كرد.
اختراع خط موجب شد آموزه‏ها و عقايد دينى را به افراد بيشتر و براى مدت طولانى‏تر بتوان ارائه نمود و هم‏چنين عينيت و اصالت معارف دينى از طريق ثبت و نگارش حفظ مى‏شود. البته بايد توجه داشت كه نسخه‏بردارى مداوم از متون دينى، كارى طاقت‏فرسا بود و از طرف ديگر در حين نسخه‏بردارى امكان دخل و تصرف و تحريف عقايد دينى وجود داشت؛ لذا اين تكنولوژى پيامدهاى منفى را نيز به همراه داشت.
با اختراع دستگاه چاپ توسط گوتنبرگ، امكان چاپ متون دينى و توزيع آن براى افراد بيشترى فراهم آمد و در سايه اين اختراع افراد خود مستقيماً مطالب و معارف دينى را مطالعه مى‏كردند و مبلغان دينى هم حداكثر استفاده را از اين فناورى در جهت اشاعه بيشتر معارف دينى نمودند.

نوع و ميزان تأثير تكنولوژى بر دين در دنياى معاصر

در قرون حاضر يعنى از ابتداى قرن بيستم كه وسايل ابزارى و شنيدارى پا به عرصه حيات انسان گذاردند، تبليغ دين و انتقال مفاهيم دينى نيز شكل ديگرى به خود گرفتند. بدين‏سان امكان به تصوير كشيدن ماهيت وقايع دينى و تاريخى مرتبط با دين فراهم آمد و حوزه و ميدان ترويج و تبليغ دين نيز به نحو چشمگير افزايش يافت.
در حال حاضر شبكه اطلاع‏رسانى جهانى (اينترنت) به عنوان يكى از جديدترين و گسترده‏ترين رسانه‏هاى ارتباط جمعى پا به عرصه اين كره خاكى گذارده است. اينترنت بارزترين ميوه پيشرفت تكنولوژى در عرصه انقلاب ارتباطات به شمار مى‏آيد، زيرا هرگز در تاريخ زندگى بشر امكان نداشت بتوان اين حجم از اطلاعات را براى تمامى انسان‏ها در يك زمان ارائه كرد. از اين نظر اينترنت را مى‏توان يك فناورى بى‏بديل و بى‏عيب و نقص دانست.
در بررسى رابطه اينترنت و دين مى‏توان به دو جنبه اصلى توجه كرد. يكى اين كه به پيامدهاى مثبت استفاده از اينترنت براى ترويج انديشه‏ها و مبانى و عقايد دينى نگاه كرد، ديگر اين كه اثرات منفى و مخرب اين رسانه را بر دين شناسايى نمود؛ نتيجه اين كه از فرصت‏هايى كه اينترنت ايجاد كرده استفاده نمود و در مقابل مخاطرات و اثرات منفى آن چاره‏انديشى كرد.
پيامدهاى مثبت و اثرات مطلوب اينترنت بر دين‏
مهم‏ترين ويژگى اينترنت كه آن را از ساير اشكال وسايل ارتباط جمعى متمايز مى‏سازد اين است كه اينترنت رسانه‏اى فراگير با شرايط مختلف، مناسب و هميشه در دسترس مى‏باشد. مى‏باشد. از زمانى كه اتصال به اينترنت به وسيله رايانه‏هاى شخصى امكان‏پذير شده، هر فرد به راحتى مى‏تواند اطلاعات، رويدادها و اخبار موردنظر خود را در منزلش دريافت و دنبال كند.
در حال حاضر شمار منابع و سايت‏هاى دينى در اينترنت روز به روز در حال افزايش است و در بيشتر سايت‏هاى اينترنت ممانعتى براى ترويج عقايد دينى و ابراز آن‏ها وجود ندارد. به اين خاطر مردم، اطلاعات دينى مورد نيازشان را كه تاكنون نمى‏توانستند از طريق ديگر به دست آورند الان به راحتى مى‏توانند كسب كنند. علاوه بر آن افراد مى‏توانند به كمك پست الكترونيك يا گفت و گوى اينترنتى به راحتى درباره عقايد و مباحث مورد نظر با يكديگر مبادله اطلاعات و مباحثه كنند و در سايه اين تعاطى افكار موجبات رشد معارف دينى خود را فراهم آورند.
در حال حاضر در كشور خودمان سايت‏هاى مختلف در زمينه برنامه‏ها و مراسم مذهبى، اطلاعات و منابع دينى، سايت‏هاى پاسخ‏گويى سئوالات شرعى و... وجود دارد.

اثرات و پيامدهاى منفى اينترنت بر دين‏

در حال حاضر عده‏اى بر اين باورند كه اين تكنولوژى ممكن است به صورت بالقوه داراى پيامدهاى خطرناكى در زندگى مردم باشد. اينترنت به اين خاطر كه امكان شناخته نشدن افراد را فراهم مى‏آورد، موجب شده هر فرد با هر عقيده و فكر اجازه داشته باشد كه ابراز نظريه و افكار خود در اينترنت بپردازد و به انحرافات عقيدتى و دينى ديگران دامن بزند.
با توجه به جوان بودن اين تكنولوژى هنوز راهبرد مشخصى براى چگونگى استفاده نوجوانان و جوانان از اينترنت انديشيده نشده است كه اين امر پيامدهاى منفى را به دنبال دارد؛ زيرا تصاوير و اطلاعاتى را كه براى كودكان و نوجوانان بسيار خطرناك و گمراه‏كننده است به راحتى در اختيار آن‏ها قرار مى‏دهد.
در مطالعه رابطه دين و اينترنت بايد به يك نكته اساسى توجه داشت و آن اين كه اينترنت توانايى انتقال معارف دينى عميق ندارد و استفاده يك جانبه از اينترنت ممكن است موجب زدوده شدن برخى صورت عملى و عبادى دين شود؛ يعنى هيچ‏گاه نمى‏توان رشد معنوى را به انتقال و دريافت مطالب دينى و تعالى انديشه‏هاى دينى از طريق اينترنت محدود كرد؛ زيرا استفاده از اينترنت در دين هيچ‏گاه نمى‏تواند به اندازه انجام فرائض دينى در تربيت دينى و تعالى معنوى انسان مؤثر باشد. يكى ديگر از معايب اينترنت اين است كه چون همه‏گونه اطلاعات در آن وجود دارد، دستيابى به مطالب مورد نظر در امور دينى از آن كمى مشكل است.
به عنوان آخرين نكته بايد گفت ماهيت تغييراتى كه اينترنت بر نحوه انتقال مبانى دينى ايجاد مى‏كند، سؤالى است كه نياز به تحقيق و بررسى دارد و بدين‏سان چاره‏انديشى درباره پيامدهاى منفى اينترنت در زندگى انسان و ابعاد دينى و معرفتى آن بسيار ضرورى به نظر مى‏رسد.

نرم‏افزار قرآن در اينترنت (2)

امروزه با رشد و گسترش اينترنت،مراكز،مؤسسات وافراد گوناگون، اطلاعات و منابع ارزشمندى را در زمينه قرآن و معارف الهى در قالب‏هاى مختلف بر روى اين شبكه جهانى منتشر كرده‏اند. ولى استفاده مطلوب از آنها نيازمند آشنايى با نحوه شناسايى و بازتاب بهينه اطلاعات و جستجوى كارآمد در اينترنت است. افزون بر اينكه چنين كارى مستلزم صرف هزينه و وقت زيادى مى‏باشد.
بخش پژوهش شبكه جهانى نور براى رفع اين مشكل مجموعه‏اى از بهترين و تازه‏ترين اطلاعات و پايگاه‏هاى قرآنى را شناسايى،ارزيابى و طبقه‏بندى كرده و گزيده‏اى از آنها را در قالب نرم‏افزارى تحت عنوان «قرآن در اينترنت نسخه 3» ارائه كرده است تا ضمن دسترسى سريع و آسان علاقه‏مندان و قرآن پژوه‏هان گرامى، آنان را با قرآن و پايگاه‏هاى قرآنى اينترنت آشنا كند.
در اين نرم‏افزار، ضمن بهره‏گيرى از اطلاعات ارزشمند و منتوع پيش از 65 پايگاه قرآنى معتبر، مراحل پياده‏سازى، تصحيح و تنظيم اطلاعات و برنامه‏نويسى‏هاى لازم براى افزودن قابليت‏هاى مورد نياز كاربران انجام شده است.
اميدواريم كه با اتكا به خداوند متعال، اين نرم‏افزار را همزمان با آغاز ماه بهار قرآن به جامعه قرآنى عرضه كنيم.
نسخه 2 اين نرم‏افزار در حدود دو سال پيش عرضه شد كه در نمايشگاه‏هاى داخلى مورد استقبال شايانى قرار گرفت.
گفتنى است كه اطلاعات موجود در اين نرم‏افزار، به جز در موارد اندكى با اطلاعات نسخه 2 كاملا متفاوت است.

محتوا و امكانات نرم‏افزار

قابليت‏ها مهم اين نرم‏افزار در قالب 12 بخش طبقه‏بندى شده و طىّ 12 گزينه در صفحه آغازين نرم‏افزار قرار گرفته است. ذكر اين نكته لازم است كه گزينه‏هاى صفحه آغازين برنامه، با محيط كارى سه زبانه:فارسى، عربى و انگليسى قابل مشاهده مى‏باشد. اينك به بيان امكانات و قابليت‏هاى مهم بخش‏هاى مختلف اين نرم‏افزار قرآنى مى‏پردازيم.
دانشنامه: صفحه دانشنامه كه برجسته‏ترين قسمت نرم‏افزار محسوب مى‏شود، از طريق آرم ميانى صفحه آغازين قابل دسترسى است. دانشنامه، برنامه جامعى است كه در بردارنده اطلاعات زير مى‏باشد:
الف) متن كامل قرآن كريم با خطّ عثمان طه؛
ب) دوره‏هاى كامل ترجمه تفسير الميزان و تفسير نمونه؛
30 ترجمه كامل از قرآن به 22 زبان مختلف شامل: 2 ترجمه فارسى از آيت الله مكارم شيرازى و استاد محمد مهدى فولادوند، 8 ترجمه انگليسى و ترجمه‏هاى اردو، اسپانيايى، آلبانيايى، آلمانى، ايتاليايى، بوسنيايى، پرتقالى، تركى، ژاپنى، چينى، سواحلى، فرانسوى، فنلاندى، هلندى، اندونزيايى، برزيلى، روسى، لهستانى و مالايى؛
ج) دوره ترتيل كامل با صداى استاد ابوبكر الشاطرى.
شيوه كار در اين بخش چنين است كه ابتدا از طريق كادر فهرست سوره‏ها، سوره مورد نظر انتخاب شده و همزمان با نمايش متن آيات، ترتيل آن سوره نيز پخش مى‏شود. سپس مى‏توان با استفاده از كادر مربوط ترجمه دلخواه را انتخاب كرد، كه در اين صورت ترجمه سوره انتخابى در كادر نخست، در پايين سوره ظاهر مى‏گردد. براى مشاهده تفسير سوره فعال، مى‏توان از گزينه مربوط به تفسير، يكى از تفاسير نمونه با ترجمه الميزان را برگزيد.براى گوش دادن به تحقيق آموزشى و تلاوت‏هاى مجلسى، پس از انتخاب گزينه چهارم(تحقيق آموزشى جزء سى‏ام) و گزينه پنجم (تلاوت‏هاى مجلسى) بايد سوره‏هاى مورد نظر را از كادر فهرست سوره‏ها انتخاب كرد.
تلاوت: ابن بخش مشتمل بر موارد زير مى‏باشد:
الف) متن كامل قرآن كريم به خطّ عثمان طه؛
ب) دو دوره ترتيل كامل با صداى استاد غامدى و استاد شاطرى؛
ج) تحقيق آموزشى جزء سى‏ام با صداى استاد عبدالباسط؛
كتابخانه: يكى از مهم‏ترين بخش‏هاى نرم‏افزار، كتابخانه است كه شامل امكانات زير است:
الف) كتاب: در اين قسمت، متن كامل 90 جلد كتاب در زمينه علوم و معارف قرآنى به زبان‏هاى: فارسى (44 جلد)، عربى (27 جلد) و انگليسى (19 جلد) موجود مى‏باشد.
ب) كتاب‏شناسى: كه به معرفى بيش از 750 كتاب در مورد قرآن و معارف قرآنى مى‏پردازد.
ج) پايان‏نامه: در اين قسمت 1000 پايان‏نامه قرآنى معرفى شده است.
د) مجله: در بخش مجله، متن كامل 60 شماره مجله قرآنى از 6 عنوان مجله مختلف قابل دسترسى مى‏باشد.
مقالات: از جمله قسمت‏هاى با ارزش اين برنامه مقالات مى‏باشد. در اين بخش، متن كامل 770 عنوان مقاله در زمينه علوم و معارف قرآنى در سه زبان: فارسى (660 عنوان)، عربى (55 عنوان) و انگليسى (55 عنوان) در دسترس محققان مى‏باشد. شايان ذكر است كه به دليل زياد بودن مقالات فارسى، از دو طريق نويسنده و موضوع قابل دسترسى مى‏باشند؛ مقالات فارسى علاوه بر اينكه بر اساس نام خانوادگى نويسنده مرتب شده در 22 موضوع مختلف نيز طبقه‏بندى گرديده است.
احاديث قرآنى: اين گزينه شامل 47 گروه از احاديث مختلف مربوط به قرآن و فضيلت آن به صورت موضوعى؛ در سه زبان: فارسى، عربى و انگليسى مى‏باشد. از جمله اين موضوعات مى‏توان به نمونه‏هاى زير اشاره كرد: احاديثى درباره بسم اللّه الرحمن الرحيم؛ تلاوت كنندگان قرآن، تعليم و تعلم قرآن، آموزش قرآن به جوانان و فرزندان، استشفا به قرآن فضيلت و اكرام قرآن، فضيلت حافظان و مونسان قرآن، گوش دادن به قرآن، وجود قرآن در منازل، تفكر در مفاهيم قرآن و پند گرفتن از آن و قرآن و اهل بيت(ع).
پرسش و پاسخ: بخش پرسش و پاسخ، مشتمل بر 300 سؤال و جواب و احكام و استفتائات قرآنى در زبان فارسى (291 مورد) و عربى (9 مورد) مى‏باشد.
تابلوهاى هنرى: اين بخش، شامل 83 تابلوى زيباى هنرى مربوط به قرآن و آيات و مفاهيم قرآنى مى‏باشد كه در دو شكل كوچك و بزرگ قابل مشاهده است.
نسخه‏هاى خطى: در اين قسمت نيز 107 نسخه خطّى قرآن در دو شكل بزرگ و كوچك قابل مشاهده است.
قصه‏هاى قرآن: كه مشتمل بر بازگويى 45 حكايت و داستان‏هاى آموزنده قرآنى به صورت صوتى تصويرى براى نوجوانان مى‏باشد.
نقاشى‏هاى كودكان: در اين قسمت بيش از 150 نقاشى در مورد مفاهيم و قصه‏هاى پيامبران در قرآن به صورت موضوعى ارائه شده است.
مراكز و مؤسسات: 15 مورد از مؤسسات و مراكز علمى، آموزشى، تحقيقاتى و خدماتى در زمينه قرآن، در اين گزينه معرفى گرديده است.
پايگاه‏هاى قرآنى: در اين قسمت، براى راهنمايى كاربران اينترنت در زمينه 104 پايگاه قرآنى در سه زبان: فارسى، عربى و انگليسى شناسايى و به طور اجمالى معرفى شده است. قابل توجه است كه اين قسمت از برنامه در واقع، بخش قرآن پايگاه «راهنماى پايگاه‏هاى اسلامى» مى‏ياشد. پايگاه مذكور يكى از بهترين منابع اينترنتى در خصوص معرفى پايگاه‏هاى اسلامى مى‏باشد كه در حال حاضر بيش از 1000 پايگاه برتر شيعى را در قالب چهارده گزينه طبق‏بندى و به طور اجمالى معرفى كرده است. از جمله اين گزينه‏ها، نمونه‏هاى زير را مى‏توان يادآور شد: قرآن، اهل بيت، حديث، احكام، عقايد، علما و بزرگان، فرهنگ و تمدن، كتاب و كتابخانه و مراكز پژوهشى.

پايگاه‏هاى قرآنى‏ در اينترنت (3)

با شكل‏گيرى شبكه‏هاى رايانه‏اى و افزايش حجم اطلاعات، پديده «انقلاب اطلاعات» به وقوع پيوست و اينترنت بهترين وسيله براى صدور اين مجموعه عظيم اطلاعاتى شناخته شد. گرچه در اين ميان، اطلاعات عرضه شده متفاوت بوده و تشخيص اطلاعات درست از نادرست كار چندان ساده‏اى نيست، ولى بايد گفت كه اكنون اينترنت با شكوه‏ترين دوران خود را سپرى مى‏كند و هر چند ميزان استفاده از اطلاعات در مقايسه با رشد توليد روز افزون آن بسيار كمتر است، اما مراجعاتى كه به اينترنت مى‏شود و نيز سرعت روزافزون آن، بسيار زياد است.
پايگاه‏هاى اسلامى در عين تنوع و گستردگى و تفاوت‏هايى كه در اهداف و فعاليت‏هاى خود دارند، همگى بخشى از پايگاه خود را به قرآن و علوم قرآنى اختصاص داده‏اند. در اين نوشتار بر آنيم كه ابتدا به طور خلاصه به معرفى مهم‏ترين پايگاه‏ها و صفحات قرآنى شيعه در اينترنت پرداخته و در پايان به جمع‏بندى و نتيجه‏گيرى بپردازيم.
قبل از ورود به بحث، بيان اين نكته لازم است كه پايگاه‏هاى مربوط به قرآن را در يك نگاه كلى به دو دسته مى‏توان تقسيم كرد:
الف) پايگاه‏هايى كه تنها در زمينه قرآن فعاليت دارند؛
ب) پايگاه‏هايى كه در كنار موضوعات گوناگون به قرآن نيز پرداخته‏اند.
در معرفى پايگاه‏ها سعى شده است تا پايگاه‏هايى كه حجم قابل ملاحظه‏اى از مطالب خود را به قرآن اختصاص داده‏اند مقدم شوند. البته همان طور كه قبلا گفته شد برخى از اين پايگاه‏ها به عنوان يك پايگاه قرآنى محسوب بلكه در كنار مطالب ديگر خود، قرآن هم بخشى از آن پايگاه است. اما در عين حال مى‏توان به اين بخش به مثابه يك پايگاه مستقل نگريست.

1. پايگاه الشيعه‏

WWW.alshia..com/ html/far/main/index.htm/?quaran&1

اين پايگاه از جمله مهم‏ترين و بزرگ‏ترين پايگاه‏هايى است كه در كنار چند موضوع ديگر، فضاى قابل ملاحظه‏اى را به قرآن و موضوعات قرآن اختصاص داده است. مطالب اين پايگاه به 18 زبان زنده دنيا عرضه مى‏شود كه مهم‏ترين عناوين صفحه قرآن آن عبارتنداز:
متن كامل قرآن با قابليت جستجو در متن و ترجمه همزمان با امكان استماع ترتيل قرآن با صداى 6 استاد؛
ترتيل قرآن كريم با صداى 5 قارى مشهور و تلاوت مجلسى توسط 49 قارى؛
آموزش روخوانى و حفظ؛
زندگى‏نامه كوتاهى درباره تعدادى از حافظان و قاريان قرآن؛
ارائه برخى از كتاب‏هاى تفسيرى ازجمله برگزيده تفسير نمونه، تفسير كوثر، طبقات مفسران شيعه و مقالاتى در زمينه قرآن؛
معرفى مترجمان قرآن به زبان‏هاى: انگليسى، فرانسوى و آلمانى.

2. پايگاه حوزه‏

WWW.hawzah.net/per/Q/QDefa.asp?URL=start/ QStart. htm.

در اين پايگاه، ترجمه فارسى آية الله مكارم شيرازى، ترجمه فارسى استاد فولادوند و ترجمه انگليسى irving وجود دارد.
همچنين، تعداد قابل توجهى كتاب و 420 مقاله و معرفى 1000 عنوان پايان‏نامه قرآنى از مطالب ديگر اين پايگاه ميباشد. در بخش ديگرى از اين پايگاه به معرفى تفسيرهاى قرآن پرداخته شده است و گزينه‏اى به نام «دائرةالمعارف قرآن» مشاهده مى‏شود كه شامل توضيحاتى درباره اصطلاحات رايج در ترجمه‏ها و تفاسير مى‏شود.
در بخش مؤسسات قرآنى، مراكزى كه به نوعى در زمنيه قرآن از نظر علمى خدماتى فعاليت دارند، معرفى شده و نگارخانه قرآنى اين پايگاه شامل 40 مورد تلاوت مجلسى، تصاويرى از قرآن و قطعاتى فيلم مى‏باشد و در مجموع، مطالب نسبتاً زياد و ارزنده‏اى در اين پايگاه جمع‏آورى شده است.

3. منابع قرآن در اينترنت‏

WWW.quran.org. uk

اين پايگاه يكى از بهترين پايگاه‏ها در زبان انگليسى است كه مطالب خود را به خوبى دست‏بندى كرده است. حجم مطالب بسيار چشمگير بوده و در برخى موارد به پايگاه‏هاى ديگر پيوند خورده است. به طور كلى، مى‏توان اين پايگاه را دائرة المعارف نسبتاً كاملى درباره قرآن دانست.
مطالب اين پايگاه در موضوعات زير دسته‏بندى شده است:
مقالاتى در خور ويژگى‏هاى منحصر به فرد قرآن؛
بيان كارهاى انجام شده در زمينه ترجمه قرآن؛
معرفى تفاسير قرآن و در برخى موارد متن تفاسير؛
ارائه متن كتاب و رساله در زمينه‏هاى مختلف علوم قرآنى.

4. پايگاه قرآن كريم‏

WWW.holy quran..net

يكى از پايگاه‏هاى خوب و ارزشمند در زبان عربى، پايگاه قرآن كريم است كه چند دوره تفسير قرآن از جمله تفسير الميزان و مجمع البيان براى اولين بار در اين پايگاه قرار داده شده است. در اين پايگاه، جستجو در متن تفسير الميزان به طور كامل و در تفاسير: مجمع البيان، نورالثقلين و تقريب القرآن در بعضى از سوره‏ها امكان‏پذير است.
موضوعات ديگرى مانند: تدبر در قرآن، قرآن و علم، احاديث درباره قرآن، دعاهايى درباره قرآن و دانستنى‏هاى قرآن و ارائه ده‏ها جلد كتاب، از ديگر امكانات و مطالب اين پايگاه به شمار مى‏رود.

5. پايگاه الاسلام‏

WWW.islam-sl.org /allah/index.html

اين پايگاه به زبان انگليسى است كه مسلمانان مقيم آمريكا آن را پشتيبانيمى‏كنند. بى ترديد مى‏توان آن را بزرگ‏ترين پايگاه شيعى به زبان انگليسى دانست. بيشتر پايگاه‏هاى ديگر كتاب‏هاى موجود در پايگاه خود را به اين پايگاه پيوند داده و يا از آن استفاده كرده‏اند.
بخش قرآن پايگاه الاسلام نيز مثل بقيه موضوعات آن نسبتاً غنى است. سه ترجمه انگليسى براى قرآن، تعداد قابل توجهى كتاب و مقاله و نيز ترتيل قرآن به صورت گلچين از قاريان مشهور، از جمله مطالب قرآنى اين پايگاه است. در مجموع، 256 گزينه كه شامل:
كتاب، مقاله، ترجمه، تفسير و صوت و تصوير مى‏باشد، صفحه قرآن اين پايگاه را تشكيل مى‏دهد.
با اين حال، درباره اين پايگاه بايد گفت كه اولاً: از گرافيك خوشايندى برخوردار نيست، ثانياً: چينش مطالب آن براساس منطق خاصى نمى‏باشد؛ يعنى نه موضوعى است و نه الفبايى.

6. پايگاه مركز اطلاع‏رسانى غدير

WWW.ghadeer.org/qoran.html

بخش قرآن پايگاه غدير بدون شك غنى‏ترين پايگاه شيعى از نظر متون قرآنى است. گفتنى است كه ترجمه تفسير الميزان و نيز تفسير نمونه براى اوّلين بار در اين پايگاه قرار داده شده است. علاوه بر دو دوره تفسير مذكور، كتاب‏هايى در زمينه تفسير قرآن از آثار ارزشمند استاد شهيد مطهرى و استاد محسن قرائتى به صورت موضوعى نيز آورده شده است.

7. پايگاه بلاغ‏

WWW.blagh.net/persian/quran/index.htm

در فضايى كه در اين پايگاه براى قرآن اختصاص داده شده، مقالاتى در موضوعات مختلفى چون:علوم قرآن، معارف قرآن (اعتقادات، اخلاق و فقه)، تفسير و مفسران و آرايه‏هاى ادبى قرآن ارائه شده است. اين پايگاه در بخش مقالات فارسى با موضوع قرآن، موفق بوده و حجم وسيعى از مقالات را به صورت طبقه‏بندى معرفى كرده است. همچنين ارائه چندين جلد كتاب و معرفى پايان‏نامه‏ها و كتاب‏شناسى قرآن، از ديگر مطالب موجود در اين پايگاه مى‏باشد.

8. جامعة القرآن كريم‏

WWW.jameatulqurn.com

اين پايگاه وابسته به مؤسسه فرهنگى قرآنى جامعة القرآن الكريم است كه از خرداد سال 1377 ه.ش به تربيت حافظان قرآن كريم در شهر مقدّس قم اقدام كرده و در همين راستا، بخشى از فعاليت‏هاى خود را براى اطلاع علاقه‏مندان، دراينترنت قرار داده است و در مجموع، شامل معرفى حافظان قرآن كريم، اخبار واطلاعات و مطالبى درباره چگونگى آموزش و حفظ قرآن كريم مى‏باشد. علاوه بر اين، كاربران مى‏توانند سؤال‏هاى خود را از طريق پست الكترونيكى طرح نموده و جواب دريافت كنند.

9. مجمع جهانى اهل البيت(ع)

WWW.bait-ul-ahl.org/quran-finall /index-fhtm

در اين پايگاه، متن قرآن كريم با گرافيكى جذّاب به همراه ترجمه آن وجود دارد، كه پس از انتخاب هر آيه مى‏توان به ترتيل آن گوش فرا داد و همزمان ترجمه آن را نيز مشاهده كرد.

10. پايگاه الميزان‏

WWW.almizan.org

اين پايگاه براى اوّلين بار ترجمه تفسير الميزان به زبان انگليسى را عرضه كرده است. اما متأسفانه با اينكه چندين سال از تأسيس آن گذشته، هنوز ترجمه تفسير الميزان كامل نشده و از جلدهاى نخستين آن تجاوز نمى‏كند.

11. شبكه قرآن كريم‏

WWW.qurannetwork.com

مهم‏ترين ويژگى اين پايگاه آن است كه ترجمه قرآن را به 22 زبان زنده دنيا در خود جاى داده است.
ضمن اينكه در آن، گزينه‏هاى پيوند به پايگاه‏هاى ديگر و تفسير الميزان نيز به چشم مى‏خورد.

12. قرآن براى بچه‏ها

WWW.quranchildren.com

اين پايگاه شامل نقاشى‏هايى است كه از سوى دانش‏آموزان دوره‏هاى ابتدايى و راهنمايى و دبيرستان براى پايگاه ارسال شده و به اسم خودشان در اختيار عموم قرار گرفته است.
افزون بر اين، براى ايجاد ارتباط با كاربران، نرم‏افزارى معرفى شده كه دانش‏آموزان مى‏توانند پس از عضويت از طريق آن، به صورت زنده با اساتيد مرتبط شده و قرآن را فرا گيرند. همچنين، نرم‏افزار ديگرى به نام «پيك قرآن» تهيه شده كه جهت ارتباط گفتارى و نوشتارى نسل جوان با تكيه بر دانش فنى داخل كشور و با هدف پرهيز از تبعات منفى مسنجرهاى (Messenger) خارجى ارائه گرديده است.

13. فجر قرآن‏

WWW.fajrequran.com

مؤسسه فرهنگى - انتشاراتى فجر قرآن تنها پايگاهى است كه روش ساده‏اى را براى قرائت و حفظ قرآن كريم دراينترنت قرار داده است. در اين روش، هر درس حدود پنج آيه با زمان اجراى شش دقيقه مى‏باشد؛ بدين‏ترتيب كه كاربران همراه با نوار ترتيل قارى نوجوان قرآن، آقاى مجيد فقيه، ابتدا هر آيه را به دقت گوش نموده و در مرحله دوم همان آيه را همراه استاد زمزمه مى‏كنند و سپس همراه استاد با صداى بلند مى‏خوانند و آيات بعدى نيز به همين منوال ادامه مى‏يابد.

14. قرآن در پايگاه صدا و سيما

WWW.irib.ir/workservice/quran-etrat/main2.htm

ترتيل پرهيزگا، ترجمه قرآن به زبان‏هاى: اردو، فرانسه،آلمانى، چينى، انگليسى، بوسنيايى، ايتاليايى، اندونزيايى و اسپانيايى، و نيز امكان اتصال به راديو قرآن از مهم‏ترين گزينه‏هايى است كه در صفحه قرآنى اين پايگاه ارائه شده است.

15. پايگاه كتاب مقدس‏

WWW.theholybook.org

اصل پايگاه به زبان انگليسى است كه ترجمه قرآن به 9 زبان را در خود جاى داده است.

16. بخش قرآن رافد

WWW.rafed.net/books/olom-quran. html

اين پايگاه به مركز جهانى آل البيت وابسته است و شامل: متن قرآنكريم، ترتيل قرآن با صداى استاد پرهيزگار، تفسير فرات كوفى و چندين عنوان كتاب ديگر در زمينه قرآن مى‏باشد.

17. پايگاه كوثر

WWW.al-kawthar.com/maktaba/list2.htm#tebiyan

در كتابخانه اين پايگاه تفاسير: الميزان، تبيان، جوامع الجامع، نورالثقلين، تفسير قمى و چند كتاب ديگر درباره قرآن قابل دسترسى است.

18. پايگاه حديث‏

WWW.hadith.net/persian/quran/index.htm

اين پايگاه كه وابسته به مؤسسه دارالحديث است، در بخش قرآن خود به معرفى 25 نرم‏افزار در زمينه قرآن پرداخته است.
همچنين، در گزينه ديگرى با عنوان كتاب‏شناسى تعدادى كتاب در زمينه تاريخ قرآن را معرفى كرده است.

19. مؤسسه حافظان قرآن كريم‏

WWW.daroltahfiz.com

طرح آموزش از راه دور حفظ قرآن كريم مهم‏ترين برنامه ارائه شده در اين پايگاه است.
در صورت اتصال به اينترنت و عضويت در پايگاه، كاربران مى‏توانند به صورت ماهانه يا هفتگى برنامه لازم را از طريق پست الكترونيكى دريافت و استفاده كنند. علاوه بر اين، امتحان شفاهى براى ساكنان تهران به صورت حضورى، و براى غير آنان به صورت الكترونيكى برگزار مى‏شود. ترتيل و تلاوت قرآن نيز در اين پايگاه موجود است.
از آنجا كه اطلاع‏رسانى صحيح و كافى خود بخش مهمى از فعاليت‏هاى لازم در معرض موضوعات گوناگون همچون قرآن به شمار مى‏رود، اكنون مناسب است به برخى پايگاه‏هايى كه به جمع‏آورى آدرس‏هاى اسلامى از جمله قرآن اقدام كرده‏اند، اشاره مى‏كنيم:

1. جستجوگر پايگاه‏هاى شيعى‏

WWW.shiasearch.com/PERSIAN/quran/matn/index.html

اين پايگاه بزرگ‏ترين جستجوگر در معرفى و دسته‏بندى پايگاه‏هاى شيعى است كه در زمينه قرآن صفحات زيادى را با تقسيم بندى موضوعى نشانى دهى كرده است. در شاخه قرآن، زير گزينه‏هايى مانند: متن قرآن، ترجمه قرآن، جستجوگر قرآن، احاديث مربوط به قرآن، دعاهاى مربوط به قرآن، علوم قرآنى ومقدمات تفسير ديده مى‏شود. كاربران با مراجعه به اين پايگاه مى‏توانند از طريق طبقه‏بندى موضوعى و ساختار درختى، در كوتاه‏ترين زمان به فهرستى از پايگاه يا صفحات فعال در زمينه موضوع مورد نظر خود دست يابند.

2. راهنماى پايگاه‏هاى اسلامى‏

http://rahnam.noornet.net

اين پايگاه كه وابسته به شبكه اطلاع‏رسانى نور است، پايگاه‏هاى مختلف اسلامى در 14 موضوع و در سه زبان: فارسى، عربى و انگليسى طبقه‏بندى نموده و هر پايگاه را به صورت مختصر معرفى كرده است. از مهم‏ترين گزينه‏هاى اين پايگاه، قرآن كريم است كه در مجموع، 110 آدرس قرآنى را در هر سه زبان معرفى نموده است.

نتيجه‏گيرى‏

در پايان پس از معرفى پايگاه‏هاى قرآن، لازم است نكاتى چند را به عنوان جمع‏بندى و نتيجه‏گيرى بيان نماييم.
1. پايگاه‏هايى كه به نوعى در زمينه‏هاى قرآنى فعاليت دارند، جز اندكى از آنها را نمى‏توان به عنوان پايگاه‏هاى قرآنى مستقل به حساب آورد؛ چون تعداد پايگاه‏هايى كه براى اوّلين بار به توليد و اطلاع‏رسانى در مورد قرآن اقدام كرده‏اند، انگشت شمار است و بقيه پايگاه‏ها در حقيقت، با برنامه خود به مطالب ديگران پيوند داده‏اند و يا آنچنان كه امروزه رواج دارد، بدون اينكه به منبع اصلى داده‏ها اشاره كنند، آنها را ذخيره كرده و با اندك تغييراتى در شكل و ظاهر صفحات به پايگاه خود افزوده‏اند. از اين جهت، داورى در خصوص اين كه كدام پايگاه در عرصه مطالب مقدم بوده، كار چندان ساده نيست.
2. در بعضى از موضوعات قرآنى، اطلاع‏رسانى خوبى صورت گرفته است، ولى برخى موضوعات ديگر با وجود اهميت بسيار زياد آنها، يا اصلاً توجهى به آنها نشده و يا چندان مورد توجه قرار نگرفته‏اند؛ به عنوان مثال، بسيارى از پايگاه‏ها كتاب و مقاله‏هاى زيادى در صحفات خود قرار داده‏اند و يا در زمنيه ترتيل قرآن هر پايگاهى حداقل يك دوره ترتيل ارائه نموده است. اما در موضوعات مهمى مثل آموزش تجويد يا روخوانى قرآن، نمى‏توان پايگاهى را به زبان فارسى پيدا كرد. در زمينه تلاوت قرآن نيز قاريان مشهور عربى و مصرى، زياد به چشم مى‏خورند، ولى نامى از قاريان مهم كشورمان ديده نمى‏شود.
3. با وجود اينكه گرفتن اطلاعات آماده از پايگاه‏هاى ديگران و ارائه مطالب مشابه و تكرارى، امرى ناپسند جلوه مى‏كند، اما وجود پايگاه‏هاى مشابه حتى در صورتى كه بدون ذكر م‏آخذ از مطالب پايگاه‏هاى ديگر استفاده كنند، از جهاتى مفيد است؛ زيرا اولاً: در مواردى كه پايگاه بنا به دلايل مختلفى مسدود شده و قابل دسترسى نمى‏باشد، چنانچه مطالب آن در ديگر سايت‏ها موجود نباشد، با از بين رفتن يك پايگاه منابع عظيمى از اطلاعات از دست مى‏رود. ثانياً: تكرار مطالب در حدّ معمول، موجب جذب كاربران بيشترى از پايگاه‏هاى متعدد به سوى يك مجموعه مطالب مفيد و كارساز مى‏باشد.
4. با مطالعه و بررسى پايگاه‏هاى مربوط به قرآن در اينترنت روشن مى‏شود سهم زبان فارسى و پايگاه‏هاى شيعى نسبت به زبان‏هاى ديگر اندك است كه شايد يكى از علل آن تازه بودن پديده اينترنت در كشور ماست. در عين‏حال، بايد بيشتر از اين‏ها وظيفه خود را در قبال قرآن ادا كنيم.
5. عدم وجود سيستم اطلاع‏رسانى صحيح و به موقع، موجب انجام كارهاى تكرارى در بيشتر زمينه‏ها از جمله موضوع قرآن است كه موجب صرف هزينه‏هاى سنگين و اوقات ارزشمند است. حل اين مشكل در مرحله اوّل به دست متصديان پروژه‏هاست كه بايد خبر پروژه‏هاى جارى خود را به موقع در اختيار وسايل ارتباطى و اطلاع‏رسانى قرار دهند.

مجمع جهانى اهل‏بيت(ع) در اينترنت‏

پيش از اين، اگر در شبكه اينترنت درباره موضوعات مذهبى و مرتبط با فرهنگ اسلامى جستجو مى‏كرديد، نتايج جستجو معمولاً سايت‏هاى غيرايرانى بودند و پايگاه‏هاى شيعى به زبان فارسى به ندرت در بين آن‏ها ديده مى‏شد.
خوشبختانه در يكى دو سال اخير وضع كاملاً فرق كرده است. هم‏اكنون بيش از 140 سايت اسلامى شيعى به زبان فارسى، روى شبكه اينترنت عرضه شده است و جالب‏تر اين كه موتورهاى جستجوى مختص به پايگاه‏هاى اسلامى مثل islamhoo (جستجوگر پايگاه‏هاى اسلامى) هستند كه مى‏توانيم به جاى: google فارسى و... از آن‏ها كمك بگيريم.
موضوع ستون «يك سايت»، اين بار يكى از پايگاه‏هاى قوى اسلامى با نشانى - www.ahl-ul-bait.org است. اين پايگاه متعلق به مجمع جهانى اهل‏بيت(ع) است كه مطالب كليدى آن بيشتر در خصوص آشنايى با شيعه و ائمه اطهار مى‏باشد. اين پايگاه به طور مفصل به بررسى تاريخچه فرقه‏هاى مختلف اسلامى و اعتقادات هر يك از آن‏ها پرداخته است و در بخش پاسخ شيعه، موارد اختلاف‏نظر شيعه با ساير فرقه‏ها و دلايل حقّانيت شيعه بحث و بررسى شده است baitorg-ul-ahl، لينك‏هاى متعدد ديگرى مربوط به شيعه و ائمه اطهار و... دارد كه در صفحه اصلى آن‏ها را خواهيد يافت؛ از جمله آن‏ها لينك‏هاى نخبگان شيعه و كتابشناسى را مى‏توان نام برد.
به جز مطالب مربوط به آشنايى با شيعه لينك‏هاى قرآن كريم، نهج‏البلاغه، ادعيه و احكام دينى در اين پايگاه ديده مى‏شود كه با دريافت فونت مناسب مى‏توانيد از آن‏ها بهره ببريد.
يكى از فعاليت‏هاى خوب اين پايگاه معرفى نرم افزارهاى شيعى، سايت‏ها و مراكز شيعى است كه زمينه آشنايى بيشتر با علوم اسلامى و فرهنگ شيعه را فراهم كرده است.
كتابخانه يكى از لينك‏هاى جديد اين پايگاه است كه تعداد زيادى كتاب و مقاله در آن‏جا قابل دريافت است. بد نيست بدانيد علاوه بر زبان فارسى، اين سايت به زبان‏هاى عربى، تركى، انگليسى و اسپانيايى هم در دسترس است.

1) زائر، شماره 107.
2) ره‏آورد نور، شماره‏3 .
3) ره‏آورد نور، شماره‏3 .

منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت