العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
يكشنبه 25 مهر 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 13602      تاریخ : 1393/11/8 12:18:49      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
سرمقاله‏ خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 16 و 17 ـ سال سوم شماره 4 و 5 - بهمن و اسفند 1382
سرمقاله‏

 

بسم اللّه الرحمن الرحيم‏
پژوهش محورى يا آموزش‏محورى‏

مباحثه و گفت‏وگوى علمى در فرهنگ حوزه‏هاى دينى، ديرپا و هماره پراهميت بوده است. دانشجوى علوم دينى هيچگاه تسليم ادعاى يكسويه و بى‏چون و چرا نمى‏شده است؛ حتى در محضر گرامى‏ترين و عزيزترين استادش با مراعات ادب و آداب شاگردى از عرضه اشكال و نقد خوددارى نمى‏كرده است، و البته اين هماوردى و مباحثه دينى را هيچكس اسائه ادب و بى‏حرمتى به استاد تلقى نمى‏نموده است. زيرا همه از پيشوايان خود آموخته بودند كه «حياة العلم بالرد والنقد» از همين‏رو، اهميت هر مدرس و استاد نامورى، به داشتن شاگردانى متشكل و منتقد بود.
درس‏ها، توسط طلاب يادداشت، مباحثه و تقرير مى‏شدند. و از آن مهم‏تر، حاشيه و انتقاد و ايراد بر متن استاد، كاملاً پذيرفته و نشانه دقت شاگرد و بذل توجه او به ديدگاه‏هاى استاد شمرده مى‏شد.
هرگز ملاك دانش‏آموختگى، حضور در مَدْرس نبود، بلكه ميزان فرهيختگى و انديشورزى را كارهاى پژوهشى، اعم از تقريرات، مباحثات و رساله‏هاى علمى تعيين مى‏كرد.
استقصاى نصوص و متون، استدلال محكم و متقن و بالاخره استنباط نو و روشمند، حاكى از اعتماد به نفس، اجتهاد و دقت علمى بود.
اين شيوه و سيره سلف صالح، اگرچه آن مكانت واقعى خود را نيافته، ولى هنوز هم در حوزه‏هاى علمى و دينى منسوخ نشده است از اين‏رو، پژوهش كه تنها راه توليد علم شمرده مى‏شود و نقطه‏اى محورى در مجامع علمى است، بايد بيش از پيش مورد توجه متولّيان امور قرار گيرد.
قدردانى و تشويق و بزرگداشت پژوهشگران دينى همچون ساير پژوهشگران البته مفيد و مؤثر است، اما كارى اصولى نخواهد بود زيرا كه اين‏گونه جشنواره‏ها به اندازه امكان و توان در حد يك مسابقه مى‏توانند ايجاد شور و نشاط نمايند، در حالى كه چه بسيار از پژوهش‏هايى كه به سبب عدم شركت و يا عدم تناسب با موضوع جشنواره‏ها و به دست نياوردن امتيازات لازم، از رسيدن به مرحله پايانى باز مى‏مانند. بنابراين، گسترش، رشد و پويايى علمى جز در پرتو برنامه‏ريزى پژوهشى ممكن نمى‏باشد، اميد آن كه بسترهاى مناسب گشوده شود و «پژوهش‏محورى» جايگزين «آموزش محورى» خصوصاً در حوزه‏هاى علمى و دينى گردد.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت