العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
شنبه 2 بهمن 1395
کد : 13602      تاریخ : 1393/11/8 12:18:49      بخش : متن خبرنامه دین پژوهان print
سرمقاله‏ خبرنامه دين پژوهان ـ شماره 16 و 17 ـ سال سوم شماره 4 و 5 - بهمن و اسفند 1382
سرمقاله‏

 

بسم اللّه الرحمن الرحيم‏
پژوهش محورى يا آموزش‏محورى‏

مباحثه و گفت‏وگوى علمى در فرهنگ حوزه‏هاى دينى، ديرپا و هماره پراهميت بوده است. دانشجوى علوم دينى هيچگاه تسليم ادعاى يكسويه و بى‏چون و چرا نمى‏شده است؛ حتى در محضر گرامى‏ترين و عزيزترين استادش با مراعات ادب و آداب شاگردى از عرضه اشكال و نقد خوددارى نمى‏كرده است، و البته اين هماوردى و مباحثه دينى را هيچكس اسائه ادب و بى‏حرمتى به استاد تلقى نمى‏نموده است. زيرا همه از پيشوايان خود آموخته بودند كه «حياة العلم بالرد والنقد» از همين‏رو، اهميت هر مدرس و استاد نامورى، به داشتن شاگردانى متشكل و منتقد بود.
درس‏ها، توسط طلاب يادداشت، مباحثه و تقرير مى‏شدند. و از آن مهم‏تر، حاشيه و انتقاد و ايراد بر متن استاد، كاملاً پذيرفته و نشانه دقت شاگرد و بذل توجه او به ديدگاه‏هاى استاد شمرده مى‏شد.
هرگز ملاك دانش‏آموختگى، حضور در مَدْرس نبود، بلكه ميزان فرهيختگى و انديشورزى را كارهاى پژوهشى، اعم از تقريرات، مباحثات و رساله‏هاى علمى تعيين مى‏كرد.
استقصاى نصوص و متون، استدلال محكم و متقن و بالاخره استنباط نو و روشمند، حاكى از اعتماد به نفس، اجتهاد و دقت علمى بود.
اين شيوه و سيره سلف صالح، اگرچه آن مكانت واقعى خود را نيافته، ولى هنوز هم در حوزه‏هاى علمى و دينى منسوخ نشده است از اين‏رو، پژوهش كه تنها راه توليد علم شمرده مى‏شود و نقطه‏اى محورى در مجامع علمى است، بايد بيش از پيش مورد توجه متولّيان امور قرار گيرد.
قدردانى و تشويق و بزرگداشت پژوهشگران دينى همچون ساير پژوهشگران البته مفيد و مؤثر است، اما كارى اصولى نخواهد بود زيرا كه اين‏گونه جشنواره‏ها به اندازه امكان و توان در حد يك مسابقه مى‏توانند ايجاد شور و نشاط نمايند، در حالى كه چه بسيار از پژوهش‏هايى كه به سبب عدم شركت و يا عدم تناسب با موضوع جشنواره‏ها و به دست نياوردن امتيازات لازم، از رسيدن به مرحله پايانى باز مى‏مانند. بنابراين، گسترش، رشد و پويايى علمى جز در پرتو برنامه‏ريزى پژوهشى ممكن نمى‏باشد، اميد آن كه بسترهاى مناسب گشوده شود و «پژوهش‏محورى» جايگزين «آموزش محورى» خصوصاً در حوزه‏هاى علمى و دينى گردد.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
تازه ترین مطالب
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد