العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
دوشنبه 12 خرداد 1399
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 14401      تاریخ : 1394/2/28 17:57:27      بخش : رزومه اعضای دین پژوهان print

نام : محمد

نام خانوادگی : عبداللهیان

تولد : 1337

ملیت : ایرانی

استامن محل تولد : خراسان

 

نگاهی گذرا به زندگی نامة علمی، فرهنگی محمد عبداللهیان

جناب آقای محمد عبداللهیان در سال 1337 در روستایی در حوالی مشهد مقدس چشم به جهان گشود. و وی در سن هشت سالگی همراه خانواده به شهر مشهد کوچ کرد. در سال 1350 جهت تحصیل علوم دینی به حوزه علمیه مشهد راه یافته و در طی هشت سال نزد اساتید بزرگ آن حوزه علمیه، علوم  مقدماتی و سطوح عالیه و تفسیر و مقداری از درس خارج را فرا گرفت و در سال 1358 همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، برای ادامه تحصیل  و بهره مندی از محضر آیات عظام و اساتید بلند مرتبه حوزه علمیه قم به این دیار عزیمت کرد و سی و سه سال از محضر اساتید بزرگ بهره های فراوانی اندوخت.

رشته های تحصیلی و اساتید ایشان در مشهد و قم عبارتند از:

1.        «دروس مقدماتی و  سطوح عالیه». استاد با کوشش همه جانبه حدود، پنج سال آن را به اتمام رسانده و از افادات اساتید حوزه علمیه مشهد بهره لازم را برد و عمده اساتید سطوح عالیه ایشان عبارتند از: آیت الله حاج شیخ علی آقا فلسفی(ره)، آیت الله سیدحسین شمس(دام ظله) و آیت الله حسنعلی مروارید(ره)، آیت الله سیدمحمد موسوی شاهرودی(دام عزه) و آیت الله رضازاده(دام عزه) و استاد سیدعبدالکریم هاشمی نژاد(ره)

2.       « تفسیر قرآن کریم». در مشهد مقدس از درس تفسیری استاد بزرگوار، حضرت آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی(ره) چهار سال بهره کامل را برد.

3.       « خارج فقه و  خارج اصول فقه». با حضور در درس خارج آیات عظام توانست مراحل تسلط بر مبانی فقه و اجتهاد را گذرانیده و فوائد فراوانی را به دست آورد و اساتید ایشان در درس خارجِ فقه و اصول فقه عبارتند از آیات عظام: شیخ علی آقا فلسفی، سید ابراهیم علم الهدی سبزواری، سید حسین شمس، شیخ حسین وحید خراسانی، شیخ حسینعلی منتظری، شیخ جواد تبریزی، شیخ محمد فاضل لنکرانی، شیخ محمدعلی اراکی، سید محمدرضا موسوی گلپایگانی.

4.       « فلسفه و حکمت». ایشان با تلمذ و درس گرفتن کتاب های: شرح منظومه سبزواری، کتاب اسفار ملا صدرا و شفای ابن سینا و برخی متون درسی حکمی و فلسفی دیگر، نزد اساتید بزرگ و استوانه های حکمت و فلسفه، همچون استاد انصاری شیرازی، آیت الله جوادی آملی و علامه حسن زاده آملی و آیت الله سید رضا صدر(ره) به مراحل عالی حکمت و فراگیری معارف قرآن کریم راه یافت.

5.       « عرفان نظری و عملی». وی هم چنین توانست با حوصله بسیار و ذوق مناسب، کتاب های عرفانی: تمهید القواعدِ ابن ترکه، مقدمات و شرح فصوص الحکمِ قیصری و مصباح الانسِ فناره ای، را نزد استاد علامه حسن زاده آملی(دام عزه) و استاد سید جلال الدین آشتیانی(ره) فرا گیرد و در فهم مطالبِ عرفانی و حل معضلات و رفع مشکلات این متون عرفانی گام های استواری را بردارد.

6.       در اوایل دهه 50 امید به پیروزی انقلاب اسلامی در نهاد جوانان و طلاب جوان شعله ور گردیده بود.

حضور حضرت آیت الله خامنه ای(دام ظله) رهبر معظم انقلاب، درحوزه علمیه و شهر مقدس مشهد موجب برگزاری جلساتی از سوی ایشان در باب تفسیر قرآن کریم  و مباحث نواندیشی دینی شده بود که در پرتو آن، جهت دهی به فعالیت ها و مطالعات دینی انجام می گرفت. از این رو علاقه مندی جناب آقای عبداللهیان به مسائل اجتماعی و سیاسی اسلام و شوق فراوان به آشنا شدن به روح اسلام و آیات قرآنی موجب گشت تا نزدیکی خاصی با حضرت آیت الله خامنه ای پیدا کنند و با پیشنهاد ایشان جلسات خصوصی (به طور عمده در منزل ابوی ایشان) تشکیل گردد که در آنها برخی از فضلاء حوزه علمیه مشهد از محضر آیت الله خامنه ای بهره مند می گردیدند و در این جلسات، مباحث جهان بینی و شناخت و انسان شناسی و نگرش سیستماتیک به دین مبین اسلام به عنوان مجموعه هماهنگ و شناخت قرآن کریم به عنوان کتاب هدایت و حاضر در همه زمان ها و ناظر به زندگی انسان، مطرح می گردید و حاضرین و به خصوص جناب آقای عبداللهیان این مسائل را با علاقه و شوق فراوان پیگیری می کردند و این جلسات سر خط مهمی در ورود به مطالعات اجتماعی، سیاسی اسلام و قرآن کریم و مسائل مبارزاتی آن دوران بود.

7.       از اواخر دهه شصت، فعالیت های قرانی بین ایشان و علامه محمدرضا حکیمی، آشنایی و ارتباط ایجاد کرد. گفتنی است که این ارتباط منشأ شناختِ عمیق تر از معارف اهل بیت(ع) و مکتب تفکیک و جامعیت و ابعاد گسترده روایات و احادیث امامان معصوم(ع) گشت. و نیز سبب شد تا وی به برخی مطالب معنویِ خاص و سیر و سلوکی از سنخ دیگر ، پی برده و به ویژه با عظمت و فضیلت و برخی دستورالعمل ها و ختومات سوره مبارکه یاسین آشنا گردد. استاد عبداللهیان این ارتباط و آشنایی و ثمرات آن را از بالاترین افتخارات خود دانسته و نقطه عطفی در زندگی خویش می شمارد .

8.       جناب آقای محمد عبداللهیان،  گذراندن دوره های آموزشی و مطالعاتی در زمینه های علوم ذیل و به دست آوردن معلوماتی از این قبیل را حاصل حضور خویش در حوزه علمیه قم می داند: جامعه شناسی عمومی، روانشناسی عمومی، شناخت سیستم های جاسوسی جهان، تاریخ عمومی معاصر ایران و جهان، مدیریت عمومی و منابع انسانی، کاربرد آمار در مدیریت، فیزیولوژی و آناتومی بدن انسان، شناخت جریان های فلسفی غرب، اقتصاد عمومی و اسلامی، مهارت های مطالعه و روش های تندخوانی، مطالعات تخصصی در زمینه اخلاق، تفسیر و عرفان عملی .

در ایام حضور در حوزه علمیه مشهد و قم، این توفیق بزرگ خداوند پیوسته همراه ایشان بوده که در زمینه های فقه، اصول فقه، فلسفه و حکمت، تفسیر و اخلاق ، تفکر و تحقیق داشته و درس و بحث در این امور را در راس کارهای خویش قرار داده اند و بسیاری از کتابهای درسی را به مشتاقان علم و معرفت آموخت. و هم اکنون ایشان برنامه های اصلی خویش را تفسیر قرآن کریم و نیز اخلاق و و تدریس خارج اصول و فقه قرار داده است و بدین گونه طلاب علوم دینی از سخنان و بیانات ایشان بهره مند هستند.

یکی از درخشان ترین و بابرکت ترینِ فعالیت های ایشان، پایه گذاری مؤسسه معارف اسلامی امام رضا(ع) می باشد. ایشان با تأسیس این مؤسسه در سال 1363 توانست بسیاری از طلاب را با زمینه های علوم جدید و معلومات ضروری آشنا ساخته و نیز فعالیت های بسیاری را در زمینه های قرآنی به ثمر رساند.

هم اکنون با مدیریت ایشان در مؤسسه معارف اسلامی امام رضا(ع)، چهار نشریه قرآنی به شرح زیر، به پیشگاه علاقه مندان و دوست دارانِ به معارف قرآنی تقدیم می گردد.1. فصلنامه بینات(نخستین نشریه قرآنی به زبان فارسی)2. نشریه بشارت(نخستین نشریه قرآنی ویژه جوانان)3. آفاق نور(نخستین نشریه ویژه میراث قرآنی)4. سپیده آفرین(نخستین نشریه قرآنی ویژه نابینایان)

از ایشان مقالات علمی و فرهنگی بسیاری در نشریات کشور منتشر گشته است. افزون بر آن، آثار فراوانی تألیف و تدوین کرده اند که یادکرد آن را به مجالی دیگر می گذاریم.

 


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت