العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
جمعه 2 مهر 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 14402      تاریخ : 1394/2/28 18:45:35      بخش : اخبار موسسه print

مديرمسوول شوراي دين پژوهان کشور گفت: دهمين دوره آيين تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين به همراه تجليل از مقام علمي وخدمات پژوهشي آيت الله ابراهيم اميني و بزرگداشت مرحوم آيت الله محمد هادي معرفت ششم خرداد ماه امسال در قم برگزار مي شود.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه دین پژوهان کشور، آيت پيمان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وقفه هفت ساله در برگزاري آيين تجليل از پژوهشگران برتر حوزه دين تصريح کرد: فراخوان اين امر در سال 90 اعلام و بيش از 350 اثر پژوهشي ديني ممتاز به دبيرخانه اين شورا ارسال شد که پس از چهار مرحله داوري 10 اثر برجسته حايز رتبه ممتاز شد که در آييني از اين آثار تجليل خواهد شد.
وي بيان داشت: اين آثار در زمينه هاي گوناگون علوم اسلامي همچون؛ علوم قرآني، تفسير، فقه، تاريخ و سيره، اقتصاد اسلامي، فلسفه، الهيات، روانشناسي و علوم تربيتي از ديدگاه اسلام، علوم سياسي از نظر شيعه و علوم اجتماعي مي باشند.
مديرمسوول شوراي دين پژوهان کشور با بيان اينکه دو اثر مربوط به محققان زير 30 سال بود و براي تقدير به جشنواره علامه حلي معرفي شده اند، گفت: مراسم تجليل از آثار برتر روز ششم خرداد ماه امسال، ساعت 17 در تالار قدس مدرسه عالي امام خميني (ره) با سخنراني حضرات آيات ابراهيم اميني، رضا استادي و عليرضا اعرافي و علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي و شرکت اساتید، فضلا و طلاب حوزه علميه برگزار مي شود.
وي تجليل از مجاهدت ها و آثار علمي و پژوهشي آيت الله ابراهيم اميني را از ديگر برنامه هاي اين مراسم از طرف شوراي دين پژوهان کشور برشمرد و افزود: بر اساس تصويب اين شورا به پاس همکاري هاي علمي و پژوهشي این عالم رباني در هيئت علمي و داوري دين پژوهان کشور از شخصيت و آثار علمي اين روحاني برجسته تجليل به عمل مي آيد.
پيمان، با بيان اينکه آيت الله اميني الگويي پارسا و وارسته براي جامعه و ناصحي امين براي دولت است، گفت: مجاهدتها و تلاش هاي علمي و فرهنگي اين عالم با توجه به دهها اثر مکتوب سودمند و کاربردي و تاثيرگذار و فردي او در زمينه هاي عقايد، اخلاق، تربيت، خانواده و نظر به نقش سازنده اي که در پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي و آرمان هاي متعالي امام خميني (ره) داشته است از ديگر دلايل براي تجليل از اين شخصيت بزرگ حوزوي است.
وي افزود: از سمت هاي آيت الله اميني مي توان به عضويت در شوراي بازنگري قانون اساسي با حکم امام راحل (ره )، سه دوره نمايندگي در مجلس خبرگان رهبري از استان چهار محال و بختياري و نايب رييسي اين مجلس، رياست دبيرخانه مجلس خبرگان ، عضويت در هيات امناي دانشگاه امام صادق (ع) و مجمع جهاني علوم اسلامي، عضويت در جامعه مدرسين حوزه علميه قم و امام جمعه شهر قم اشاره کرد.
وي با بيان اينکه سيره اخلاقي و نقش معنوي وي ستودني و الگوست، گفت: پارسايي، اخلاق مداري و استقلال راي و انديشه در او در ميان خاص و عام زبانزد است و 30 اثر علمي مکتوب او در زمينه هايي مانند؛ پيامبرشناسي، امامت، اخلاق، علوم تربيتي و آموزش هاي ديني از پرشمارگان ترين آثار ديني است که برخي از اين آثار بيش از 40 بار تجديد چاپ شده و به 16 زبان ترجمه شده است.
پيمان، همچنين از گراميداشت ياد و خاطره مرحوم آيت الله محمدهادي معرفت که چندين دوره رياست علمي و داوري شوراي دين پژوهان را برعهده داشت، در اين مراسم خبر داد و گفت: آيت الله معرفت نيز در زمينه علوم قرآني، پاسخگويي به شبهات قرآني و موسوعه هاي قرآني خدمات ارزشمندي به جامعه شيعه انجام داده و در پيشبرد اهداف اين شورا نقش بسيار موثري داشته است.
وي در بخش ديگر سخنان خود، بر نقش و تاثير رسانه ها در نهادينه کردن فرهنگ در جامعه تاکيد کرد و گفت: خبرنگاران همه جا به ويژه حوزه دين و فرهنگ نقش تاثيرگذار و سازنده اي دارند و بايد تلاش شود در قم به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامي و مرکز ديني کشور اين اطلاع رساني براي همه کشور و جهان منعکس شود که اين امر خدمت ارزشمندي است.
وي در رابطه با اين شورا اظهار کرد: شوراي دين پژوهان کشور، شوراي علمي و پژوهشي است که به منظور حمايت از توسعه، ترويج و تعميق پژوهش هاي ديني و غني سازي فعاليت هاي دين پژوهي در قم تاسيس شد و مهمترين اهداف آن؛ تعريف ملاکها و معيارهاي پژوهش ديني و اطلاع رساني به مراکز پژوهشي دينيِ حوزوي، دانشگاهي، دولتي و بخش خصوصي است تا در جهت غني سازي پژوهش هاي ديني از کارهاي تکراري و موازي کاسته شود و موسسات با عنايت به بايدها و ضرورت ها به کارهاي ضروري تر و مورد نياز جامعه بپردازند.
پيمان، با بيان اينکه اين شورا تاکنون چهار کنگره برگزار کرده است، خاطرنشان کرد: اين شورا جريان دين پژوهي در جهان معاصر و ايران را بررسي کرده و فرصت ها و چالش ها را مورد بررسي کارشناسان قرار داده است و شبهات جديد و نيز ضرورت ها و بايدهاي دين پژوهشي را که در اين کنگره ها به بحث گذاشته مي شود را مشخص مي کند.
دبير شوراي دين پژوهان کشور اظهار کرد: سالانه با فراخوان پژوهش هاي مهم ديني؛ در يک روند داوري و ارزيابي کارشناسانه هر سال پژوهش هاي برتر ديني را انتخاب و  با هدف الگوسازي در پژوهش هاي ديني کارآمد به جامعه علمي کشور معرفي می نماید.
وي با اشاره به تعريف اين شورا از پژوهش ديني و وجه تمايز آن از سايرکارهاي علمي خاطرنشان کرد: پژوهش ديني، فعاليتي علمي است که داراي ويژگي نوآوري علمي، پاسخگويي به پرسش هاي نظري، نظريه پردازي و ارائه راهکارهاي علمي در مسائل پژوهشي و جنبه کاربردي در مسائل اجتماع داشته باشد.
پيمان اعلام کرد: علاقه مندان براي کسب اطلاعات بيشتر در رابطه با برنامه ها و فعاليت هاي دبيرخانه شوراي دين پژوهان کشور مي توانند به پايگاه اطلاع رساني آن به نشاني www.dinpajoohan.com و يا دبيرخانه شورا به نشاني؛ قم، بلوار سميه، پلاک 27 مراجعه کنند و يا در قم با تلفن 37834536 با پيش شماره 025 تماس بگيرند.
خاطر نشان می شود دهمین دوره تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه دین و پژوهش های دینی از سوي شوراي دين پژوهان کشور و با مشارکت نهادهایی همچون: جامعه المصطفي العالميه، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و معاونت پژوهشي حوزه علميه و موسسه ها و پژوهشگاه هاي مهم کشور برگزار مي شود.
لازم بذکر است دبيرخانه دين پژوهان کشور موسسه اي غيردولتي، غيرانتفاعي و غيرسياسي است که با هدف تعميق، توسعه و ترويج پژوهش هاي ديني، بهينه کردن اطلاع رساني، پشتيباني از مراکز دين پژوهي و پژوهشگران ديني، فعاليت خود را از سال 1377 در قم آغاز کرد و تاکنون نسبت به برگزاری کنکره، همایش و نشست های علمی متعددی اقدام نموده است.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت