العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
جمعه 2 مهر 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 14461      تاریخ : 1394/3/7 23:46:41      بخش : اخبار موسسه print
بیانیه پایانی هیئت داوران شورای دین پژوهان کشور معرفی 10 پژوهش برتر دهمین دوره آیین تجلیل پژوهشگران برتر حوزه دین
بیانیه پایانی هیئت داوران شورای دین پژوهان کشور

بسم الله الرحمن الرحيم

يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ

شورای علمی دبیرخانه دین‌پژوهان کشور برای دهمین آیین تجلیل از پژوهش‌ها و پژوهشگران برتر حوزه دین و به منظور حمایت از توسعه، ترویج و تعمیق پژوهش‌های دینی، فراخوان دهمین «آیین تجلیل از پژوهش گران حوزه دین» را درسال ١٣٩٣ از طریق رسانه‌های جمعی، به مراكز و مؤسسات پژوهشی و پژوهشگران سراسر كشور اعلام ، و بر نکات ذیل تأکید گرديد:
پژوهش‌هایی می‌تواند در این رقابت حضور یابد که دارای ویژگی‌هایی از قبیل نوآوری علمی‌، پاسخ‌گویی به پرسش‌های نظری ، ارائه راه‌حل‌های عملی در مسائل علمی، نقادی و ایده‌پردازی و مدل‌سازی و داراى جنبه كاربردى بوده و البته انتشار نیافته باشند. با این تعریف از پژوهش، بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و علمی مانند: ترجمه، تصحیح، تألیفات تبلیغی و ترویجی و کتاب‌های منتشر شده، از برنامه آیین مذبور خارج گردید . با اين تعريف فراخوان دبيرخانه شوراى دين پژوهان با كتاب سال حوزه وكتاب سال جمهورى اسلامى وجه تمايز يافت ، و البته باید یادآوری نمود که به دلیل وقفه چند ساله در برگزاری مراسم یاد شده، پژوهش‌های واجد شرایط در پنج ساله اخیر که تا آذر ماه سال 1393 فرصت انتشار نیافته‌اند ، امکان حضور و مشارکت را تا پایان آبان ماه 1393 به دست آوردند.
در پی این اعلام ،  از بين ٣٥٢ عنران آثار واصل شده به دبيرخانه ، تعداد 268 پژوهش از مراکز تحقیقاتی حوزوی و دانشگاهی و خصوصى ونهادهاى دولتى ایران و پژوهشگران مستقل وآزاد  به دبیرخانه واصل شد که طی مراحل ذیل مورد بررسی قرار گرفت :
در دور نخست، از مجموع این آثار، 143 اثر از سوی کمیته تخصصی شورای علمی واجد شرایط شناخته شد و به دور بعدی راه یافتند. آثار راه یافته در این مرحله در ده گروه علوم قرآن ، علوم حدیث ، فقه و اصول، کلام و فلسفه ، تاریخ و سیره ، روانشناسی و علوم تربیتی ، علوم اجتماعی ، علوم سیاسی ، اخلاق و عرفان تقسیم و توسط ١٠ گروه تخصصى مركب از داوران خبره زير نظر شوراى علمى ،  مورد ارزیابی دقیق قرار گرفتند.
پس از طی فرآیند بررسی آثار، 67 اثر که بیش از حدود هفتاد امتیاز مندرج در فرم ارزیابی را کسب نمودند به مرحله بعدی راه یافتند. شورای علمی با توجه به کثرت آثار باقی مانده و محدودیت امکانات دبیرخانه برای قدردانی و تجلیل، مقرر کرد که از آثار بالای هشتاد امتیاز با توجه به اولویت‌ها و مرجّحاتی که مورد تأیید سرگروه‌های داوری قرار گرفته ده اثر  برتر را انتخاب و واجد شرايط معرفى ، تجلیل و قدردانی قرار دهد. از این رو در مورخ پنجشنبه 3/2/1393 در دهمین جلسه شورای علمی دبیرخانه دین‌پژوهان که با اکثریت اعضا تشکیل گردید، از 28 اثر  منتخب مانده ١٠ پژوهش ذیل را ممتاز و حائز رتبه برتر شناخت:
رشته علوم قرآن 
1. پژوهش مکتب تأویلی و گفتمان وحی، اثر دکتر میثم توکلی بینا، ارسالی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به عنوان برگزیده .
2. روش‌شناسی تفسیر قرآن، اثر دکتر علی نصیری، ارسالی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، شایسته تشویق. 
رشته فقه و حقوق 
1. تأثیر دیدگاه‌های فقهی بر قوانین کیفری در جرایم، اثر اسماعیل آقابابایی، ارسالی ازپژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی.
2. انتخابات از نگاه فقه، اثر روح‌الله شریعتی، ارسالی از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی .
رشته علوم حدیث 
مبانی و معیارهای جرح و تضعیف راویان نزد قدمای شیعه، اثر مهدی غلامعلی، ارسالی از پژوهشگاه قرآن و حدیث.
رشته اقتصاد اسلامی
اقتصاد تعاونی از منظر اسلام، اثر احمد علی یوسفی، ارسالی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی.
رشته فلسفه و کلام
اثرپذیری الهیات فلسفی یهودی از فلسفه و کلام اسلامی، اثر لطف‌الله جلالی، ارسالی از موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
رشته روانشناسی و علوم تربیتی 
اصول روان‌درمانگری و مشاوره با رویکرد اسلامی، اثر مسعود جان بزرگی و سید محمد غروی، ارسالی از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه .
رشته دین و علوم سیاسی
فرمانبرداری و نافرمانی مدنی، اثر سید جواد ورعی، ارسالی از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه .
رشته دین و علوم اجتماعی 
تجلی معانی و مفاهیم زیباشناختی در شهرسازی اسلامی، اثر حسن ستاری ساربانقلی، ارسالی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات .
تقدیر از پژوهشگران جوان
نظر به تفاهمی که میان دبیرخانه دین‌پژوهان کشور و معاونت پژوهشی حوزه‌های علمیه صورت پذیرفت، مقرر گردید آثار پژوهشگران جوان که سن آنها زیر 31 سال است، از طریق جشنواره علامه حلی مورد تقدیر قرار گیرند. به همین جهت پژوهش «پدیدارشناسی – تصویر اسلام در سینمای غرب، اثر جواد امین خندقی» ارسالی از سوی پژوهشگر، اثر برگزیده دبیرخانه دین‌پژوهان در اختیار جشنواره مذکور قرار گرفت که در اردیبهشت سال جاری نتیجه آن اعلام گردید.
نكته پایانی
شورای علمی دبیرخانه دین‌پژوهان در جلسه مورخ 15 /1 /93 مقرر نمود تا در دهمین آیین تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه دین، از حضرت آیت الله ابراهیم امینی دامت برکاته به عنوان پیشکسوت در عرصه پژوهش و ترویج معارف دینی و نیز به پاس زحمات ایشان به عنوان ریاست هیئت داوران دبیرخانه دین‌پژوهان کشور در دوره‌های گذشته و هم‌چنین از مفسر و قرآن‌پژوه معاصر مرحوم آیت الله محمدهادی معرفت (قدس سره) که در بررسی آثار قرآنی و نظارت بر گروه‌های ارزیابی و سخنرانی‌های افتتاحیه برخی از دوره‌های پیشین، مشارکت داشتند، تقدیر به عمل آورد.
هم‌ چنين 
مقرر داشت در صورت امکان از پژوهشگران پژوهش برخوردار از هشتاد امتیاز تشویق به عمل آورده و تلاش خود را برای ایجاد تعامل با نهادهای مسئول به منظور ایجاد تسهیلات برای سایر پژوهش‌های بیش از هفتاد امتیاز به کار بندد.


امضای اعضای شورای علمی ؛


علی‌رضا اعرافی
سیدعلی عماد
احمد واعظی
سیدحسن اسلامی
عبدالرضا ایزدپناه
محمد جواد صاحبی
مهدی مهریزی
قاسم جوادی صفرى
محمد مهدی احمدی
احمد مبلغی
مسعود آذربایجانی
محمد عبداللهیان
کاظم قاضی‌زاده
آیت پیمان 

 دبيرخانه شوراى دين پژوهان كشور. /ششم خرداد ماه ١٣٩٤ قم


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت