العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
جمعه 2 مهر 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 14464      تاریخ : 1394/3/8 01:19:12      بخش : دیدگاه دین پژوهان print
لاریجانی : آیت الله امینی در موقعیت های حساس هیچگاه جانب انصاف را رها نکرد آیین تجلیل از آیت الله امینی وآیت الله معرفت (ره) و ده پژوهشگر برتر (9)
لاریجانی : آیت الله امینی در موقعیت های حساس هیچگاه جانب انصاف را رها نکرد

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ رییس مجلس شورای اسلامی در دهمین آیین تجلیل از پژوهشگران و پژوهش‌های برتر حوزه دین که در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: آیت‌الله امینی در زندگی علمی و سیاسی خود دارای خصوصیات و ویژگی‌های برجسته‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. این همایش و تجلیل از آیت‌الله امینی فرصتی است که بتوانیم روش و سیره وی را بیاموزیم و در زندگی خود پیاده کنیم.

دکتر «علی لاریجانی» با بیان اینکه اساتید و همت عالی آیت‌الله امینی در موفقیت او نقش‌آفرین بوده‌اند، گفت: آثار او در اختیار همگان است و تنوع زیادی هم دارد بنابراین می‌توان از مجموعه آنها برداشت ویژه‌ای داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متدولوژی کاری آیت‌الله امینی و آیت‌الله معرفت متفاوت است، هرچند اشتراکاتی در آثار آنها دیده می‌شود، اذعان داشت: هر دو آنها جامعیت فکر اسلامی را مورد توجه قرار داده و آثار آیت الله امینی نشان می دهد تمام اضلاع اسلام را مورد بررسی قرار داده است.

لاریجانی، مهندسی مجموعه تفکر اسلامی را جزء اشتراکات فکری این دو محقق برجسته دانست و افزود: آنها دین را به صورت تک‌ساحتی مورد مطالعه قرار نداده‌اند؛ آثار آیت‌الله امینی نشان می‌دهد وی توانسته است جامعیتی در مطالعات خود داشته و ابعاد مختلف تفکر اسلامی را مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: اسلام دینی برای تمامی ابعاد زندگی انسان است و آثار آیت الله امینی نشان دهنده ی همین مطلب است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عشق و علاقه آیت الله امینی به مطالعه اظهار داشت: نویسندگی اگر از روی عشق ورزی باشد کتاب های حاصل پرمحتوا می شود که می توان این مسئله را در کتب ایشان و شهید مطهری دید.

لاریجانی استفاده از زبان ساده را جزو خصوصیات برجسته آثار آیت الله امینی برشمرد و گفت: بعضی از کسانی که به مقامات بالای علمی می رسند، نوشتن برای افراد کم سن و یا کم سواد و ساده نویسی را برای خود کسر شان می دانند ولی آیت الله امینی اینگونه نمی اندیشند.

وی ضمن بیان اینکه آیت الله امینی هیچگاه از جاده ی انصاف خارج نشده است، تاکید کرد: ایشان در موقعیت های حساسی قرار داشته اند ولی هیچگاه از درجه انصاف خارج نشده اند. وی این انصاف را حتی در مورد خودش نیز رعایت کرده و در زندگی‌نامه‌اش می‌توان این ویژگی را کاملا مشاهده کرد. کمتر کسی است که حاضر باشد ایرادهای کار خود را بنویسد اما آیت‌الله امینی این گونه نیست و چنین کاری را انجام داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی توجه به نیازها و مشکلات جوانان را از ویژگی های برجسته آیت الله امینی برشمرد و اظهار داشت: ایشان کتب فراوان در ارتباط با مسئله ازدواج نوشته اند و از سویی وقت زیادی برای حل مشکلات جوانان قرار داده اند.

دکتر علی لاریجانی القای فهم دینی از راه اخلاق را روش بیان مسائل کلامی از سوی آیت الله امینی خواند و گفت: این روش باعث توجه بیشتر اقشار جامعه به مسائل کلامی است.

وی جامعه امروز را به واسطه بروز فناوری‌های نوین ارتباطی، جامعه‌ای باز دانست و افزود: در این بین آیت‌الله امینی وقت خود را صرف این می‌کند که بتواند برای جوانان قلم بزند و مشکلات آنها را حل کند.

لاریجانی اخلاق‌گرایی را به عنوان رویکردی پایه‌ای در سیره علمی و عملی آیت‌الله امینی دانست و بیان کرد: در همه آثار آیت‌الله امینی، رایحه‌ای اخلاقی دیده می‌شود، او از طریق اخلاق، درصدد القای فهم دینی به جامعه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به آثار و سیره علمی آیت‌الله معرفت پرداخت و افزود: نوآوری در کارهای قرآنی از جمله ویژگی‌های او است؛ آیت‌الله معرفت مقید صرف به گذشته نبود و برداشت‌های لطیفی در این زمینه داشت.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهم در کارهای قرآنی، چگونگی استفاده از روایات و پاسخ دادن به این سئوال که آیا می‌توان از روایات به گونه‌ای بهره برد که جایگزین مفهوم شود یا خیر، بود.

وی ادامه داد: ایشان در استفاده از روایات روش القای مفهوم برای آیات قرآنی را مترود می شمرد ولی از روایات برای درک موقعیت آن زمان و سپس استفاده در فهم آیات قرآن استفاده می کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از نظر آیت الله معرفت "حکمت" در آیات قران به معنای دانش و بینش شریعت است و مجموعه اخلاق و مسائل کلامی را شامل می شود و نمی توان گفت آیاتی از کلام خدا داریم که نمی اتوان در فقه از آنها استفاده کرد و از این رو ایشان کلام را پایه فقه می داند.

لاریجانی تصریح کرد: یکی از اشتراکات خصوصیتی آیت‌الله امینی و آیت‌الله معرفت این است که همواره در حال آموزش و تعلیم هستند؛ تتبع علمی و پژوهش‌های چندین ساله جزء ویژگی‌های این دو محقق برجسته حوزوی و دینی است.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه آیت‌الله معرفت معتقد بود چون علوم تجربی قطعی نیستند پس برداشت‌های قرآنی ما در مورد آنها فقط محتمل هستند، گفت: این برداشت و نظریه کاملا دقیق و صحیح است.

دکتر لاریجانی در پایان قرار گرفتن در معرض فکر جدید را یکی از ویژگی های برجسته آیت الله امینی و معرفت برشمرد و گفت: آنها سال های زیادی را برای درک مطلبی می گذاشتند و و از روش های متعدد در این امر بهره می برند. نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت