العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
جمعه 2 مهر 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 14822      تاریخ : 1394/4/24 10:26:31      بخش : اخبار موسسه print
تأثیر دیدگاه‏های فقهی بر قوانین کیفری در جرایم علیه تمامیت جسمانی پژوهش های برگزیده دهمین دوره آیین تجلیل از پژوهشگران
تأثیر دیدگاه‏های فقهی بر قوانین کیفری در جرایم علیه تمامیت جسمانی

عنوان پژوهش: تأثیر دیدگاه‏های فقهی بر قوانین کیفری در جرایم علیه تمامیت جسمانی
پژوهشگر: اسماعیل آقابابایی (1347)/ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (پژوهشکده فقه و حقوق)
تحصیلات حوزوی: خارج فقه و اصول/ تحصیلات دانشگاهی: دکترای حقوق جزا و جرمشناسی از دانشگاه قم.
سوابق پژوهشی: راهنما و مشاور علمی پایان نامه‏های کارشناسی ارشد، ارزیابی مقالات مجلات علمی پژوهشی، تدریس در دانشگاه.
تألیفات: بازداشت موقت از نگاه فقه و حقوق، پیوند اعضا از بیماران فوت شده و مرگ مغزی، مسائل فقهی و حقوقی شرکت‏های هرمی، مسائل فقهی و حقوقی قتل از روی ترحم، جایگاه هیأت منصفه در حقوق ایران، تأثیر جنون پس از ارتکاب جرم بر مجازات، مسئولیت کیفری ناشی از ترک فعل منجر به سلب حیات توسط پزشک، نقش مجازات مجنی علیه در مجازات قتل از روی ترحم، نگاهی دیگر به تفاوت دیه زن و مرد، دیدگاه شرع و قانون در برخورد با جرایم مرتبط با مواد مخدر، دین اسلام و تدوین نظام اجتماعی، وظیفه پزشک در صورت مخالفت بیمار با درمان، اجماع و نقش آن در استنباط احکام کیفری، تداخل دیات در جنایات منجر به زندگی نباتی، واکاوی مستندات فقهی اعدام تعزیری.
جوایز و تقدیرها: پایان نامه سال دانشجوی 1381 (کتاب کالبد شکافی و پیامدهای آن)، کنگره دین پژوهان 1384 (کتاب پیوند اعضا) برگزیده کتاب فصل 1389 (کتاب شرکت‏های هرمی)، برگزیده کتاب سال حوزه 1392 (کتاب قتل از روی ترحم)، برگزیده کتاب سال حوزه 1393 (نسبت حق حیات با ارزش‏ها).


چکیده: پژوهشی درباره تاثیر دیدگاه‏های فقهی بر قوانین کیفری در جرایم علیه تمامیت جسمانی است. این تحقیق درصدد است ضمن مبنا قرار دادن قانون جدید مجازات اسلامی و قوانین کیفری دیگر، موضوعات و مواد قانونی مرتبط با جرایم علیه تمامیت جسمانی اشخاص را که به ظاهر برگرفته از آرای فقهی است و در عین حال اشکال‏های نظری فقهی و اجرایی را به همراه دارد، بررسی و نقد کند. این تحقیق بیشتر به مصادیق پرداخته و آورده‏‏های فقهی، انتظارات جامعه و رویکرد قانون گذار را در چند نمونه از مواد قانونی در حوزه جرایم علیه تمامیت جسمانی اشخاص به بحث می‏گذارد.
سوال اصلی پژوهشگر، این است که در قوانین شکلی و ماهوی راجع به تمامیت جسمانی علیه اشخاص کدام رای فقهی می‏تواند ضمن داشتن مستند قوی، بهتر به نیازهای جامعه پاسخ گوید؟ قانون گذاری کیفری با چه چالش‏های فقهی و حقوقی همراه است؟
این پژوهش از یک مقدمه و درآمد (رابطه فقه و قانون گذاری) و سه فصل با این عناوین تشکیل شده است: نگاهی به مسئله قانون گذاری کیفری (محدودیت‏ها و ضرورت‏های قانون گذاری کیفری، محدودیت‏های فقهی، حوزه تعزیرات، تخصصی شدن اجتهاد و شورای فقهی و...)، تاثیرپذیری قوانین ماهوی از فقه در جرایم علیه اشخاص (ضمان و مسئولیت کیفری، جنبه عمومی در جرایم علیه اشخاص، شرکت در قتل و قصاص بعد از پیوند عضو و...)، تاثیر پذیری قوانین شکلی از فقه در جرایم علیه اشخاص (ادله اثبات دعوا، نقش حاکم اسلامی در اجرای قوانین کیفری و...).
جمع بندی و نتیجه گیری پژوهشگر در پایان این چنین است: به رغم آنکه اختلافات بسیاری در نحوه تقنین کیفری و حجیت دادن به قانون مطرح است، اکتفا به عدم مخالفت با موازین شرعی راهکار راجحی است که با تایید شورای نگهبان مقررات مصوب شرعی هم تلقی می‏شوند. تغییر شرایط زمانی و مکانی امر غیرقابل انکاری است که در نتیجه هم در مسائل فقهی و هم در قانون گذاری موثر است و نمی‏توان بدون نادیده گرفتن شرایط به صرف طرح مسئله‏ای در فقه مستقیما آن را در مواد قانونی هم لحاظ کرد. در صورت فرار قاتل و دسترسی نداشتن به وی با آرای فقهی متعدد مواجهیم. در این خصوص قانون گذار، دیه را به ترتیب بر عهده اموال قاتل، عاقله وی و بیت المال متوجه ساخته است. این در حالی است که طبق یافته‏های این تحقیق، فرار موضوعیت ندارد، بلکه تضییع عمدی حق اولیای دم معیار است. در نتیجه مواردی مثل خودکشی قاتل را هم در بر می‏گیرد. با این حال تحمیل دیه بر خویشان و بیت المال جای نقد دارد.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت