العربی   اردو   English   فارسی درباره ما     تماس با ما     اعضای موسسه
جمعه 2 مهر 1400
تلگرام  اینستاگرام  آپارات  گوگل پلاس دین پژوهان  ایمیل دین پژوهان
کد : 14867      تاریخ : 1394/5/1 08:13:02      بخش : اخبار موسسه print
تجلی معانی و مفاهیم زیبایی شناسی در شهرسازی اسلامی پژوهش های برگزیده دهمین دوره آیین تجلیل از پژوهشگران
تجلی معانی و مفاهیم زیبایی شناسی در شهرسازی اسلامی

عنوان پژوهش: تجلی معانی و مفاهیم زیبایی شناسی در شهرسازی اسلامی
پژوهشگر: حسن ستاری ساربانقلی (1356)/ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات.
تحصیلات دانشگاهی: دکترای شهر سازی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران.
سوابق پژوهشی: راهنما و مشاور علمی پایان نامه‏های کارشناسی ارشد و دکتری، ارزیابی مقالات مجلات علمی پژوهشی، عضو سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی، انجمن علمی آموزش مهندسی ایران (انجمن علمی وزارت علوم)، انجمن علمی اخلاق در علم و فن آوری، انجمن علمی آموزش عالی ایران ، انجمن علمی مدیریت آموزشی، انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران-علم اطلاعات و دانش شناسی.
مقالات: نگرشی بر مفاهیم مدیریت شهری حضرت رسول اکرم(ص) در شهر مدینه تجلی زیبای مدیریت شهری در شهر اسلامی، سطح بندی شهر در کلام پیامبر اسلام، طراحی معماری مسکن بر مبنای معیارهای اقلیمی شهر تبریز، بررسی و تحلیل طرح های کاربندی به کار رفته در تیمچه های بازار تبریز، آرمانشهر در آرای روشنفکران عصر مشروطه ایران، بررسی وجوه تشابه مفاهیم موسیقی ایرانی و معماری باغ ایرانی (باغ فین کاشان)، کاربرد نظام زیبایی شناسی بر گرفته از قرآن کریم در طراحی شهری، تزیینات گره چینی در بناهای محله خانه بر ماسوله.
جوایز و قدردانی‏ها: پژوهشگر نمونه سال 1383 باشگاه پژوهشگران جوان تبریز، پژوهشگر نمونه سال 1383، پژوهشگر فرهنگی برگزیده استان در سال 1389، پژوهش برگزیده فرهنگی در در همایش ملی با عنوان "تعالی فرهنگی از دیدگاه قرآن و عترت" ارائه شده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد- اسفند 1390، پژوهش برگزیده فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، پژوهشگر برگزیده علمی دانشکده هنر و معماری در سال 1392، پژوهشگر برتر گروه هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در سال 1392، پژوهشگر برتر گروه هنر و معماری در سطح منطقه و استان در سال 1392.


چکیده: پژوهشی درباره مفاهیم زیبایی شناسی در شهرسازی اسلامی با استناد به آیات قرآن و روایات چهارده معصوم است. خدا زیبا است و زیبایی را دوست دارد؛ بنابراین شهرهای اسلامی نیز می‏بایست نمودی از این حس زیبایی دوستی باشند. شهرهای عهد اسلامی دارای ارزش‏های زیبایی شناسانه‏ای هستند که از دیدگاه تفکر و اندیشه اسلامی و طرز نگرش اسلام به زندگی و هستی قابل توجه است.
از دیدگاه پژوهشگر، بررسی معانی و مفاهیم زیبایی شناسی معماری اسلامی برای دست یافتن به راهکارهایی علمی و کاربردی قابل استفاده در معماری عصر جدید بسیار ضروری به نظر می‏رسد. در ایران، علی رغم بحث‏های فراوان در باب هویت اسلامی، هنوز مفهوم شهر اسلامی به طور دقیق ترسیم نشده است. به کار بردن اصول تفکر زیبایی شناسی در شهرهای عهد اسلامی می‏تواند سبب حل معضلات شهری جهان معاصر نظیر ویرانی محیط زیست شهری و یا آلودگی‏های صوتی و بصری و زیست محیطی فضاهای شهری و افزایش کمیت و کیفیت زیبایی شناسی فضاهای شهری شود.
این تحقیق از یک مقدمه و دو بخش با این عناوین تشکیل شده است: کلیات تحقیق (طرح مساله، اهمیت و ضرورت، اهداف، روش تحقیق و...)، مبانی نظری (تعریف زیبا و زیبایی، تعریف شهر، تعریف شهر اسلامی، دیدگاه اندیشمندان غربی و مسلمان درباره زیبایی و زیبایی شناسی، جلوه‏هایی از زیبایی شهرهای سرزمین‏های اسلامی، مصادیق شهر در قرآن و روایات و...)، تجزیه و تحلیل مباحث و آزمون فرضیات (تحلیلی بر زیبایی شناسی در اندیشه اسلامی و شهرهای عهد اسلامی و...).
جمع بندی و نتیجه گیری پژوهشگر در پایان این چنین است: دین اسلام با ارائه یک ایدئولوژی کامل به بیان برنامه کاملی برای زندگی فردی و اجتماعی بشر پرداخته است. مشترکات شهرهای جهان اسلام را می‏توان این گونه برشمرد: پذیرا بودن تمامی تمدن‏ها و استفاده از دستاوردهای فرهنگی ملل تابعه، تاکید بر وحدانیت و یگانگی خدا و تغییر الگوهای شهرسازی حول محور مشخص عقیدتی، استفاده از الگوهای فضایی و ساختمان سازی بر پایه ترسیمات هندسی ساده و...
شهر مدینه به عنوان اولین دولتشهر در تمدن اسلامی نمودهایی کلی از رهنمودهای شخص پیامبر اسلام در قلمرو مباحث شهرسازی است. در اندیشه اسلامی تفکر در مورد ارتقا و کمال کالبدی شهر با مفهوم اسلامی بدون کوشش برای رشد همزمان روح و معانی معنوی و اخلاقی شهر بدون نتیجه خواهد بود.
بخش پایانی این تحقیق، پیشنهادها و راهبردها بر مبنای یافته‏های تحقیق است: در طرح‏های شهری باید مجموعه عوامل اجتماعی- کالبدی- فضایی هویت دهنده و زیبایی بخش فضاهای شهری مبتنی بر محورهای کاربرد و مصداق نشانه‏‏های زیبایی شناسی به کار رفته در قرآن کریم باشد: توجه به خداوند به عنوان سرچشمه زیبایی‏ها، وحدت، تناسب و توازن، چینش منظم، تنوع و تضاد، گوناگونی رنگ‏ها، پیراستگی از عیوب، اثر گذاری معنوی، هدفمندی زیبایی شناسی، ساختار هندسی، همگرایی لفظ و معنا، آرایش واژگانی متناسب، آرایش واژگانی متضاد، ساختارهای چند وجهی، ساختاربندی متقارن، حیات طیبه، عدالت، موسیقی باطنی، تصویر پردازی هنری.


منبع : دبیرخانه دین پژوهان کشور
 نظرات کاربران 
نام و نام خانوادگی لطفا نظرتان رو درباره این مطلب وارد نمایید*
پست الکترونیکی
لطفا عبارت بالا را وارد نمایید(سیستم نسبت به کوچک یا بزرگ بودن حساس نمی باشد)

مطالب مرتبط
نشاني: قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر) بین کوچه 21 و 23 پلاک 317
تلفن: 37732049 ـ 025 -- 37835397-025
پست الکترونيک : info@dinpajoohan.com
نقل مطلب با ذکر منبع آزاد است
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد طراح : دریانت